Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Rower = kask? TAK!!!

Rower = kask? TAK!!!

 

Kask rowerowyWiosna zaatakowała w całej swojej pełni. Na chwilę przed najdłuższym w tym roku weekendem wielu z nas zapewne myśli już jak i kiedy wybierze się na rowerową przejażdżkę. Być może zabierze na nią całą rodzinę. Ilu z nas założy na głowę kaski? Czy kask jest "trendy"? Jaki wybrać dla siebie? Przeczytaj niżej.

W Polsce nie ma obowiązku używania kasków rowerowych. Dlatego też ani straż miejska, ani policja nie mogą za brak kasku karać. Zupełnie inaczej jest w wielu krajach Europy Zachodniej. Rodzimi rowerzyści coraz częściej chronią głowy. Zachęcamy wszystkich cyklistów: zakładajcie kask na głowę zanim wsiądziecie na rower. Będzie to wyraz troski o własne bezpieczeństwo oraz znak dla innych, że mają do czynienia ze świadomym rowerzystą. Bo nie ma żadnej wątpliwości -jazda z taką ochroną to nie obciach.

Kask rowerowy powinien posiadać każdy kto korzysta z roweru. Nie ważne czy jeździmy wolno czy szybko, pokonujemy długie bądź krótkie dystanse, na jakiej nawierzchni się poruszamy czy jesteśmy młodzi czy starzy. Kask rowerowy to nasze bezpieczeństwo które w trakcie wypadku może uratować nam życie bądź uchronić przed kalectwem.

Kask nie tylko stanowi o naszym bezpieczeństwie i chroni nasze zdrowie przy ewentualnym upadku, ale równie dobrze w gorące dni z upalnym słońcem chroni również przed udarem spowodowanym słońcem. Jeżeli poruszamy się w lesie niewątpliwie może nas uchronić przed wszelkiego rodzaju gałęziami które mogą stanąć nam na drodze.


Kaski rowerowe ze względu na przeznaczenie dzielą się na 3 główne rodzaje:

  • MTB
  • tzw. Orzeszki
  • Full Face


Kaski MTB są najbardziej popularne i służą do wszelkiego rodzaju jeżdżenia na rowerach górskich niezależnie od tego czy poruszamy się w terenie czy na szosie. Cechują się dobrą wentylacją, opływowym wyglądem oraz ochroną górnej, bocznej oraz tylnej części głowy. Zalecane są równie do spokojnej jazdy po ścieżkach rowerowych jak i bardziej profesjonalnej szybkiej jazdy po terenie i szosie. Ceny kasków MTB wahają się w przedziale od 30 do 1000 zł.
Kaski Orzeszki są używane głównie w jeździe na BMX?ach oraz Freeride. Ze względu na zwartą skorupę (jak to orzeszek) cechuje je słaba wentylacja, ale jednocześnie stanowią one dokładną ochronę górnej, bocznej oraz tylnej części głowy. Wyglądem przypominają orzech i stąd wzięła się ich potoczna nazwa. Ceny orzeszków oscylują w granicach 30 do 300 zł.

Kaski Full Face są używane głównie do Downhill'u i wyglądem przypominają kaski używane przez motocyklistów crossowych lub żużlowców. Charakteryzują się mocną budową oraz ochroną zarówno głowy jak i żuchwy rowerzysty. Wraz z kaskiem zaleca się korzystania z googli które chronią dodatkowo oczy. Ceny kasków Fullface wynoszą od 50 do nawet 1000 zł.
Kask rowerowy powinno się dobierać do stylu jazdy jednak. Dlatego też w naszym kraju najczęściej kupowanymi kaskami są kaski MTB.
Jeżeli już zdecydujemy się na zakup kasku, to nie możemy iść do sklepu i wybrać z półki pierwszego z brzegu przy okazji kierując się głównie ceną. Nie wstydźmy się sprzedawcy. Sprecyzowanie naszych potrzeb pomoże w dokonaniu najbardziej słusznego wyboru. Co ważne zawsze przed zakupem przymierzmy kask. Pamiętajmy, że trzeba w nim będzie spędzić zapewne wiele godzin bez przerwy. Wygoda, obok naszego bezpieczeństwa jest w tym przypadku najważniejsza.

Kask również jak i buty posiadają swój rozmiar dlatego koniecznym jest odpowiedni dobór kasku do wielkości swojej głowy. Standardowo kaski dzielą się na trzy wielkości: S (małe), M (średnie) oraz L (duże). Kaski wielkości S zazwyczaj mieszczą się w 45-50 cm obwodu, kaski M w 50-58 cm, kaski L 58-62 cm. Rozmiary mogą się znacznie różnić ze względu na różne tabele rozmiarowe firm produkujących kaski. Standardowo większość kasków posiada regulację aby dobranie odpowiedniego rozmiaru nie sprawiło większych problemów.

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt