Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne ferie Bezpieczna podróż w ferie

Bezpieczna podróż w ferie

 
Spis treści
Bezpieczna podróż w ferie
samochód własny
wyposażenie samochodu
Wszystkie strony

bezpieczna podróż w ferieDla części dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów nadszedł, a dla drugiej części niebawem nadejdzie, długo wyczekiwany czas ferii zimowych. W tym okresie czasu bardzo wiele osób będzie przemieszczać się w różne części kraju oraz poza jego granice, aby korzystać z uroków zimowego wypoczynku. Musimy jednak pamiętać o czyhających zagrożeniach i aby im zapobiegać należy w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo własne oraz naszych bliskich w czasie podróży. Wbrew pozorom nie jest to trudne i czasochłonne przedsięwzięcie, wystarczy tylko przestrzegać kilku, prostych, a przy tym skutecznych zasad.

Jeżeli wyjazd na zimowy wypoczynek ma formę zorganizowaną i uczestnicy będą podróżować autokarem można kilka dni przed planowanym wyjazdem skontaktować się z najbliższą Inspekcją Transportu Drogowego (ITD) lub najbliższą Komendą Powiatową/Miejską Policji w celu zwrócenia się z prośbą o dokonanie kontroli stanu psycho - fizycznego kierującego autokarem oraz stanu technicznego samego autokaru. Przedmiotowe kontrole wykonywane są bezpłatnie przez inspektorów ITD lub funkcjonariuszy Policji pełniących służbę w komórkach ruchu drogowego.

Czas i miejsce kontroli należy uzgodnić z przyjmującym zgłoszenie. Oczywistym jest fakt, że kontrola zostanie przeprowadzona bezpośrednio przed wyjazdem uczestników zimowiska, jednak miejsce może zostać wyznaczone przez organ mający dokonać kontroli, może to być np. określony parking w danym mieście, gdzie podjedzie kierujący autokarem przed wyjazdem w trasę i tam zostanie przeprowadzona kontrola.

Warto poinformować również przewoźnika lub organizatora wyjazdu o tym, iż ma się zamiar dokonać takiej kontroli, ponieważ unikniemy wtedy niepotrzebnej nerwowej atmosfery na linii uczestnicy wyjazdu - organizator [przyp. redakcji]. Będziemy mieli wówczas pewność, że stan psycho-fizyczny kierującego nie budzi zastrzeżeń, a stan techniczny pojazdu pozwala na bezpieczną podróż.

Przed wyjazdem dziecka na ferie zimowe należy porozmawiać z Nim o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych, zwracając szczególną uwagę na zasady wsiadania i wysiadania z środków lokomocji, oraz bezwzględnie zakazywać wychodzenia  na jezdnię z za autokaru, gdyż bardzo często jest to przyczyną wypadków drogowych!. 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt