Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Informacja dla osób podróżujących do Chin

Informacja dla osób podróżujących do Chin

 

Informacja dla osób podróżujących do ChinChoroba dłoni, stóp i ust (enterowirusowe pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej z wypryskiem, ang. Hand, foot and mouth disease - HFMD) jest chorobą zakaźną występującą głównie u niemowląt, dzieci oraz młodzieży. Rzadziej notowana jest u dorosłych. Choroba powszechnie występuje w rejonie Azji i Pacyfiku (głównie w Chinach, Malezji, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Australii).


Do zakażeń najczęściej dochodzi w okresie wiosenno-letnim. Wirus szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą oraz jej śliną, wydzielinami z nosa i gardła podczas kaszlu i kichania, płynem z pękających pęcherzyków pojawiających się na skórze. Wirus znajduje się także w stolcu osoby zakażonej.

Pierwsze objawy chorobowe pojawiają się od 3 do 7 dni od kontaktu z wirusem. Są to: gorączka, brak apetytu, osłabienie, ból gardła, owrzodzenia na języku, dziąsłach, wewnętrznych powierzchniach policzków, wysypka bądź pęcherze na skórze dłoni oraz stóp (czasem również na pośladkach). Choroba ma zazwyczaj przebieg łagodny, sporadycznie mogą towarzyszyć zaburzenia neurologiczne.

Nie ma szczepionki przeciwko wirusowi wywołującemu chorobę dłoni, stóp i ust. W przypadku zachorowania stosuje się wyłącznie leczenie objawowe. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu jest :

 

  • Przestrzeganie zasad higieny osobistej, szczególnie: mycie rąk przed spożywaniem pokarmów, po wyjściu z toalety, po kichaniu itp.,
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi (np. przytulania, całowania itp.)

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych po powrocie z ww. rejonów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, informując o przebytej podróży.

Należy pamiętać, że choroba dłoni, stóp i ust nie jest jedyną chorobą zakaźną występująca na terenie Chin.

W celu uzyskania informacji o innych zagrożeniach należy przed wyjazdem do tego kraju skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny chorób tropikalnych, najlepiej nie później niż 4 - 6 tyg. przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki.

Źródło:  http://www.pis.gov.pl/?dep=757 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt