Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Aktualności Zachodniopomorskie WOPRY otrzymały sześć defibrylatorów

Zachodniopomorskie WOPRY otrzymały sześć defibrylatorów

 

AEDWodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wzbogaciło się o sześć defibrylatorów. Sprzęt o wartości około 63 tys. zł przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratowniczego w Szczecinie na rzecz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gryficach.

 

W uroczystości przekazania, która odbyła się dziś (środa 16 marca) wziął udział Członek Zarządu Województwa Marek Hok, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Roman Pałka, Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Zalewski i Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gryficach Jan Major.

- Każde życie się liczy. Jeśli sprzęt, który dziś przekazujemy, przyczyni się do uratowania choćby jednego ludzkiego istnienia, to osiągniemy zamierzony cel. Nasze karetki pogotowia ratunkowego są wyposażone w nowoczesne defibrylatory z funkcją teletransmisji danych bezpośrednio do szpitali. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe nie ma takiego sprzętu, a to właśnie ratownicy najczęściej są tymi osobami, które mają możliwość udzielenia pierwszej pomocy, jeszcze przed przybyciem na miejsce pozostałych służb ratunkowych. - Dlatego wydało nam się najbardziej odpowiednie, aby przekazać dotychczas używane defibrylatory właśnie dla WOPR-u - powiedział Członek Zarządu Województwa Marek Hok.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego otrzymało 5 defibrylatorów natomiast Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowego w Gryficach - 1 defibrylator.

- Każdy ratownik przeszedł kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, co jest warunkiem, aby móc obsługiwać ten sprzęt. Trzeba podkreślić, że ratownicy nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpielisk, ale też często muszą dobiec do ludzi potrzebujących pierwszej pomocy gdzieś poza plażą - mówił prezes WOPR Tomasz Zalewski.

Defibrylatory typu LIFEPACK 500 są w pełni sprawne, okresowo serwisowane i posiadają aktualne paszporty techniczne. Zostały zakupione ze środków własnych WSPR w latach 1999-2002.

- To są urządzenia w pełni sprawne, po przeglądzie, mają wymienione baterie, które są najważniejszą częścią defibrylatorów. Kupiliśmy je z własnych środków kilka lat temu, ale obecnie mamy już nowocześniejszy sprzęt - mówił dyrektor WSPR Roman Pałka.

- Warto przypomnieć, że w okresie wakacji w pasie nadmorskim pracują dodatkowe zespoły ratownictwa. W Świnoujściu, Rewalu, Trzebiatowie, Kołobrzegu, Mielnie, Ustroniu Morskim i Dziwnowie zadbano o wzmocnienie ratownictwa w gorącym letnim sezonie ? podkreślił dyrektor.

- Tu o życiu i zdrowiu decydują minuty. Pogotowie przyjeżdża na miejsce wypadku tak szybko, jak się da, ale już w tym czasie ratownik może z pomocą specjalistycznego sprzętu skutecznie walczyć o człowieka. Myślę, że sama świadomość, że ratownicy są dobrze przeszkoleni i wyposażeni, będzie sprzyjać wypoczynkowi mieszkańców i turystów w naszym regionie ? tymi słowami zakończył spotkanie marszałek Marek Hok.

 

Źródło: http://www.wzp.pl/umwzp/biuro_informacji/p-r-m-a-11564/aktualnosci.htm

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Naukowcy z USA stwierdzili, że w mózgu osób cierpiących na bóle pleców, kurczą się obszary związane z odczuwaniem emocji i myśleniem. Nie uzyskali jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bóle pleców są przyczyną, czy jedynie skutkiem zmian w mózgu.

Badania nad konsekwencjami bólów w plecach zapoczątkował dr Vania Apkarian z Northwestern University w Chicago. Do podjęcia badań w tej dziedzinie zainspirowały go wcześniejsze obserwacje osób z bólami pleców, u których stwierdzono zmiany w tzw. istocie szarej w mózgu, odpowiedzialnej za proces uczenia się i zapamiętywania.

Zdaniem Apkariana potwierdzenie, że to bóle pleców powodują zmniejszanie się w mózgu obszarów odpowiedzialnych za funkcje umysłowe może stanowić prawdziwy przełom w medycynie.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt