Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne góry Nowa aplikacja GOPR o nazwie "Ratunek" ratuje życie.

Nowa aplikacja GOPR o nazwie "Ratunek" ratuje życie.

 

GOPR - aplikacja12 sierpnia br. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) uruchomiło nową aplikację o nazwie Ratunek. Sama aplikacja jest darmowa, jedynie wiadomość SMS i połączenie telefoniczne są płatne zgodnie z taryfą operatora telefonii komórkowej, z którą jest podpisana umowa (dla abonentów telefonii komórkowej Plus połączenie telefoniczne jest bezpłatne). Urządzenie jest stworzone na urządzenia mobilne z aplikacją Android.

Gdzie działa aplikacja?

Aplikacja działa na terenach obsługiwanych przez Górską Ochotniczą Służbę Ratowniczą czyli GOPR tzn. obejmuje swoim zasięgiem całe polskie góry od Sudetów po Bieszczady, z wyjątkiem Tatr.

Do prawidłowego działania aplikacji potrzebny jest telefon komórkowy z systemem operacyjnym Android (wersja od 4.0), wyposażony w moduł GPS oraz umowę dotyczącą danego telefonu komórkowego o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawartą z Operatorem Telefonii Komórkowej (umowa na abonament lub na kartę).

Jak działa aplikacja Ratunek?

Aplikacja Ratunek to proste w obsłudze narzędzie do wzywania pomocy. Wystarczy uruchomić aplikację na telefonie, dotknąć 3 (trzy) razy przycisk z niebieskim krzyżem, co spowoduje połączenie się z ratownikiem dyżurnym odpowiednich Służb Ratowniczych. W aplikacji jest zintegrowany numer ratunkowy w górach 601 100 300, udostępniony dzięki operatorowi telefonii PLUS. W czasie uruchamiania aplikacji włącza się moduł GPS telefonu i następuje jego lokalizacja. Po ustaleniu pozycji jest ona automatycznie wysyłana do Służb Ratowniczych poprzez wiadomość SMS, a GPS przechodzi w stan uśpienia.

Co daje "Ratunek"?

Najważniejsze funkcje aplikacji Ratunek:

- wzywanie pomocy - w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, poprzez kontakt telefoniczny z Górską Ochotniczą Służbą Ratowniczą. W trakcie wzywania pomocy aplikacja automatycznie wybiera zintegrowany z nią numer ratunkowy w górach 601 100 300, udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus i łączy się z ratownikiem dyżurnym GOPR,

- lokalizacja osoby potrzebującej pomocy - automatyczne wysłanie informacji z dokładną lokalizacją (do 3 m) osoby dzwoniącej do wybranej Służby Ratowniczej. Wysłanie lokalizacji następuje poprzez SMS w trakcie rozmowy telefonicznej,

- Książeczka Medyczna - pozwala na umieszczenie najważniejszych informacji o aktualnym stanie zdrowia, które mogą być bardzo pomocne dla Służb Ratowniczych lub medycznych w trakcie akcji ratunkowej. Umożliwia również podanie kontaktu do osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku.

 

Aplikacja Ratunek jest jedyną zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku używanego przez Górską Ochotniczą Służbę Ratowniczą.

Dzięki aplikacji ratownicy będą mogli:

1. Szybko poznać dokładną lokalizację (do 3 m) osoby potrzebującej pomocy;

2. Po przyjęciu zgłoszenia, mieć na żądanie dostęp do lokalizacji osoby poszkodowanej;

3. Mieć informacje o stanie baterii w telefonie poszkodowanego;

4. Dodzwonić się do poszkodowanego w dowolnym momencie;

5. Wysłać wiadomość SMS do poszkodowanego;

6. Na żądanie mieć dostęp do zapisanych w Książeczce Medycznej danych o stanie zdrowia osoby potrzebującej pomocy.

 

Gdzie można pobrać aplikację?

Aplikacje  możesz pobrać tutaj


Wszelki dodatkowe informacje na temat aplikacji znajdziesz na tej stronie: http://ratunek.eu/


Na podstawie materiałów GOPR opracował Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt