Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama

Drogi bezprawia?

 

parkujemy jak chcemyCzy możemy jeździć bez pasów bezpieczeństwa, z niewłączonymi światłami i np. bez prawa jazdy? Otóż są takie przestrzenie drogowe, po których można.
A wszystko dzięki dziurawemu prawu o ruchu drogowym.

Drogi wewnętrzne, np. osiedlowe lub parkingi przed supermarketami rządzą się własnym prawem, i niestety niewiele ma on wspólnego z prawem o ruchu drogowym. Kierowca, który zatrzymał się na zakazie postoju na osiedlowej uliczce lub zajął miejsce na parkingu przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej niekoniecznie złamał przepisy.

Nie ma ogólnego prawa regulującego zasady ruchu na drogach wewnętrznych. To rodzi wiele kłopotów. Na braki prawne od dawna zwraca uwagę policja, Straż Miejska i zarządy dróg. Chodzi o zasady ruchu na drogach niepublicznych, czyli tak zwanych wewnętrznych. Kodeks drogowy obowiązuje na nich w bardzo ograniczonym zakresie. Jego przepisy mają zastosowanie tylko wówczas, gdy istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu.

W obecnej chwili zarówno policja, jak i Straż Miejska ma dość ograniczone prawo nakładania mandatów za naruszenie przepisów poza drogami publicznymi.  - Policja może działać tylko na drogach publicznych, chyba że na pozostałych dochodzi do bezpośredniego zagrożenia życia. Nieprzestrzeganie znaków drogowych, nieprawidłowe parkowanie czy nawet drobne zdarzenia drogowe, które są przecież ewidentnym naruszeniem prawa nie mogą być ? z racji przepisów ? przez nas ścigane ? mówi Joanna Lazar, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Jeśli na drodze wewnętrznej dojdzie do kolizji, to oczywiście policja interwencję podejmie, bo doszło do zagrożenia bezpieczeństwa. Jednak w głównej mierze odpowiada za bezpieczeństwo na drogach publicznych oraz w obszarach oznaczonych znakiem "strefa zamieszkania?, bo w niej w pełni obowiązuje kodeks drogowy.


Ukarany lub nie

Z zapisów wynika, że możemy nie respektować znaków na drogach wewnętrznych, jeśli swoimi manewrami nie stwarzamy zagrożenia. W opinii Ministerstwa Transportu z 2001 roku na drogach niepublicznych obowiązują jedynie podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego dotyczące między innymi ustąpienia pierwszeństwa w razie możliwości wystąpienia kolizji czy też zachowania bezpiecznego odstępu przy wymijaniu, omijaniu czy wyprzedzaniu. - W związku z powyższym występują konkretne konsekwencje prawne tego, że kodeks drogowy w ograniczonym zakresie obowiązuje na drogach wewnętrznych. Mówią one na przykład o tym, że kierujący pojazdem jadący po takiej drodze nie musi mieć prawa jazdy, używać pasów czy też przewozić dziecka w foteliku. W tym momencie dochodzimy do absurdu - mówi Beata Szymczyk, prawnik z Częstochowy.

Gdy na drodze wewnętrznej dojdzie do kolizji i jest kwestią sporną, kto zawinił, sprawa zazwyczaj znajduje finał w sądzie. Bywało, że ze względu na niejednoznaczność przepisów ostatecznie rozpatrywał ją Sąd Najwyższy. Taka spraw w Częstochowie było kilka. Jeden kierowca zastawił swoim samochodem wyjazd drugiemu i się zaczęło?

Sąd uznał, że kierowca nie popełnił wykroczenia z paragrafu 98 Kodeksu Wykroczeń, który mówi: "Kto, prowadząc pojazd poza drogą publiczną, nie zachowuje należytej ostrożności, czym zagraża bezpieczeństwu innych osób (?) podlega karze grzywny?. Co ciekawe, sąd stwierdził także, że kierowcy nie mają obowiązku przestrzegania zasad ruchu wszędzie tam, gdzie pojazdy się poruszają.


Idą zmiany

Problem jest więc bardzo poważny. W samej tylko Częstochowie na trzech największych osiedlach mieszkaniowych mamy do dyspozycji ponad 16 kilometrów dróg wewnętrznych (Tysiąclecie ? ponad 7 km, Zawodzie ? 6 km., Śródmieście ? 3 km.). Wprowadzenie zmian prawnych, które będą regulować te kwestie zapowiedział Adam Rapacki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Obowiązujące przepisy stwarzają ograniczone możliwości działania Policji i straży gminnej (miejskiej) w przypadku naruszeń o charakterze porządkowym zaistniałych na drogach wewnętrznych. W Komendzie Głównej Policji podjęto prace zmierzające do przygotowania stosownych zmian legislacyjnych, które uregulują przedmiotową problematykę ? mówi podsekretarz stanu.

W temacie dróg wewnętrznych wypowiedział się również Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski, który wskazał, że ?nie każdy z przepisów kodeksu drogowego ma zastosowanie poza drogami publicznymi, a tylko te z nich, które mają związek z bezpieczeństwem?.

Interwencje wielu środowisk najwyraźniej poskutkowały. Ci kierowcy, którzy nie wiedzieli o samowolce na drogach wewnętrznych lub parkingach przed supermarketami już z "przywilejów"skorzystać nie zdarzą. Za kilka tygodni wchodzi w życie nowy zapis traktujący drogi wewnętrzne tak, jak drogi publiczne. Za łamanie prawa na parkingach sklepowych i osiedlach policja i straż miejska nałoży mandaty.

Natomiast za blokowanie miejsc parkingowych dla inwalidów policja odholuje samochód na koszt właściciela. Przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy ? Prawo o ruchu drogowym, który przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ureguluje (podobno) jednoznacznie prawa i obowiązki kierowców na wszystkich drogach.


Tygodnik Regionalny 7Dni

 

 

Renata Ryłko

Tygodnik Regionalny 7Dni

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Eksperci twierdzą, iż opalanie w solarium jest bezpieczne, ale tylko do 50 dawek w roku. Jedna dawka to 1 minuta poddania się nasłonecznieniu w solarium.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Bezpieczny kierowca - pliki

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt