Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Kierowca Czyja walizka jest większa?

Czyja walizka jest większa?

 

Ilość bagażu a zużycie paliwaWarto dokładnie przemyśleć, co zabieramy w podróż samochodem, bo zmniejszenie jego masy może dać realne oszczędności.Badacze wyliczyli, że przy ładunku o masie 100 kg i jeździe z prędkością 60 km/h samochód spala od 5 do 10 proc. więcej paliwa w zależności od tego, gdzie umieścimy bagaż. Jeśli będzie to tylni bagażnik wzrost wyniesie 5 proc., jeśli zdecydujemy się na przyczepkę ? zużyjemy 8 proc. więcej benzyny, a przy zastosowaniu bagażnika dachowego ? aż 10 proc.

Bagażnik dachowy nie tylko najbardziej zwiększa spalanie, ale również zdecydowanie pogarsza warunki jezdne auta. Pamiętajmy, że załadowany samochód prowadzi się dużo trudniej niż pusty. Jeśli bagażnik jest pełny, a na tylnych siedzeniach jadą dwie-trzy osoby, manewry  samochodu są utrudnione i spowolnione, a przyczepność opon do powierzchni jezdni jest ograniczona.

Przeładowanie samochodu może nie tylko zmienić jego sterowność, ale również uszkodzić podzespoły. By ograniczyć wpływ bagażu prowadzenie pojazdu warto najcięższe walizki ułożyć na spodzie  bagażnika. Taki rozkład bagażu nie podnosi bowiem środka ciężkości auta.

Przed wakacyjnym wyjazdem warto też zrobić przegląd skrzynki narzędziowej. Nierzadko kierowcy wożą w niej pół warsztatu mechanicznego, w tym wiele rzeczy zupełnie nieprzydatnych latem: zmiotki do śniegu, drapaczki do lodu, odmrażacze zamków, zapasowe pojemniki z płynem do spryskiwaczy, a nawet szufle do odśnieżania. Wyrzucając je z bagażnika ograniczamy zużycia paliwa i zwiększamy bezpieczeństwo.

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Aspiryna przyjmowana w niewielkiej dawce zapobiega rakowi i zmniejsza ryzyko przerzutów - informuje pismo The Lancet". Trzy nowe badania po raz kolejny wskazują na przeciwnowotworowe działanie aspiryny. Wbrew wcześniejszym analizom, które wskazywały na ochronne działanie aspiryny dopiero po 10 latach jej przyjmowania, prof. Peter Rothwell z Oxford University (W. Brytania) wykazał, że taki efekt może wystąpić już po trzech lub pięciu latach. Tak wynika z analizy 51 badań obejmujących ponad 77 000 pacjentów. Co więcej, wydaje się, że aspiryna zapobiega przerzutom nowotworów.

Więcej …

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Bezpieczny kierowca - pliki

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt