Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Komputer Oszustwa przez e-mail

Oszustwa przez e-mail

 

Oszustwa przez e-mailDo warmińsko-mazurskich policjantów, zajmujących się przestępczością komputerową, docierają informacje o nowym sposobie wyłudzania pieniędzy. Ofiarami najczęściej padają przedsiębiorcy, którzy prowadzą interesy z partnerami z zagranicy, a kontakty realizują za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 

Oszustwo polega na wejściu sprawcy w kontakty handlowe między uczciwymi partnerami, jako trzeciej osoby, przy czym kontrahenci nie wiedzą, że między nimi pośredniczy ktoś trzeci. Wejście w te kontakty najczęściej odbywa się po włamaniu na skrzynkę pocztową jednego z przedsiębiorców. Sprawca wybiera ofiarę, której komputer jest najsłabiej zabezpieczony. Po uzyskaniu dostępu do skrzynki pocztowej jednej ze stron sprawca poznaje treść wszystkich zapisanych tam wiadomości, które dotyczą współpracy między partnerami.

Zebranie tych informacji ma na celu przejęcie przez sprawcę wirtualnej tożsamości ofiary. W dalszym toku przygotowywania się sprawcy do popełnienia przestępstwa, przejęta zostaje tożsamość drugiego z partnerów.

Podmiana adresów kontrahentów najczęściej odbywa się taki sposób, że sprawca tworzy nowe konta pocztowe, w których różnica  sprowadza się do małego niuansu, np. jednej litery, zmiany nazwy serwera, np. adres prawdziwy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ? adres fałszywy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .  Wystarczy, że adres jest łudząco podobny, a z treści wiadomości wynika, że pochodzi ona od znanego nadawcy, a sprawca pozostanie nierozpoznany. Efektem  jest taki stan rzeczy, w którym przedsiębiorcy są pewni, że wysyłają wiadomości do swojego kontrahenta, a w rzeczywistości wiadomości te wysyłają do oszusta.

Jeżeli jeden z kontrahentów poprosi drugiego o przesłanie dokumentów dotyczących płatności (np. faktura, dane o rachunku bankowym), to oszust przechwyci odpowiedź zawierającą prawdziwe dane, a następnie odpowiednio sfałszuje taką wiadomość, zmieni numer rachunku bankowego na swój i przekaże spreparowaną wiadomość do właściwego odbiorcy.

Oszustwo wychodzi na jaw z reguły po upływie terminu płatności. Kupujący zostaje poinformowany przez zagranicznego partnera o braku płatności i będąc zaskoczonym takim obrotem sytuacji ? bo przecież zapłacił ? musi zapłacić jeszcze raz. Dopiero po fakcie, pokrzywdzony zaczyna weryfikować całą sytuację, tzn. adresy mailowe, z których dostawał wiadomości oraz dane rachunku bankowego i wyciąga wnioski, że został oszukany.

Aby bezpiecznie prowadzić swoje interesy za pomocą e-maila, każdy przedsiębiorca powinien przede wszystkim zainwestować w swoje bezpieczeństwo informatyczne, tzn. korzystać z legalnego oprogramowania i programu antywirusowego. Drugą podstawową zasadą jest ostrożność i ograniczone zaufanie co do korespondencji otrzymywanej za pośrednictwem Internetu. Zawsze, a szczególnie gdy w grę wchodzą pieniądze, przedsiębiorca powinien weryfikować informacje zawarte w mailach.

 

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Żucie gumy, może nie wygląda estetycznie, ale dobrze robi pamięci. Poprzez żucie gumy tętno ulega przyspieszeniu o ok. 5 uderzeń na minutę, a to powoduje zwiększenie dopływu krwi do mózgu.

 

Więcej …

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt