Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Informacja dla osób podróżujących do Azji i krajów Oceanu Indyjskiego

Informacja dla osób podróżujących do Azji i krajów Oceanu Indyjskiego

 

Informacje dla podróżujących - Azja i kraje Oceanu IndyjskiegoW ostatnich latach (tj. od 2006 r.) stwierdzono wzrost liczby zachorowań na chikungunyę w niektórych krajach Azji i krajach Oceanu Indyjskiego.

Indonezja
Ognisko zachorowań stwierdzono w południowej części prowincji Lampung, położonej na Sumatrze. W okresie od połowy grudnia 2009 r. do początku stycznia 2010 r. odnotowano 6 700 przypadków. W 2009 r. odnotowano łącznie 43 206 przypadków zachorowań w 12 prowincjach. Nie zarejestrowano natomiast zgonów z powodu chikunguni.


Tajlandia
W 2009 r. odnotowywane były zachorowania w południowej części kraju, między innymi  w prowincji Phuket, która jest miejscem popularnym turystycznie. Według informacji Ministerstwa Zdrowia Publicznego w Tajlandii w 2009 r. wystąpiło ponad  49 069 przypadków zachorowań (w 50 prowincjach), a w roku 2010 r. odnotowano kolejnych 946 przypadków choroby. Bieżące dane wskazują, iż wirus rozprzestrzenia się też na inne regiony kraju.

Malezja
W 2009 r. Ministerstwo Zdrowia w Malezji potwierdziło ponad 4430 przypadków zachorowań. Nie zarejestrowano zgonów z powodu chikunguni. Najwięcej przypadków wystąpiło w północnych prowincjach kraju: Kedah, Selangor, Kelantan, Perak i Sarawak. Do dnia 15 maja 2010 r odnotowano 549 przypadków (głównie w prowincji Serawak).

Wyspa Reunion
Ta francuska wyspa położona jest na Oceanie Indyjskim, za wschód od Madagaskaru. W okresie od marca do maja 2010 r. odnotowano tam 67 potwierdzonych przypadków chikunguni. Najwięcej zachorowań wystąpiło w  zachodniej części miasta Saint-Paul.

Chikungunya jest chorobą wirusową przenoszoną przez komary. Objawy choroby to między innymi nagła gorączka, bóle stawów, dreszcze, bóle głowy, nudności, wymioty, ból pleców w dolnych partiach, wysypka.

Informacje dla podróżujących

Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej zakażeniu. Osoby podróżujące w tereny endemiczne powinny:

 

  • stosować ogólnie dostępne środki odstraszające komary (repelenty),
  • stosować odzież osłaniającą części ciała narażone na ukąszenia (np. z długimi nogawkami, długimi rękawami), szczególnie w porach dnia, w których aktywność komarów jest największa (2-3 godziny po świcie, rankiem i późnym popołudniem).

Zastosowanie repelentów u kobiet w ciąży i dzieci w wieku poniżej 12 roku życia każdorazowo należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia objawów choroby po powrocie z ww. rejonów należy zgłosić się do lekarza informując, o przebytej podróży.

Należy pamiętać, że chikungunia nie jest jedyną chorobą zakaźną występująca w ww. regionach świata

W celu uzyskania informacji o innych zagrożeniach należy przed wyjazdem do tego kraju skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny chorób tropikalnych, najlepiej nie później niż 4 - 6 tyg. przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki.

Źródło: http://www.pis.gov.pl/?dep=678

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt