Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne ferie Bezpieczne ferie - wybieramy narty

Bezpieczne ferie - wybieramy narty

 
Spis treści
Bezpieczne ferie - wybieramy narty
Dobór nart dla Pań
Dobór nart dla dzieci
Wszystkie strony

bezpieczne narty ferie

Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę przy doborze nart.

Porad udzielają specjaliści ze sklepu internetowego nartyrowery.pl

Zapraszamy do lektury!

Dobór nart dla Panów

POCZĄTKUJĄCY

Narty - wzrost minus 5-10 cm, najlepiej również typu all round carver. Radiusy 20-14 metrów.
Wiązania - zależnie od wagi narciarza, ale podstawowa skala to 3-10.

 

ZAAWANSOWANI

Jest to grupa narciarzy, którzy zjadą z każdej trasy w każdych warunkach.

Narty - tej grupie można zaproponować praktycznie wszystko. Polecamy modne ostatnio slalom carvery - to naprawdę świetne i... uniwersalne narty. Nie wolno tylko przesadzać z ich długością - ja stosuję wzrost -10 cm. Miłośnikom szybkości polecam race carve.

Tutaj także nie należy przesadzać z długością - długie narty (np. +20cm) mogą używać zawodnicy ważący 100 kg, ale nie ?normalni?. ludzie. Ja używam race carverów o długości równej wzrostowi. Bardzo uniwersalne są narty, przeznaczone według katalogów, do jazdy poza trasami (np. Atomic Wide Body, Salomon X-Scream Series). Tutaj długość max. +5 cm, lecz raczej równe wzrostowi. Oczywiście każdy, kto wybierze model z grupy allround, także nie będzie zawiedziony.

Wiązania - tutaj musimy zastosować wiązania o większym zakresie sił wypięcia - czasami nawet do 12 lub 14. Część modeli nart ma już przykręcone płyty, co z góry narzuca nam typ wiązań. Do pozostałych możemy przykręcić każde inne firmowe wiązania, ale proponuję już gotowe wiązania na płytach. Mogą to być wiązania aktywne lub pasywne. W tej grupie również jest bardzo duży wybór dobrych produktów. W katalogach narciarskich najczęściej przy nartach zaproponowane są konkretne wiązania. Można się na tym oprzeć, chociaż odstępstwa są równie możliwe. W ten sposób w zasadzie płynnie przeszedłem do grupy o zacięciu sportowym, gdyż sprzęt wyżej proponowany nadaje się także dla niej. Można by jedynie zwiększyć twardość butów do ok. 120-130.

Panowie z tej grupy przy doborze nart mogą trochę wyżej przykręcić się na płytach (np. kupując do nart Salomon X-Scream wiązania Tyrolia Power Select, można dodatkowo wyposażyć się w płytę Tyrolii o wysokości np. 10 lub 13 mm). Nie polecałbym takiego manewru narciarzom z mniej zaawansowaną muskulaturą. Narty z wysokimi wiązaniami i do tego jeszcze z płytą, są sztywniejsze i dużo bardziej agresywne. To powoduje konieczność użycia większej siły oraz precyzji. Dlatego trzeba uważać przy zakupie, żeby nie przedobrzyć. Płytę można po prostu dołożyć później. Nie polecałbym takiego manewru narciarzom z mniej zaawansowaną muskulaturą. Narty z wysokimi wiązaniami i do tego jeszcze z płytą, są sztywniejsze i dużo bardziej agresywne. To powoduje konieczność użycia większej siły oraz precyzji. Dlatego trzeba uważać przy zakupie, żeby nie przedobrzyć. Płytę można po prostu dołożyć później. 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt