Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Informacja dla osób podróżujących do Republiki Południowej Afryki (RPA)

Informacja dla osób podróżujących do Republiki Południowej Afryki (RPA)

 

Informacja dla podróżujących do RPAGorączka Doliny Rift jest chorobą wirusową zwierząt hodowlanych i ludzi. Zakażenie człowieka następuje w wyniku ukąszenia przez zakażone komary, bądź na skutek bezpośredniego kontaktu z zakażonymi zwierzętami. Objawy kliniczne pojawiają się po 2-6 dniach od ukąszenia i są to najczęściej gorączka, osłabienie, zawroty głowy, bóle mięśni i stawów, utrata wagi ciała. Gorączka Doliny Rift jest chorobą występującą głównie w krajach Afryki (w tym na Madagaskarze). Przypadki zachorowań obserwowano również w Arabii Saudyjskiej i Jemenie. W niektórych przypadkach choroba może przebiegać pod postacią gorączki krwotocznej, zapalenia mózgu lub narządu wzroku.


Sytuacja w Republice Południowej Afryki

Do dnia 10 maja 2010 r. w Republice Południowej Afryki odnotowano 186 przypadków zachorowań na Gorączkę Doliny Rift, w tym 18 zgonów. Zachorowania odnotowano w prowincjach: Wolne Państwo, Prowincja Przylądkowa Północna, Prowincja Przylądkowa Wschodnia, Prowincja Przylądkowa Zachodnia oraz Prowincja Północno-Zachodnia. W większości przypadków do zakażenia doszło na skutek bezpośredniego kontaktu z zakażonymi zwierzętami lub w konsekwencji przebywania na farmach, na których potwierdzono Gorączkę Doliny Rift u zwierząt.


Informacje dla podróżujących

Zaleca się, aby wszystkie osoby podróżujące do obszarów, gdzie potwierdzono przypadki Gorączki Doliny Rift

 

  • stosowały ogólnie dostępne środki odstraszające komary (repelenty),
  • unikały wychodzenia na zewnątrz we wczesnych godzinach rannych i o zmierzchu (godziny największego żerowania komarów),
  • stosowały odzież osłaniającą części ciała narażone na ukąszenia (np. z długimi rękawami, długimi nogawkami),
  • nie spożywały surowego mleka i mięsa pochodzącego od lokalnych zwierząt (mleko zdatne do spożycia powinno być wcześniej przegotowane lub pasteryzowane),
  • unikały kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami i wydzielinami oraz tkankami przebywając na terenach wiejskich lub w rezerwatach dzikich zwierząt (np. w czasie polowania lub safari).


W leczeniu Gorączki Doliny Rift nie ma specyficznej terapii. Stosuje się głównie leczenie objawowe. Nie ma też zarejestrowanej szczepionki przeciwko tej chorobie. Główną metodą jej zapobiegania jest zmniejszenie narażenia na ukąszenia komarów.

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych po powrocie z ww. rejonów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, informując o przebytej podróży.

Należy pamiętać, że Gorączka Doliny Rift nie jest jedyną chorobą zakaźną występująca na terenie RPA.
W celu uzyskania informacji o innych zagrożeniach należy przed wyjazdem do tego kraju skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny chorób tropikalnych, najlepiej nie później niż 4 - 6 tyg. przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki.

 

Źródło: http://www.pis.gov.pl/?dep=705

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt