Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Informacja dla osób podróżujących do Brazylii

Informacja dla osób podróżujących do Brazylii

 

Informacje dla podróżujących - BrazyliaŻółta gorączka jest chorobą wirusową o ostrym przebiegu. Rozpoczyna się ona zaczerwienieniem spojówek, dreszczami, wysoką gorączką, osłabieniem, nudnościami, bólami brzucha. Towarzyszą temu bóle kości, stawów, mięśni oraz często zażółcenie skóry i błon śluzowych. Zakażenie człowieka następuje w wyniku ukąszeń przez komary, które przenoszą wirusa. Zachorowania na żółtą gorączkę odnotowywane są na terenie Afryki Subsaharyjskiej oraz w strefie tropikalnej Ameryki Południowej. Wzrost liczby zachorowań na żółtą gorączkę odnotowano na terenie południowej Brazylii. Najwięcej zachorowań wystąpiło w stanach Rio Grande do Sul i w Sao Paolo.


Sytuacja w Brazylii

 

Od połowy grudnia 2008 r. do kwietnia 2009 r. w stanie Rio Grande do Sul, w południowej części Brazylii odnotowano 20 potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem żółtej gorączki, w tym 9 zgonów. W związku z tym, że były to pierwsze przypadki zarejestrowane w tym regionie od 1966 r., Ministerstwo Zdrowia Brazylii podjęło decyzję o włączeniu regionu Rio Grande do Sul do regionów ryzyka zakażenia wirusem żółtej gorączki.

Od lutego 2009 r. do kwietnia 2009 roku, w stanie Sao Paolo na południu Brazylii odnotowano 28 potwierdzonych przypadków zachorowań na żółtą gorączkę (w tym 11 zgonów). Przypadki zachorowań również pojawiły się na terenach, na których wcześniej nie występowały. Ministerstwo Zdrowia Brazylii podjęło decyzję o włączeniu regionu Sao Paolo do regionów ryzyka zakażenia wirusem żółtej gorączki.

Informacje dla podróżujących

W chwili obecnej szczepienia przeciwko żółtej gorączce nie są wymagane w przy wjeździe do kraju, ale są rekomendowane dla podróżujących do stanów: Acre, Amapa, Amazonas, Dystryktu Federalnego (wraz ze stolicą kraju), Goias, Maranhao, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Para, Rondonia, Roraima, Tocantins, Bahia, Parana, Piaui, Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Sao Paulo. Szczepienia rekomendowane są również osobom podróżującym nad wodospady Iguassu.

Pełna lista regionów, w których występuje ryzyko zakażenia wirusem żółtej gorączki i gdzie wprowadzono zalecenia dotyczące szczepień przeciwko tej chorobie, znajduje się na stronie internetowej www.cdc.gov.

Zalecenia dla podróżnych

CDC rekomenduje, aby wszystkie osoby (w wieku powyżej 9 m.ż.) podróżujące do miejsc, w których wystąpiły przypadki zakażeń, poddały się szczepieniom.

Każdorazowo zasadność szczepień należy skonsultować z lekarzem !!!

Równocześnie zaleca się, aby wszystkie osoby podróżujące do obszarów, gdzie potwierdzono przypadki żółtej gorączki:

  • stosowały ogólnie dostępne środki odstraszające komary (repelenty),
  • unikały wychodzenia na zewnątrz we wczesnych godzinach rannych i o zmierzchu (godziny największego żerowania komarów),
  • stosowały odzież osłaniającą części ciała narażone na ukąszenia (np. z długimi rękawami, długimi nogawkami).

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia choroby gorączkowej po powrocie z ww. rejonów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, informując o przebytej podróży.

 

Żródło: http://www.pis.gov.pl/?dep=409

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt