Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Aktualności Polacy umierają najczęściej w Europie

Polacy umierają najczęściej w Europie

 

Polacy umierają najczęściejCo roku w Europie z powodu chorób i wypadków umiera 500-600 osób na 100 tysięcy. U nas ponad 800 - wynika z najnowszego raportu OECD.

Danych do raportu dostarczyły opisane tam kraje. Główny wniosek dla Polski: w porównaniu z większością europejskich krajów (oprócz UE uwzględniono Turcję, Islandię, Norwegię i Szwajcarię) nie dbamy o zdrowie i częściej umieramy z powodu groźnych chorób. Przeciętnie w Europie na 100 tys. osób z powodu chorób i wypadków umiera 500-600 osób. U nas ponad 800. Niestety mimo rosnących nakładów na onkologię (w ciągu ostatnich lat wydatki na leczenie nowotworów wzrosły z 1,1 mld zł do prawie 4 mld zł) znacznie częściej niż Europejczycy (wśród 31 państw jesteśmy na szóstym miejscu) umieramy na raka. Najgroźniejszy jest rak płuc - jedynie na Węgrzech umiera na ten nowotwór więcej osób niż u nas, bo ponad 20 tys. Fatalne są też statystyki drogowe: ofiar wypadków samochodowych jest u nas o połowę więcej niż w Europie, ale aż trzy razy więcej niż w najbogatszych krajach UE.

- Aby poprawić długość życia, potrzeba nam dwóch dekad. Po prostu bogaci żyją dłużej - przyznaje dr Krzysztof Kuszewski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Zaznacza, że nie chodzi tylko o pieniądze. - W tym roku z publicznych i prywatnych środków będzie to 100 mld zł, czyli rekordowo dużo. Tyle, że te pieniądze powinny być sensowniej wydawane. W Polsce od wystąpienia pierwszych objawów do wykrycia nowotworu mija średnio 200 dni. Trwałoby to o połowę krócej, gdyby lekarze rodzinni umieli lepiej rozpoznawać objawy oraz gdyby dostęp do specjalistycznych poradni był łatwiejszy- ocenia.

Kilkanaście dni temu czołowi polscy onkolodzy napisali list otwarty, w którym stwierdzili, że ostatnie sześć lat, czyli okres, od kiedy na walkę z rakiem przeznaczono większe pieniądze, było dla polskiej onkologii przełomowe. - Na nowotwory złośliwe umiera mniej osób, dostęp do leczenia jest łatwiejszy, a stosowane technologie przynoszą lepsze rezultaty - stwierdzili. Ale specjaliści nie mają wątpliwości, że można było zrobić znacznie więcej. Szczególnie dla kobiet. - Mamy ogromne problemy z namówieniem Polek do badań profilaktycznych, więc choroby wykrywamy znacznie później niż w bogatych krajach. A leczenie nowotworu raka szyjki macicy wykrytego w późnym stadium to koszt kilkudziesięciu tys. zł, zamiast kilkuset, w przypadku wcześniej postawionej diagnozy - mówi dr Jerzy Giermek, wicedyrektor warszawskiego Centrum Onkologii i koordynator programu wczesnego wykrywania raka piersi.

- Nie możemy przebić się przez granicę 40 proc., bo większość Polek woli żyć w nieświadomości. Ten lęk je zabija - przestrzega lekarz. Alarmuje, że kobiety dbają o swoje zdrowie znacznie mniej niż mężczyźni. - Żyją dłużej od swoich partnerów, ale coraz częściej zapadają na nowotwory do tej pory uznawane za "męskie". Na rak płuc umiera dziś w Polsce więcej kobiet niż na raka piersi - mówi.

Jednak są i dobre wieści - poprawiają się efekty leczenia chorób serca. Autorzy raportu nie mają wątpliwości, że swoje robi zdrowsza dieta i ruch. Polscy eksperci zwracają uwagę jeszcze na coś jeszcze: kardiologia jest w Polsce dobrze opłacana przez NFZ. Niestety, jako nieliczna dziedzina medycyny. ("Metro")

 

Źródło: http://www.emetro.pl/emetro/1,85648,8968789,Polacy_umieraja_najczesciej_w_Europie.html

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Aspiryna przyjmowana w niewielkiej dawce zapobiega rakowi i zmniejsza ryzyko przerzutów - informuje pismo The Lancet". Trzy nowe badania po raz kolejny wskazują na przeciwnowotworowe działanie aspiryny. Wbrew wcześniejszym analizom, które wskazywały na ochronne działanie aspiryny dopiero po 10 latach jej przyjmowania, prof. Peter Rothwell z Oxford University (W. Brytania) wykazał, że taki efekt może wystąpić już po trzech lub pięciu latach. Tak wynika z analizy 51 badań obejmujących ponad 77 000 pacjentów. Co więcej, wydaje się, że aspiryna zapobiega przerzutom nowotworów.

Więcej …

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt