Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne ferie Bezpieczne ferie - dopasuj narty do stylu jazdy

Bezpieczne ferie - dopasuj narty do stylu jazdy

 

bezpieczne ferie narty dobór nart do stylu jazdyWażny krok w doborze odpowiednich nart, to określenie stylu jazdy. Dziś w sklepach dostępny jest cały wachlarz nart, zaprojektowanych i skonstruowanych specjalnie do danego stylu jazdy, różnych umiejętności, wagi, wzrostu, etc.

To właśnie styl jazdy powinien być jednym najważniejszych czynnikiem powinien determinującym o zakupie, jak również to, w jakich warunkach jeździmy. Tylko w ten sposób zaopatrzysz się w sprzęt, który naprawdę będzie służył, pozwoli rozwijać umiejętności i nie pozbawi przyjemności z jazdy.

Poniżej, krótka charakterystyka poszczególnych rodzajów nart, co powinno pomóc w określeniu własnego stylu. Zaczynamy od nart zjazdowych poniżej znajdą się także rodzaje nart biegowych.

Race

Narty z grupy ?race? są przeznaczone dla narciarzy preferujących szybką i agresywną jazdę na stromych dobrze przygotowanych trasach. To także sprzęt dla osób biorących udział w amatorskich zawodach. Stabilność i kontrola toru jazdy są niezwykle istotne. Narty te gwarantują doskonałe trzymanie krawędzi nawet na bardzo twardych, oblodzonych stokach, ale wymagają dużego nakładu energii, doskonałej techniki i jazdy na krawędzi narty. Inaczej nie słuchają i nie pokażą, co potrafią. Sprzęt dla zawodników i ekspertów. W kolekcjach występują dwie narty: slalomowa (o małym promieniu skrętu ok. 11m) do krótkiego skrętu i gigantowa (o promieniu skrętu ok. 17m) do długich skrętów.

Cross

Konstrukcja podobna do nart z grupy race. Promień skrętu 13-17 m. W zależności od modelu narty są poszerzone pod butem. Deski gwarantujące doskonały poziom jazdy i trzymanie krawędzi. Niezwykle sterowne i stabilne, nawet na bardzo twardym śniegu i oblodzonych trasach. Dzięki dość dużej powierzchni, narty również dobrze spisują się podczas jazdy poza trasami.

Allround

Najpopularniejszy i najczęściej kupowany rodzaj nart. Przeznaczona dla narciarzy szukających uniwersalnej narty, która sprawdzi się na trasach o rożnym stopniu trudności i przygotowania. Narty, które uprzyjemnią naukę i udoskonalą technikę jazdy na przegotowanych trasach?

All Mountain

Ta grupa nart zyskuje coraz większą popularność wśród narciarzy. Przeznaczone do jazdy na i poza trasami. Dobrze czują się na trasach, zwłaszcza gdy warunki nie są idealne ? śnieg jest mokry, lub teren nierówny. Gdy zabierzemy je poza trasy odnajdą się z tą samą łatwością. Doskonale spisują się podczas jazdy w kopnym śniegu, jak i na twardym dobrze przygotowanym stoku. Przez zwiększoną szerokość narty na całej jej długości, są bardzo stabilne, a zarazem skrętne..

Freeride

Dla amatorów jazdy tam, gdzie wzrok (lub narty) poniesie. Narty stworzone do jazdy poza trasami, w puchu i głębokim śniegu. Dzięki niskiej wadze i szerszemu profilowi nie zapadają się i umożliwiają płynną jazdę. Gdy jednak trafią na trasę, nie panikują.

Freestyle

Freestyle to jedna z dyscyplin zaliczanych do ?new school?, czyli najmłodszego i najbardziej awangardowego stylu. Piętki i dzioby nart wyglądają dokładnie tak samo - są lekko podgięte do góry. Taką konstrukcję, umożliwiającą efektowną jazdę w tył, lub odważne triki na stoku, określa się jako ?twin ? tip?. Zabierz je tylko do parku z przeszkodami, a zobaczysz co potrafią. Najnowsza generacja nart freestyle?owych nadaje się również do jazdy poza trasami, w głębokim śniegu.

Ski-touring

Sprzęt dla amatorów narciarstwa, którzy nie przepadają za wyciągami. Dzięki specjalnym taśmom, wykonanym z tworzywa sztucznego (tzw. ?foki?), które zaczepiamy na całej długości ślizgów podchodzenie jest dużo łatwiejsze, bo narty nie zsuwają się w tył. Dodatkowym udogodnieniem są również wiązania z ruchomą piętą. Typowe narty tourowe sa bardzo lekkie ? ważą poniżej 2,5 kg (para). Wiązania to dodatkowe 600 ? 1800 gr.

Telemark

Narty o konstrukcji zbliżonej na nart tourowych. Wyróżnia je dość szeroki profil (ok. 75 mm pod stopą) i promień skrętu 15 ? 20 m. To dość elastyczne i lekkie deski, choć bardzo wytrzymałe. Najważniejszą jednak cechą nart do telemarku są specjalne wiązania z ruchomą pietą, co umożliwia jazdę z przyklękiem.

Short Skis

Narty z tej grupy, jak sama nazwa wskazuje są bardzo krótkie ? nie przekraczają metra i mają zintegrowane wiązania. To dobra ?zabawka? na stok, pomagająca doskonalić technikę carvingową i poczucie równowagi. Mówi się, że ?shorts? to sprzęt będący połączeniem nart i snowboardu. W zależności od marki, narty z tej grupy mają różną nazwę (Salomon ? Blade, Fischer ? Web Pale-mini carve).

Teraz coś o nartach biegowych.

Biegówki

Poszczególne firmy oferują w tej grupie zarówno sprzęt wyczynowy, jak i do biegania rekreacyjnego.

Charakterystyka:

  • narta wyczynowa - prosta, bez taliowania (ewentualnie zwężająca się w przednim i tylnym odcinku, nie szersza niż 49 mm, najszersza pod butem ? tzw. profil ujemny. Wiązania: system NNN lub SNS.
  • narta rekreacyjna ? prosta, bez taliowania (szer. 50 mm). Wiązania: system NNN, SNS, NN75.

Przeznaczenie: biegówki (wyczynowe i rekreacyjne) nadają się wyłącznie do biegania po przygotowanych trasach (poza trasą nie sprawdzają się - są zbyt wąskie, zbyt niestabilne, mają za nisko uniesione dzioby, zakopują się w śniegu). Podobnie buty i wiązania biegowe nie nadają się na wędrówki poza trasami ? wiązania są za słabe, mogą nie wytrzymywać obciążeń (zwłaszcza bocznych), a buty typowo biegowe są najczęściej nieocieplane, te do stylu klasycznego mają dodatkowo niską cholewkę.

Biegówki rekreacyjne mogą służyć do lekkiej turystyki na ubitych, łatwych, raczej płaskich trasach, jednak znacznie lepiej do tego celu nadają się narty śladowe.

Narty śladowe, tzw. śladówki

Charakterystyka: cięższe, szersze od biegówek (szer. 50-70 mm), o mocniejszej konstrukcji, z wyżej uniesionymi dziobami, często z łuską na ślizgu w strefie mostu. Narta śladowa może być prosta lub taliowana (jeśli taliowana, to ? inaczej niż w biegówkach - profil jest dodatni ? najwęższe miejsce znajduje się pod butem).

Wiązania stosowane do tego rodzaju nart: system NN75, NNN lub SNS w wersji backcountry (BC).

Przeznaczenie: śladówki to narty przeznaczone do turystyki narciarskiej. Sprawdzają się zarówno na przygotowanych trasach, jak i poza szlakiem, szczególnie w terenach nizinno-pagórkowatych.

Odmianą nart śladowych są narty typu backcountry.

Są one jeszcze szersze niż zwykłe śladówki, mocniej taliowane (profil dodatni), z reguły wyposażone w metalowe krawędzie, z łuską na ślizgu lub bez.

Wiązania do nart z grupy backcountry: NNN BC, SNS X-Adv, lekkie telemark 3pin (np. SuperTelemark).

Przeznaczenie: wędrówki poza przygotowanymi szlakami, również w trudnym terenie.

 

Artykuł powstał przy współpracy sklepu internetowego nartyrowery.pl

 

nartyrowery.pl

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt