Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Informacja dla osób podróżujących do RPA, Mozambiku, Zimbabwe i na Filipiny

Informacja dla osób podróżujących do RPA, Mozambiku, Zimbabwe i na Filipiny

 

Informacje dla podróżujących do RPA, Mozambiku, ZimbabweOdra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych na świecie. Wirus odry rozprzestrzenia się podczas kichania i kaszlu oraz poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami z nosa i gardła chorej osoby. Wirus odry jest wysoce zaraźliwy, gdyż nawet przez 2 h po wydostaniu się z organizmu człowieka, pozostając na powierzchniach oraz w powietrzu, zachowuje niezwykle wysoką aktywność.


Odra objawia się najczęściej: wysypką, która początkowo występuje na twarzy i karku, a następnie zstępuje na tułów, ręce i nogi, wysoką gorączką, kaszlem, zapaleniem spojówek oczu, zapaleniem błony śluzowej nosa, katarem. Rzadziej mogą wystąpić: zapalenie ucha, biegunka oraz poważne zapalenia płuc.Ciężkie przypadki odry z powikłaniami zdarzają się rzadko. Najpoważniejszym powikłaniem jest zapalenie mózgu a nawet zgon. Ciężkie zachorowania na odrę wymagają  hospitalizacji.
Największe ryzyko zachorowania na odrę występuje u dzieci oraz osób w złej kondycji, w tym są niedożywieni, mają osłabiony układ odpornościowy z racji innej choroby (np.: HIV, białaczka, chłoniak, choroba nowotworowa) bądź przyjmowanych leków.
Duże znaczenie w zapobieganiu odrze mają szczepienia ? wpływają one na ograniczenie liczby zachorowań i zgonów z powodu tej choroby na świecie.


Sytuacja na Filipinach oraz w Republice Południowej Afryki

Na Filipinach w styczniu i lutym 2010 r. odnotowano 740 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zachorowań na odrę. Liczba ta jest dwukrotnie większa w porównaniu liczbą zgłoszonych zachorowań na odrę w podobnym okresie w roku 2009. Zarejestrowano także 5 zgonów, których przyczyną była najprawdopodobniej odra. Rejonem, w którym notuje się największą liczbę przypadków jest stolica Filipin ? Manila.

W Republice Południowej Afryki w okresie od stycznia do kwietnia 2010 r. odnotowano ponad 10 500 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków odry. Zachorowania występują na terenie prowincji Gauteng (z miastami: Johannesburg i Pretoria), Western Cape oraz Kwazulu - Natal, która graniczy z Królestwem Suazi oraz Republiką Mozambiku.

Zgodnie z informacjami, w Suazi oraz Mozambiku mają się rozpocząć masowe szczepienia przeciwko odrze w kwietniu 2010 r. , w związku z możliwością rozprzestrzeniania się wirusa poza granice RPA.

Również w Zimbabwe, począwszy od września 2009 r. stale notuje się ogniska zachorowań na odrę. Do tej pory potwierdzono wystąpienie prawie 2000 przypadków. Także w tym kraju w kwietniu br. ma być wdrożona kampania szczepień.

Zbliżające się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w RPA planowane w dniach 11.06 ? 11.07.2010 r. Jest to duża impreza masowa, która może sprzyjać, w związku z wzmożonym ruchem turystów i kibiców rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Z uwagi na fakt, że zawody będą odbywały się w większości prowincji RPA, w tym także tych, w których obecnie występują zachorowania na odrę, służby sanitarne RPA podjęły wzmożone działania przeciwdziałające szerzeniu się zachorowań na odrę. Wydano także krótki Przewodnik dla Kibiców Pucharu Świata w Piłce Nożnej w 2010 r. Przewodnik jest dostępny w wersji polskojęzycznej w zakładce ?Informacja dla osób podróżujących? oraz w wersji anglojęzycznej na stronie:
http://www.nicd.ac.za/fifa2010/A_Guide_for_World_Cup_Visitors.pdf

Równocześnie Europejskie Centrum do spraw Zwalczania i Zapobiegania Chorób monitoruje sytuację epidemiologiczną w Republice Południowej Afryki i zaleca szczepienia przeciwko odrze osobom, które nie były szczepione bądź nie przechorowały odry, a planują podróż do Republiki Południowej Afryki.

Centrum Zwalczania Chorób w Atlancie w USA zaleca także szczepienie osobom podróżującym na Filipiny.

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych po powrocie z ww. rejonów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, informując o przebytej podróży.

 

 

Źródło: http://www.pis.gov.pl/?dep=726

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt