Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Jak bezpiecznie postępować przy spotkaniu z niedźwiedziem (I)

Jak bezpiecznie postępować przy spotkaniu z niedźwiedziem (I)

 
spotkanie z niedźwiedziemSpotkanie z niedźwiedziem brunatnym jest dużą atrakcją dla wielu turystów, jednak czy wszyscy do końca zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie ono za sobą niesie, oraz jak bezpiecznie w tej sytuacji postępować by uniknąć tragedii?

Niedźwiedzie unikają bezpośredniego kontaktu z ludźmi, widzą nas wielokrotnie częściej niż my je widzimy. Z reguły niedźwiedź nie atakuje człowieka. Przypadki agresywnego zachowania w stosunku do ludzi są rzadkie. Najczęstszą ich przyczyną jest nasze niewłaściwe zachowanie. Co robić by zwiększyć swoje bezpieczeństwo, gdy już jednak dojdzie do bliskiego spotkania w cztery oczy?

Niedźwiedź brunatny jest naszym największym drapieżnikiem. Nie osiąga jednak tak dużych rozmiarów jak osobniki innych podgatunków zamieszkujących inne kontynenty. Samice polskich niedźwiedzi ważą do 200, a masa samców dochodzi do 400 kilogramów. Pomimo krępej, niezgrabnej budowy ciała podczas pogoni za ofiarą niedźwiedź potrafi rozwinąć prędkość do 50 km/h. Oprócz tego potrafi błyskawicznie wspinać się na drzewa, oraz trudno dostępne ściany skalne, doskonale skacze i pływa, a wszystko to dzięki odpowiednie budowie kończyn.
Największą ich ostoją w Polsce są Bieszczady. Inne regiony stałego występowania to:

  • Beskid Niski,
  • Beskid Sądecki z Gorcami,
  • Beskid Żywiecki,
  • Tatry.

Wędrujące zwierzęta można spotkać także w innych częściach Karpat, a nawet daleko na niżu. Pojedyncze osobniki widywano też w Sudetach oraz w północno-wschodniej Polsce, w rejonie Puszczy Romnickiej. W przypadku bezpośredniego spotkania z niedźwiedziem nie należy ulegać panice. Jeżeli to możliwe należy spokojnie się oddalić, a w żadnym wypadku nie należy zbliżać się do zwierzęcia. Nawet zaniepokojone zwierzę szybko się uspokaja, gdy człowiek zamanifestuje chęć odejścia. Większego prawdopodobieństwa ataku ze strony niedźwiedzia możemy spodziewać się w następujących sytuacjach, gdy:

  • zbliżymy się do zwierzęcia na niewielką odległość, np. zaskoczymy go w czasie drzemki lub podczas żerowania,
  • pojawimy się w czasie żerowania, zwłaszcza przy zabite ofierze. Zostanie to przez niego odebrane jako próba odebrania mu zdobyczy.
  • znajdziemy się między matką a jej młodymi, co może się zdarzyć mimowolnie, ponieważ pod koniec lata potomstwo oddala się od matki nawet na 100 metrów.

źródło: tutaj

Cały artykuł dostępny po zalogowaniu

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt