Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Informacja dla osób podróżujących na Bali i do Indonezji

Informacja dla osób podróżujących na Bali i do Indonezji

 

Informacja dla podróżujących do Indonezji.W grudniu 2008 r., Ministerstwo Rolnictwa w Indonezji odnotowało na terenie wyspy Bali wzrost zachorowań  na wściekliznę u psów. W 2009 r. Ministerstwo Zdrowia odnotowało zachorowania na wściekliznę wśród ludzi. Większość przypadków zachorowań u ludzi i zwierząt wystąpiła w pobliżu miejsc popularnych turystycznie. Jednakże wskazane jest zachowanie ostrożności na całym terenie Bali.


Wścieklizna jest bardzo niebezpieczną chorobą ludzi i zwierząt, która może zakończyć się zgonem.  Przyczyną zachorowań jest wirus przenoszący się ze zwierząt na człowieka, na skutek pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu (zwykle śluzówek, uszkodzonej skóry) ze śliną zakażonych zwierząt.

Zachowania zwiększające ryzyko zakażenia to m.in.:

 

  • praca ze zwierzętami, w przypadku których nie wiadomo czy były narażone na zachorowanie oraz czy były szczepione przeciwko wściekliźnie,
  • przebywanie poza miastem (np. podczas biwakowania, jazdy na rowerze, trekingu), co zwiększa ryzyko kontaktu z dzikimi zwierzętami,
  • bezpośredni kontakt (np. w trakcie zabawy) ze zwierzętami, które mogą być zakażone wirusem wścieklizny.

Zalecenia dla podróżnych:

Zaleca się, aby osoby podróżujące w rejony gdzie odnotowano zachorowania u ludzi lub zwierząt na wściekliznę unikały wszelkiego kontaktu ze zwierzętami, w tym ze zwierzętami domowymi. Zwierzęta mogą nie manifestować objawów chorobowych, ale pomimo to mogą być zakażone wirusem wścieklizny. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, gdyż są one bardziej narażone na pogryzienia lub podrapania przez psy, koty czy małpy.

W przypadku pogryzienia bądź zadrapania przez zwierzę należy natychmiast przemyć ranę wodą z mydłem i bezzwłocznie  udać się do lekarza. W celu ochrony przed zachorowaniem lekarz może zalecić natychmiastowe podanie szczepionki przeciwko wściekliźnie. Jeśli do pogryzienia lub zadrapania doszło tuż powrotem do kraju, po powrocie należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza informując o zaistniałym zdarzeniu.

 

Źródło: http://www.pis.gov.pl/?dep=683

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt