Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Pierwsza pomoc Postępowanie doraźne w przypadku oparzeń

Postępowanie doraźne w przypadku oparzeń

 
Spis treści
Postępowanie doraźne w przypadku oparzeń
Chłodzenie oparzeń
Oparzenia substancjami chemicznymi
Wszystkie strony

oparzenie twarzy opatrunek

Ocenia się dla Europy, że w każdej minucie oparzeniom ulega około 4 osób. W ciągu roku szacuje się, że występuje około 6 milionów wypadków oparzeń różnej wielkości, w tym około 2 milionów wymaga profesjonalnego leczenia.

Zbliża się czas świąteczno - noworocznych  przyjęć, które są często uświetniane ?zabawkami pirotechnicznymi? ? petardami, racami sztucznymi ogniami. Zabawki z pozoru niewinne mogą nam zrobić wielką krzywdę. O poparzenie w obcowaniu z nimi nie trudno.

Oczywiście uraz oparzeniowy tkanek może powodować, oprócz termicznego, czynnik chemiczny (żrący), tarcie, prąd elektryczny, promieniowanie. Nie wdając się w szczegóły głębokości i rozległości obrażenia, jak pomóc?

Doraźne ratowanie osób poparzonych jest jednak stosunkowo proste. Pierwszą czynnością jest usunięcie ?czynnika sprawczego?, czyli zgaszenie ognia, usunięcie innych źródeł ciepła, odciągnięcie oparzonego w bezpieczną strefę itp.

Do gaszenia palącego się ubrania na człowieku można stosować koc gaśniczy, wodę, mokre ubranie. Następnie musimy schłodzić poparzoną okolicę ciała. Nie traćmy czasu na rozbieranie poparzonego, zwłaszcza ściąganie ciasnego ubrania. Najlepszym środkiem chłodzącym jest zimna, bieżąca woda w dużej ilości. Powietrze jest słabym przewodnikiem ciepła i cała ilość energii cieplnej, która dostała się do tkanek, będzie ulegać dystrybucji w tkankach, powodując ich uszkodzenie.

Utrata energii cieplnej odbywa się czterema drogami, poprzez:

  • konwekcję,
  • przewodzenie,
  • parowanie,
  • promieniowanie.

 

opatrunek oparzenia koce

 

Konwekcja powoduje oddawanie ciepła podczas ruchu powietrza wokół powierzchni ciała, szczególnie wtedy, gdy zimne powietrze penetruje warstwy okrycia-odzieży i oziębia skórę pacjenta (machanie oparzoną dłonią...).

Utrata ciepła przez przewodzenie (kondukcję) występuje wtedy, gdy istnieje bezpośredni kontakt z zimniejszą powierzchnią (chłodniejszym zbiornikiem ciepła o dobrej przewodności ścian ? przyłożenie kostki lodu lub hydrożelu). Unikatowa skuteczność chłodząca opatrunków Waterjel polega między innymi na kondukcyjnej dystrybucji ciepła. Jeżeli warstwy okrycia są mokre, to utrata ciepła jest 25 krotnie szybsza. Tej drodze strat ciepła będzie sprzyjać polewanie wodą.

Utrata ciepła poprzez parowanie następuje podczas rozgrzewania i parowania wody chłodzącej lub pocenia się.

Promieniowanie jest wymianą energii z otoczeniem poprzez promieniowanie cieplne (ma to niewielki wpływ na chłodzenie, ogromne jako czynnik sprawczy oparzeń). Chłodzenie zimną wodą odbiera nadmiar energii cieplnej, jak również działa przeciwbólowo poprzez obniżenie temperatury zakończeń nerwowych. 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Peninsula College of Medicine & Dentistry (PCMD) w Wielkiej Brytanii wydają się popierać tezę, że kontrola ciśnienia tętniczego powinna być wykonywana na obu rękach.

Choć zgodnie z obowiązującymi wytycznymi ciśnienie powinno być mierzone na obu rękach, ankiety przeprowadzone wśród lekarzy ujawniły, że nie robią oni tego zbyt często. 
"Nasze wyniki wskazują, że różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym na prawej i lewej ręce wynosząca 10 mmHg może pomóc w identyfikacji pacjentów z grupy ryzyka, którzy wymagają dalszej oceny stanu naczyń krwionośnych" - powiedział dr Christopher Clark, prowadzący badania. Różnicę tę naukowcy wiążą z chorobami naczyń obwodowych. Przebiegają one zwykle bezobjawowo, ale mogą prowadzić do zwężenia lub niedrożności tętnic. Natomiast rozbieżność wynosząca 15 mmHg może świadczyć o ryzyku chorób naczyń mózgowych, a także o zwiększonym o 70 proc. ryzyku zgonu z powodu chorób układu krążenia. Nie jest przy tym istotne, na której ręce wartość ciśnienia jest wyższa. 

Źródło: Lancet 2012, doi:10.1016/S0140-6736(11)61710-8.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt