Rozmiar czcionki: 

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Albo pływanie, albo alkohol. Od tej reguły nie ma wyjątków

Albo pływanie, albo alkohol. Od tej reguły nie ma wyjątków

 

Pływam bez promiliWakacje to z reguły czas radosny i beztroski, a także świetna okazja by korzystać z turystyki na obszarach wodnych. Wbrew wielu utartym przekonaniom do sezonu letniego warto się przygotować i zapoznać z zagrożeniami, które mogą stać się dla nas tragiczne. Choć o problemie mówi się dużo, a o niełączenie alkoholu z pływaniem apelują służby ratunkowe, rokrocznie w tym okresie tonie kilkaset osób. Już teraz statystyki biją na alarm. W tym roku życie straciło już ponad 100 osób.

Z roku na rok wzrasta liczba utonięć, co oznacza, że jesteśmy coraz mniej uważni i odpowiedzialni przy spotkaniu z żywiołem jakim jest woda. Rok 2013 to 709 przypadków utonięć, a to o blisko jedną trzecią więcej niż rok wcześniej (449). W tym roku według ekspertów liczba utonięć może przekroczyć 1000. Wiele zależy od czynnika pogodowego.

Szacuję się, że wśród przypadków utonięć ponad 70% to osoby po spożyciu alkoholu. By ostrzegać i edukować po raz ósmy ruszyła akcja społeczna "Pływam bez promili".

W 2013 roku w Polsce utonęło 709 osób (90 kobiet, 14. dzieci do lat 7). Jest to więcej o 340 ofiar w stosunku do 2010 roku, o 313 więcej w stosunku do 2011 roku i o 260 ofiar więcej niż w 2012 roku. Statystyki mówią, że najwięcej wypadków utonięć w 2013 roku zdarzyło się w województwach: Mazowieckim - 97, Warmińsko-mazurskim - 68, Pomorskim - 61, Kujawsko-pomorskim - 55 i Lubelskim - 54. Najtrudniejszym akwenem, który pochłonął najwięcej ofiar są wg danych Policji rzeki. Utonęły tam 203 osoby. Śmiertelne żniwo zbierają też nieuważne kąpiele w jeziorach (132 osoby, stawach (125 osób) i zalewach (54 osoby). Wzrosła również z 12 (2012) do 43 (2013) liczba ofiar utonięcia w morzu. Czynniki, które mogły mieć wpływ na wzrost liczby ofiar utonięć według Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego to długość morskiej linii brzegowej (440 km), charakterystyka terenu, falowanie, dynamika zdarzenia na otwartym morzu, nie przystające do zagrożeń bezpieczeństwa przepisy prawne.

W czarnych statystykach przodują mężczyźni, którzy stanowią aż 80% ofiar utonięć. Ze statystyk przygotowanych przez KGP, wynika, że od kilku lat lipiec jest miesiącem, kiedy najczęściej dochodzi do wypadków na obszarach wodnych ze skutkiem śmiertelnym (127 - 2013 r.). Większość zbadanych ofiar wypadków utonięcia to były osoby spożywające wcześniej alkohol.

Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, zwiększa zagrożenie utraty równowagi, przeszacowaniem swoich możliwości w wodzie lub utratą sił przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu umiejętności rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Wejście do wody, nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu w upalny dzień, może skończyć się tragicznie - przestrzega Jerzy Telak, z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Rokrocznie w Polsce jest organizowanych wiele kąpielisk strzeżonych. Bezpiecznie można kąpać się, pływać i uprawiać sporty wodne tam gdzie są ratownicy WOPR.

 

Jakie błędy najczęściej popełniają ludzie?

Do najczęściej popełnianych błędów zaliczyć musimy wchodzenie do wody
po spożyciu alkoholu, a także kąpanie się w miejscach niestrzeżonych przez ratowników WOPR. Jerzy Telak twierdzi, że blisko 90% wypadków utonięcia zdarza się w miejscach niestrzeżonych. Brak wyobraźni i brawura - wchodzenie do wody (np. rzeka o silnym prądzie, wzburzone morze, wypływanie na środek jeziora) - przecenianie swoich umiejętności pływackich i kondycji fizycznej oraz skoki w szczególności "na główkę") do nieznanej, często płytkiej wody.

 

Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać nad wodą?

Podstawowe zasady bezpieczeństwa są identyczne dla wszystkich obszarów wodnych - jezior, rzek, mórz etc. By nie stała się tragedia przede wszystkim należy myśleć nad tym co się robi i obserwować zmiany pogody, które mogą następować dynamiczne.

Na obszarach wodnych powinno się przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:

 1. Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu;
 2. Pływać i kąpać się tylko w wodach strzeżonych przez ratowników;
 3. Przestrzegać przepisów - znaki zakazu i ostrzegawcze;
 4. Nauczyć się pływać, doskonalić tę umiejętność;
 5. Na otwarte wody wypływać tylko z asekuracją;
 6. Pamiętać, że dno morskie i rzeczne może się zmieniać;
 7. Nie skakać -w szczególności na głowę - do nieznanej, płytkiej wody;
 8. Pływać z prądem, nie pod prąd;
 9. Nie wskakiwać do wody po nagrzaniu promieniami słonecznymi;
 10. Pilnować kąpiących się małych dzieci.

 

Co można zrobić widząc, że ktoś tonie? Czy każdy powinien się rzucać na ratunek?

Podstawą działania w czasie sytuacji kryzysowej jest wezwanie pomocy, czyli dzwonić pod numer 112. Osobom zagrożonym w wodzie należy pomagać! Udzielać pomocy bez jednoczesnego narażania własnego życia lub zdrowia. O ile to możliwe powinno się udzielić pomocy nie wchodząc do wody - podać gałąź, rzucić linę, rzucić coś co unosi się na wodzie i będzie w stanie utrzymać osobę tonącą. W przypadku, gdy osoba jest za daleko, można podpłynąć na desce, kajaku, pontonie. Do wody wchodzi się TYLKO W OSTATECZNOŚCI, ale nigdy bez asekuracji, nie należy wchodzić
w bezpośredni kontakt z osobą zagrożoną, należy podać wiosło, deskę, gałąź itp. Udzielając pomocy trzeba być szczególnie ostrożnym - uważać żeby z ratownika nie stać się ofiarą.

 

Ósma edycja akcji "Pływam bez promili".

Alkohol może stać się powodem utonięcia. Akcja społeczna "Pływam bez promili" organizowana przez Stowarzyszenie Polska Wódka przy współpracy WOPR, Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Wędkarskiego i innych promuje społeczną odpowiedzialność w tym aspekcie. 2014  to już ósma edycja akcji.

Celem kampanii jest rozpowszechnianie wiedzy o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z kąpielą, pływaniem i uprawianiem sportów na obszarach wodnych po spożyciu alkoholu. Akcję aktywnie wspierają sportowcy, m.in. Przemysław Stańczyk, Paweł Korzeniowski czy Otylia Jędrzejczak. Najsłynniejsza Polska pływaczka tak mówi o bezpieczeństwie nad wodą -"Należy pamiętać, że wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, które zagrażają życiu i zdrowiu. Można źle ocenić swoje siły i odpłynąć za daleko od brzegu, zachłysnąć się wodą lub może nas złapać skurcz. Należy pamiętać, że woda to żywioł z którym nie ma żartów. Niezależnie od umiejętności pływackich, pływanie w połączeniu z alkoholem potrafi skończyć się tragicznie. Od wielu lat moje życie nierozerwalnie związane jest z pływaniem. Woda niesie ze sobą wiele radości ale też jest ogromnym żywiołem. Dlatego powinniśmy pamiętać, że nieodpowiedzialne korzystanie z tej przyjemności, może skończyć się tragedią. Nie zapominajmy, że z siłami natury nie da się wygrać, tym bardziej, gdy przeceniamy swoje możliwości i spożywamy alkohol, zaburzający naszą orientację. Rozwijajmy swoją świadomość w tej kwestii by tragedii nad wodą było coraz mniej! Życzę by osoby korzystające z wypoczynku nad wodą zawsze pamiętały o tym, że bezpieczeństwo w radosnym wypoczynku jest kluczowe!" - podsumowuje Otylia Jędrzejczak.

Kampanię "Pływam bez promili" popierają i rekomendują wybitni sportowcy:

Aleksander Doba (kajakarz, samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki),

Otylia Jędrzejczak (wielokrotna mistrzyni olimpijska, świata, Europy i Polski w pływaniu),

Paweł Korzeniowski (pływak, wielokrotny rekordzista, mistrz Polski, mistrz i wicemistrz świata, mistrz Europy, olimpijczyk),

Przemysław Stańczyk (pływak, mistrz świata na 800m),

Aleksandra Urbańczyk (polska pływaczka, medalistka mistrzostw Europy),

Katarzyna Baranowska (była polska pływaczka, mistrzyni Europy),

Izabela Dylewska (kajakarka, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, medalistka mistrzostw świata i Europy),

Wojciech Kudlik (kajakarz, medalista mistrzostw świata w kajakarstwie),

Sebastian Szczęsny (dziennikarz sportowy TVP),

Karol Okrasa (Mistrz Kuchni)

Szczegóły dotyczące kampanii dostępne są na stronie www.plywambezpromili.org.pl

Partnerami kampanii zostali:

 • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - WOPR
 • Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa - SITK
 • Polski Związek Wędkarski - PZW
 • Polski Związek Żeglarski - PZŻ
 • Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego - PZMWiNW.
 • Polski Związek Spinningowy

 

Organizatorem kampanii Pływam bez promili jest Polish Vodka Association (PVA).

W ramach kampanii, w nadmorskich kurortach, a także w miejscowościach położonych nad jeziorami i rzekami w całej Polsce rozwieszone zostaną plakaty informujące o zagrożeniach związanych z uprawianiem sportów wodnych po spożyciu alkoholu. Przestrzegamy: albo alkohol, albo pływanie. Od tej reguły nie może być wyjątków! - zaznacza Andrzej Szumowski, prezes PVA.

Kampania obejmie także bardziej aktywne działania edukacyjne, które będą promowane podczas imprez sportowych organizowanych przez partnerów (np. Puchar Polski Ratowników Wodnych. W trakcie kampanii będą dystrybuowane materiały edukacyjne (m.in. koszulki z logotypem akcji, oraz gadżety ).

Więcej informacji na stronie internetowej www.plywambezpromili.org.pl, na portalu społecznościowym www.facebook.com/plywambezpromili.

 

Źródło: Informacja prasowa

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt