Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Informacja dla osób podróżujących do Holandii

Informacja dla osób podróżujących do Holandii

 

Informacje dla podróżujących do HolandiiW Holandii w ostatnim czasie odnotowano wzrost liczby zachorowań na gorączkę Q. W 2009 r. odnotowano przynajmniej 2 293 potwierdzone przypadki zachorowań na tę chorobę u ludzi, w tym 6 zgonów. W okresie od 1 stycznia do 18 marca 2010 r.  odnotowano 247 przypadków zachorowań, w tym 6 zgonów. Większość przypadków wystąpiło w prowincjach Noord Brabant, Gerderland, Limburg i Utrecht, chociaż zachorowania obserwowano również w pozostałych częściach kraju. Również w latach ubiegłych w Holandii notowano zachorowania na gorączkę Q (w 2007 r. ? 190 zachorowań, w 2008 r. ? 1000 zachorowań)


Gorączka Q jest chorobą odzwierzęcą, wywoływana przez bakterię Coxiella burnetti. Choroba może zostać przeniesiona na człowieka od takich zwierząt jak bydło, owce, kozy i inne. Do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie skażonego aerozolu lub spożywanie skażonego (najczęściej niepasteryzowanego) mleka i sporządzanych z niego produktów. Choroba u ludzi często ma przebieg łagodny i kończy się całkowitym powrotem do zdrowia, jednakże może też przybrać formę ostrą bądź przewlekłą. Najczęściej występującymi objawami choroby są podwyższona temperatura ciała, ból głowy, bóle mięśni, osłabienie, kaszel, nudności, wymioty, biegunka.

Zalecenia dla podróżnych:

Z uwagi na fakt, iż zakażenia następuje na skutek kontaktu ze zwierzętami np. w czasie pobytu na farmach, ryzyko zachorowania oceniane jest jako niskie. Osobom podróżującym do Holandii zaleca się jednak:

 

  • unikanie kontaktu ze zwierzętami na terenach, na których wystąpiły zachorowania,
  • częste mycie rąk wodą z mydłem, szczególnie w przypadku kontaktu ze zwierzętami,
  • unikanie spożywania surowego mleka oraz produktów wytworzonych z surowego mleka (zaleca się jedzenie i pice produktów wytwarzanych tylko z pasteryzowanego mleka).

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia objawów choroby po powrocie z ww. rejonów należy zgłosić się do lekarza informując o przebytej podróży.


Źródło: http://www.pis.gov.pl/?dep=682

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt