Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Wypoczynek Bezpieczne wakacje Niebezpieczne kleszcze (I)

Niebezpieczne kleszcze (I)

 

niebezpieczne kleszczeZima powoli dobiega końca, coraz cieplejsze dni sprawiają, że chętnie wybieramy się w wolnej chwili poza miasto, by zregenerować siły, odpocząć od naszych codziennych problemów. Nic tak nie łagodzi naszych stresów jak spacery po lesie, łące, czy parku. Wypoczynek na łonie natury staje się nieodłączną częścią naszego czasu wolnego. Często zapominamy jednak o swoim bezpieczeństwie, a prawdziwym dla niego zagrożeniem są niewielkie pajęczaki zamieszkujące pola, łąki, a zwłaszcza lasy. Kleszcze są nosicielami wielu, bardzo groźnych chorób. Do najczęściej przenoszonych i najniebezpieczniejszych dla nas należą: wczesnoletnie kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych oraz borelioza, zwana również chorobą z Lyme.

Najmniej bezpieczni jesteśmy w lasach z wysokim podszytem i runem, na łąkach i polanach porośniętych wysoką trawą, paprociami, bzem czarnym, leszczyną, malinami i jeżynami, czyli tam gdzie kleszcze występują najczęściej i najliczniej. Niebezpieczne są też miejskie parki. Największe zagrożenie przypada na koniec kwietnia i początek maja, wówczas są one najaktywniejsze i najczęściej atakują nas oraz nasze zwierzęta. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami chorób. Stają się nimi ssąc krew zarażonego zwierzęcia. Raz zainfekowany kleszcz staje się na zawsze nosicielem choroby, on sam jednak nigdy nie choruje.

Kleszcze najczęściej przebywają na spodniej stronie liści, na gałązkach i źdźbłach traw gdzie są niewidoczne dla swoich ofiar. Kiedy spacerujemy strącamy kleszcza, który swoimi owłosionymi nogami przyczepia się do nas i zaczyna wędrówkę po naszym ciele szukając najlepszego dla siebie miejsca do wykonania nakłucia. Najczęściej są to dobrze ukrwione i wrażliwe części ciała: pachwina, krocze, zgięcia łokci, kolan, szyja. Ugryzienie odczuwamy najczęściej po fakcie, gdyż ślina kleszczy ma właściwości znieczulające, a w miejscu ukąszenia lekko puchnie i robi się zaczerwienione. Z jego śliną do ludzkiego krwiobiegu przedostają się bakterie. Wczesnoletnie kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych jest jedną z najczęściej przenoszonych prze te pajęczaki chorób

Więcej po zalogowaniu

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt