Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Aktualności Dane osobowe w ochronie zdrowia i badaniach klinicznych

Dane osobowe w ochronie zdrowia i badaniach klinicznych

 

Dane osobowe w ochronie zdrowia i badaniach klinicznych- VII Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych


28. stycznia obchodzony jest Dzień Ochrony Danych Osobowych, ustanowiony w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy w 1981 r. w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych. Tegoroczne, siódme obchody Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych w Polsce będą poświęcone problematyce bezpieczeństwa danych osobowych w ochronie zdrowia i w badaniach klinicznych.

 

W 2012 roku w Holandii w wyniku ataku hakerskiego do Internetu trafiły dane niemal 500 tysięcy pacjentów, w tym ich adresy, daty urodzenia, numery ubezpieczenia społecznego oraz telefonów. W Utah (USA) włamywaczom udało się pobrać dane co najmniej 9%z 260 tysięcy osób zarejestrowanych w Departamencie Zdrowia. W ręce hakerów trafiłym.in. nazwiska, numery ubezpieczeń, a także inne prywatne informacje pacjentów.W Bielsku w opuszczonym budynku archiwum szpitala psychiatrycznego znaleziono 32 worki i 19 kartonów z dokumentacją medyczną i danymi pacjentów. W styczniu b.r. spacerując po placu Szpitala Powiatowego w Myszkowie można było się dowiedzieć m.in., że pacjent X z Włodowic w maju 1993 roku miał zrobioną sztuczną szczękę - wiatr wywiewał z opuszczonego budynku dokumentację pacjentów. Problem wycieku danych medycznych staje się coraz bardziej powszechny. Według wyników raportu brytyjskiegoKomisarza ds. Informacji (instytucja o charakterze podobnym do GIODO) ok. 30% zgłoszeń związanych z naruszeniem standardów ochrony danych osobowych dotyczyło służby zdrowia.

Według Ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r., dane o stanie zdrowia pacjenta zalicza się do tzw. danych wrażliwych, które, zgodnie z wytycznymi, powinny być szczególnie chronione. Zgodnie Ustawą o Działalności Leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r., placówki medyczne są zobowiązane do zapewnienia odpowiedniej ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej swoich pacjentów. Systematyczna digitalizacja tych danych jest związana z podpisaniem przez Prezydenta RP w maju 2011 roku Ustawy o Systemie Informacji Medycznej, która nakłada na placówki ochrony zdrowia obowiązek całkowitej informatyzacji dokumentacji medycznej do dnia 1 sierpnia 2014 roku.

Jednak proces ten niesie ze sobą zagrożenia - może się zdarzyć, że elektroniczne dane będą łatwym łupem dla hakerów, a ich przypadkowy, czy celowy wyciek może spowodować poważne skutki osobiste, jak i społeczne dla osób, których dotyczą. Placówki medyczne korzystają z firewalli, programów antywirusowych i haseł zabezpieczających przed dostępem osób niepowołanych. Jednak niepokojący jest brak świadomości w zakresie tego, co dzieje się z danymi pacjentów w momencie zakończenia terapii, zmiany placówki medycznej, czy po prostu zużycia się nośników, na których były one zapisane.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia29 kwietnia 2004 r. placówki medyczne zobowiązane są do niszczenia papierowych i elektronicznych nośników danych w sposób uniemożliwiający odczytanie zawartych nanich danych osobowych. Niestety, nawet najlepszy i najdroższy system ochrony przed hakerami nie gwarantuje bezpieczeństwa informacji w przypadku, gdy istnieje możliwość
relatywnie taniego odzyskania nieskutecznie zniszczonych danych.

Dlatego tak ważny jestodpowiedni dobór metody ich usuwania. Instytucje medyczne oraz firmy outsourcingowe administrujące danymi powinny ze szczególną starannością dopilnować bezpowrotnego usunięcia danych pacjentów z zużytych nośników.
- Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście metod niszczenia elektronicznych nośników danych, ale tylko metody termiczne i chemiczne gwarantują stuprocentowąpewność, że informacji nie będzie można odzyskać.

Niezmiernie ważne jest, by korzystać tylko z tych metod, które zapewniają pełne bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jaki administratorom danych. Konsekwencje związane z dostaniem się danych w niepowołaneręce mogą mieć poważne skutki nie tylko wizerunkowe i finansowe, ale nawet karne -podkreśla dr Paweł Markowski, Prezes BOSSG Data Security, firmy udostępniającej technologię chemicznego niszczenia dysków twardych LiquiDATA.

Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych ma podkreślić, jak istotna jest edukacja w zakresie ochrony danych i przyczynić się do świadomego zarządzania własnymi danymi wśród wszystkich obywateli państw Europy.


O technologii LiquiDATA:
Technologia LiquiDATA jest udostępniana w tzw. Mobilnym Centrum Utylizacji Danych(MCUD), czyli specjalnie przystosowanym samochodzie-laboratorium, który klient możezamówić pod wskazany przez siebie adres na terenie całego kraju. Dzięki temu wrażliwedane mogą zostać zniszczone bez konieczności przewożenia ich gdziekolwiek i narażania namożliwość dostania się ich w niepowołane ręce.
Technologia uzyskała pozytywną opinię ekspertów z Krajowego Stowarzyszenia OchronyInformacji Niejawnych, Krajowego Stowarzyszenia Bezpieczeństwa Teleinformatycznego i Ochrony Informacji Niejawnych oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

O firmie BOSSG Data Security:
BOSSG Data Security Sp. z o. o. - świadczy kompleksowe usługi w zakresie bezpieczeństwadanych elektronicznych i papierowych. Zakresy jej usług to: niszczenie danychelektronicznych, niszczenie dokumentacji papierowej, audyty bezpieczeństwa, orazdoradztwo i szkolenia w zakresie bezpieczeństwa informacji.


Więcej informacji na www.niszczenie.pl


Więcej informacji udziela:


Monday PR

Joanna Manarczyk

Account Executive

kom. 795 468 975, tel. (22) 48 78 421

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Źródło: informacja prasowa

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Naukowcy z USA stwierdzili, że w mózgu osób cierpiących na bóle pleców, kurczą się obszary związane z odczuwaniem emocji i myśleniem. Nie uzyskali jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bóle pleców są przyczyną, czy jedynie skutkiem zmian w mózgu.

Badania nad konsekwencjami bólów w plecach zapoczątkował dr Vania Apkarian z Northwestern University w Chicago. Do podjęcia badań w tej dziedzinie zainspirowały go wcześniejsze obserwacje osób z bólami pleców, u których stwierdzono zmiany w tzw. istocie szarej w mózgu, odpowiedzialnej za proces uczenia się i zapamiętywania.

Zdaniem Apkariana potwierdzenie, że to bóle pleców powodują zmniejszanie się w mózgu obszarów odpowiedzialnych za funkcje umysłowe może stanowić prawdziwy przełom w medycynie.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt