Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Informacja dla osób podróżujących do Czadu

Informacja dla osób podróżujących do Czadu

 

Informacje dla podróżujących do CzaduChoroba meningokokowa występuje na całym świecie, jednak obszar subsacharyjskiej Afryki rozciągający się od Etiopii do Mali uznany został za obszary wysokiego ryzyka występowania zachorowań. Zachorowania pojawiają się głównie w porze suchej (od grudnia do czerwca). W okresie od 4 stycznia do 28 marca 2010 r., w Czadzie odnotowano 1531 przypadków zachorowań, 151 zgonów z powodu choroby meningokokowej. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż zachorowania spowodowane były szczepami Neisseria meningitidis serogrupy A oraz W135.


Informacje nt. inwazyjnej choroby meningokokowej

Inwazyjna choroba meningokokowa wywoływana jest przez bakterie (Neisseria meningitidis), które rozprzestrzeniają się przez bliski, bezpośredni kontakt lub długi kontakt z osobą zakażoną lub nosicielem. Bakteria bytuje w nosogardzieli, więc najczęściej przenosi się ze śliną lub wydzieliną z układu oddechowego. Meningokoki nie przeżywają długo poza organizmem człowieka. Nie rozprzestrzeniają się poprzez wdychanie powietrza w środowisku, w którym przebywała osoba zakażona lub nosiciel. Objawy choroby meningokokowej obejmują m.in.: gorączkę, bóle głowy, sztywność karku, nudności, wymioty, światłowstręt, bezsenność, drgawki. Charakterystycznym objawem w postępującym zakażeniu jest wysypka wybroczynowa ? plamki na skórze całego ciała w postaci drobnych czerwonych punkcików zlewających się w późniejszym okresie w duże plamy, które nie bledną pod naciskiem.

Zalecenia dla podróżujących

Osoby podróżujące w tereny endemicznego występowania inwazyjnej choroby meningokokowej, powinny zaszczepić się przeciwko tej chorobie. Szczepienie należy wykonać najpóźniej 10 dni przed podróżą, gdyż odporność wykształca się w czasie
7-10 dni po szczepieniu.  Szczepionkę można podać osobom od 2 miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, nie zabezpiecza ona przed zakażeniem Neisseria meningitidis typu B.

Każdorazowo zasadność szczepień należy skonsultować z lekarzem !

Ponadto w trakcie podróży niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz unikanie ryzykownych zachowań sprzyjających zakażeniu,  w tym m.in.:

 

  • używania przez kilka osób wspólnych naczyń, sztućców, picie z jednej butelki,
  • długotrwałego przebywania w zatłoczonych pomieszczeniach o dużym natężeniu hałasu (np. w dyskotekach, na koncertach),
  • przebywania przez dłuższy czas wielu osób w małych, zamkniętych pomieszczeniach,
  • przygodnych pocałunków,
  • palenia wspólnie jednego papierosa.


Bardziej podatni na zakażenie są ludzie, których organizm jest osłabiony wcześniejszymi infekcjami, wysiłkiem fizycznym, stresem, długotrwałym odchudzaniem.

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską. Przyjęcie antybiotyku minimalizuje ciężki przebieg choroby, ale leczenie musi rozpocząć się najszybciej jak to możliwe.

Źródło: http://www.pis.gov.pl/?dep=711

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt