Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Informacja dla osób podróżujących do krajów klimatu tropikalnego i subtropikalnego

Informacja dla osób podróżujących do krajów klimatu tropikalnego i subtropikalnego

 

Informacje dla podróżujących - kraje klimatu tropikalnegoDenga jest chorobą wirusową. Zakażenie człowieka następuje w wyniku ukąszenia przez zakażone komary. Objawy kliniczne pojawiają się po 2-7 dniach od ukąszenia i są to najczęściej gorączka, bóle głowy, pozagałkowe bóle oczu, bóle mięśni i stawów, wysypka, nudności i wymioty. Denga jest chorobą występującą w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Może być przyczyną gorączki u osób powracających m.in. z Azji, Karaibów, krajów centralnej Ameryki oraz południowo-centralnej Azji. Do zakażenia częściej dochodzi na terenach wiejskich, chociaż występuje ona również na terenach miejskich. Choroba może mieć ciężki przebieg, a objawom wymienionym powyżej mogą też towarzyszyć krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne, charakterystyczne dla gorączek krwotocznych. Gorączka krwotoczna denga może prowadzić do zgonu, zwłaszcza nie leczona. Osoby, które chorowały wcześniej są bardziej narażone na wystąpienie gorączki krwotocznej przy ponownym zakażeniu wirusem wywołujących dengę.

Sytuacja w Afryce

Ognisko zachorowań na dengę odnotowano na Wyspach Zielonego Przylądka, gdzie w 2009 r. wystąpiło ponad 21 000 przypadków zachorowań oraz 6 zgonów, które mogły być spowodowane wirusem dengi. Ponadto około 60 przypadków zachorowań wystąpiło na terytorium Senegalu. Aktywność wirusa Dengi odnotowano również na wyspach Oceanu Indyjskiego położonych niedaleko wybrzeża Afryki. Od 19 marca 2010 r. wystąpiło 30 przypadków zachorowań na dengę na wyspie Mayotte. Ponadto 2 przypadki zachorowań wystąpiły na wyspie Reunion.

Sytuacja w krajach południowego Pacyfiku
Wirus dengi jest szeroko rozpowszechniony w rejonie krajów południowego Pacyfiku. Zachorowania wystąpiły w Malezji, Singapurze, Sri Lance, w Wietnamie oraz na Filipinach. Ograniczoną aktywność wirusa Dengi odnotowano również w północnej części Queensland w Australii.

Sytuacja w Centralnej i Południowej Ameryce
Wzrost zachorowań na dengę odnotowano w niektórych krajach położonych w Centralnej i Południowej Ameryce, w tym w Argentynie, Brazylii, Ekwadorze (Wyspy Galapagos), Kolumbii, Kostaryce, Republice Dominikańskiej, Salwadorze, Gujanie Francuskiej, Gwadelupie, Hondurasie, Peru i Puerto Rico oraz oraz na Karaibach.

Sytuacja na terenie krajów Bliskiego Wschodu

Zachorowania na dengę wystąpiły również w Arabii Saudyjskiej, w popularnych rejonach turystycznych, w tym w rejonie Jeddah i Mecca.

Informacje dla podróżujących
Szczegółowy wykaz rejonów, w których  wystąpiły w latach ubiegłych zachorowania na dengę znajduje się na stronie internetowej www.cdc.gov.

Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej zakażeniu. Osoby podróżujące w rejonie występowania endemicznego dengi powinny:

  • stosować ogólnie dostępne środki odstraszające komary (repelenty),
  • stosować odzież osłaniającą części ciała narażone na ukąszenia (np. z długimi nogawkami, długimi rękawami), szczególnie w porach dnia, gdzie aktywność komarów jest największa (wczesnym rankiem i późnym popołudniem).

Zastosowanie repelentów u kobiet w ciąży i dzieci w wieku poniżej 12 roku życia każdorazowo należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia choroby gorączkowej po powrocie z ww. rejonów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza informując o przebytej podróży.

Należy pamiętać, że Denga nie jest jedyną chorobą zakaźną występującą na terenie RPA.

W celu uzyskania informacji o innych zagrożeniach należy przed wyjazdem do tego kraju skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny chorób tropikalnych, najlepiej nie później niż 4 - 6 tyg. przed planowaną podróżą.

Źródło: http://www.pis.gov.pl/?dep=680

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt