Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Pożarowe Po konferencji "Zarządzanie bezpieczeństwem pożarowym budynków"

Po konferencji "Zarządzanie bezpieczeństwem pożarowym budynków"

 

Bezpieczeństwo pożarowe budynkówKonferencja "Zarządzanie bezpieczeństwem pożarowym budynków po nowelizacji przepisów" odbyła się 20.05.2011 r. w Katowicach. Organizatorem konferencji był Oddział Katowicki Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa.

Od stycznia br. jako redakcja mieliśmy okazję uczestniczyć w kilku konferencjach związanych tematycznie z bezpieczeństwem jednak ta konferencja była dla nas miłym zaskoczeniem. Pierwsza rzecz, którą należy podkreślić to bardzo duże zainteresowanie. Nie dało się nie zauważyć przepełnionej sali. Duże zainteresowanie konferencją było poparte dobą organizacją oraz co najważniejsze bardzo treściwymi i dobrymi jakościowo referatami.

Na program konferencji składało się sześć referatów:

1.

O krok od tragedii - sylwestrowy pożar hotelu w Zabrzu
mł. bryg. mgr inż. K. KWOSEK - Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu

2.

Mądry po pożarze - wnioski z dochodzeń
st. kpt. mgr inż. T. WIŚNIEWSKI - Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

3.

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego - dokument na półkę?
bryg. dr inż. P. JANIK - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

4.

Zmiany w metodyce oceny zagrożenia wybuchem
dr inż. P. ROSMUS - Główny Instytut Górnictwa Kopalnia Doświadczalna "Barbara"

5.

Wpływ firm ubezpieczeniowych na zapewnienie właściwego stanu technicznego urządzeń przeciwpożarowych w oparciu o doświadczenia VdS
inż. T. AFELTOWICZ - VdS Polska

6.

Szkolenia przeciwpożarowe - przekroczmy granicę nieskuteczności!
bryg. mgr inż. A. HETMAN - Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

Na wyróżnienie w naszym mniemaniu zasługują w szczególności dwa referaty mł. bryg. Kwoska oraz bryg. Janika. Referaty te uświadomiły, czy może przypomniały co niektórym uczestnikom, iż procedury bezpieczeństwa pożarowego w wypadku niektórych obiektów to czysto papierowa fikcja, która nie ustrzeże zarówno właścicieli, ani gości, czy klientów tych obiektów przed tragedią. W wielu przypadkach systemy alarmowania lub ostrzegania oraz systemu próbnych alarmów ewakuacyjnych od powstania obiektu nie był sprawdzany. Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego to często tylko makulatura, a nie przydatny dokument. Instrukcje pisane są często na zasadzie wzoru i sposobem kopiuj wklej, bez dokładnych analiz zagrożenia pożarowego i opracowywania dla konkretnych obiektów sposobu i systemów ewakuacji ludzi.

Konferencja ta w szczególności była ważna w kontekście zbliżającego się w Polsce EURO 2012. Obiekty hotelowe oraz inne obiekty użyteczności publicznej m.in. tj. stadiony, szpitale, przychodnie czy restauracje, będą w szczególności poddawane prawdziwej próbie. Jeśli nikt nie przewidzi i nie będzie ćwiczył symulowanych scenariuszy na wypadek m.in. pożaru, czy innego zagrożenia może dojść do prawdziwej tragedii.

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Peninsula College of Medicine & Dentistry (PCMD) w Wielkiej Brytanii wydają się popierać tezę, że kontrola ciśnienia tętniczego powinna być wykonywana na obu rękach.

Choć zgodnie z obowiązującymi wytycznymi ciśnienie powinno być mierzone na obu rękach, ankiety przeprowadzone wśród lekarzy ujawniły, że nie robią oni tego zbyt często. 
"Nasze wyniki wskazują, że różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym na prawej i lewej ręce wynosząca 10 mmHg może pomóc w identyfikacji pacjentów z grupy ryzyka, którzy wymagają dalszej oceny stanu naczyń krwionośnych" - powiedział dr Christopher Clark, prowadzący badania. Różnicę tę naukowcy wiążą z chorobami naczyń obwodowych. Przebiegają one zwykle bezobjawowo, ale mogą prowadzić do zwężenia lub niedrożności tętnic. Natomiast rozbieżność wynosząca 15 mmHg może świadczyć o ryzyku chorób naczyń mózgowych, a także o zwiększonym o 70 proc. ryzyku zgonu z powodu chorób układu krążenia. Nie jest przy tym istotne, na której ręce wartość ciśnienia jest wyższa. 

Źródło: Lancet 2012, doi:10.1016/S0140-6736(11)61710-8.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt