Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Kierowca Gdzie trzymać gaśnicę samochodową?

Gdzie trzymać gaśnicę samochodową?

 

Gdzie trzymać gaśnicę samochodową?Filmowe sceny, w których samochód w kilka chwil po wypadku wybucha ogniem, w rzeczywistości zdarzają się rzadko. Kiedy więc dojrzysz dym wydobywający się spod maski, reaguj szybo, ale zachowuj zimną krew. Gaśnica powinna znajdować się najlepiej w zasięgu ręki kierowcy. Nie zaleca się, zatem trzymanie jej w bagażniku samochodu, w tym w szczególności jego dodatkowych schowkach.

Powinna być ona unieruchomiona i umieszczona optymalnie gdzieś w pobliżu przednich siedzeń samochodu. Kiedy jej używać? Zawsze, gdy zauważymy pierwsze oznaki pożaru, to jest dym lub płomienie. Ogień najczęściej pojawia się pod maską ? w takiej sytuacji, należy bezzwłocznie zatrzymać pojazd, wyłączyć silnik i wyprowadzić wszystkich pasażerów z wnętrza pojazdu. Klapy nie podnosimy, ale tylko lekko ją uchylamy, by ograniczyć dopływ tlenu i zminimalizować przez to ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.

Następnie z gaśnicy usuwamy plastikową opaskę, odbezpieczamy zawleczkę i mocno naciskamy dźwignię do oporu. W niektórych typach gaśnic środek gaśniczy może po pierwszym naciśnięciu dźwigni nie zostać uwolniony! Nie oznacza to jednak, że gaśnica jest niesprawna. Pierwsze naciśnięcie powoduje, bowiem uruchomienie specjalnego naboju, który napełnia gaśnicę sprężonym gazem.

Dopiero teraz jest ona gotowa do gaszenia. Drugie naciśnięcie dźwigni powoduje uwolnienie środka gaśniczego. Dysze wylotową gaśnicy należy przy tym kierować na źródło ognia, a po jego stłumieniu podnieść maskę i w miarę możliwości pokryć środkiem gaśniczym całe miejsce pożaru (komorę silnika). Trzeba przy tym pamiętać, że opisane tu działanie należy wykonać bardzo sprawnie, gdyż kilogramowa gaśnica zostaje zużyta w niecałe 10 sekund!

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Peninsula College of Medicine & Dentistry (PCMD) w Wielkiej Brytanii wydają się popierać tezę, że kontrola ciśnienia tętniczego powinna być wykonywana na obu rękach.

Choć zgodnie z obowiązującymi wytycznymi ciśnienie powinno być mierzone na obu rękach, ankiety przeprowadzone wśród lekarzy ujawniły, że nie robią oni tego zbyt często. 
"Nasze wyniki wskazują, że różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym na prawej i lewej ręce wynosząca 10 mmHg może pomóc w identyfikacji pacjentów z grupy ryzyka, którzy wymagają dalszej oceny stanu naczyń krwionośnych" - powiedział dr Christopher Clark, prowadzący badania. Różnicę tę naukowcy wiążą z chorobami naczyń obwodowych. Przebiegają one zwykle bezobjawowo, ale mogą prowadzić do zwężenia lub niedrożności tętnic. Natomiast rozbieżność wynosząca 15 mmHg może świadczyć o ryzyku chorób naczyń mózgowych, a także o zwiększonym o 70 proc. ryzyku zgonu z powodu chorób układu krążenia. Nie jest przy tym istotne, na której ręce wartość ciśnienia jest wyższa. 

Źródło: Lancet 2012, doi:10.1016/S0140-6736(11)61710-8.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Bezpieczny kierowca - pliki

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt