Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Aktualności Dla studentów nagrody i dyplomy, dla kobiety rozrusznik

Dla studentów nagrody i dyplomy, dla kobiety rozrusznik

 

AED KrakówKiedy dwaj studenci jako pierwsi w Polsce uratowali w tramwaju przy pomocy defibrylatora kobietę przed zawałem, nie wiedzieli, że dzięki ich akcji zostanie wykryta zagrażająca jej życiu choroba. Gdy wczoraj odbierali gratulacje od rektora UJ, pani Danuta przechodziła właśnie w szpitalu operację ratującą jej życie.

Wczoraj Michał Cibor, student V roku medycyny, i Marcin Waligóra z VI roku w blasku fleszy, otoczeni kamerami telewizyjnymi odebrali listy gratulacyjne od prof. Wojciecha Nowaka, prorektora ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. To nagroda za uratowanie życia 39-letniej kobiecie. "Ratowanie ludzkiego zdrowia i życia jest podstawowym zadaniem i obowiązkiem każdego lekarza. Pan wywiązał się z nich wzorowo już jako student. Jesteśmy dumni z Pańskiej postawy, świadczącej o wrażliwości na drugiego człowieka" - napisali w listach gratulacyjnych do Michała Cibora i Marcina Waligóry rektor UJ prof. Karol Musioł i prof. Wojciech Nowak. - Treść wręczanych wam dyplomów została przetłumaczona na łacinę i zarchiwizowana w zbiorach UJ. A to oznacza, że została zapisana w historii uczelni. Jeśli ktoś za sto czy dwieście lat sięgnie do kroniki 2010 roku, będzie mógł przeczytać i o was - mówił z dumą prorektor Nowak. Michał i Marcin przez długi czas chcieli zostać anonimowi, do tego stopnia, że rektor UJ wszczął nawet "śledztwo", by ustalić ich dane.

Ale to nie koniec zasług studentów. Wczoraj okazało się, że gdyby nie tamto zdarzenie, 39-letnia kobieta mogłaby w ogóle się nie dowiedzieć, jak bardzo jest chora. Pani Danuta, matka dwójki dzieci, pod koniec października jechała tym samym tramwajem 51 co Marcin i Michał. Kobieta od paru miesięcy miała problemy ze zdrowiem. Nie zdawała sobie jednak sprawy, jak poważne.

Gdy tramwaj wjeżdżał do tunelu pod Galerią Krakowską, straciła przytomność. - Zobaczyłem kobietę leżącą na podłodze i bezradnych ludzi wokoło - opowiada Michał. Studenci nie tracą głowy, badają puls, decydują, że trzeba kobietę reanimować. Z pomocą pasażerów wynoszą ją na zewnątrz. - Była sina na twarzy. Uznaliśmy, że trzeba podłączyć AED, czyli automatyczny defibrylator, żeby ustalić, jaki jest rytm serca - mówi Michał. By przywrócić oznaki życia, studenci użyli defibrylatora z przystanku, jednego z 18 takich urządzeń zamontowanych w publicznych miejscach na terenie miasta. Udało się. W tym czasie przyjechała karetka, wysiadł z niej lekarz i kiedy usłyszał o użyciu defibrylatora... zaczął obrzucać młodych ludzi wyzwiskami, twierdząc, że mogli kobietę zabić. W ich obronie stanęli inni pasażerowie. - Cały czas zastanawiałem się, czy wszystko zrobiliśmy jak należy, czy moja ocena sytuacji nie była jednak błędna. W domu jeszcze raz przeczytałem zasady postępowania w takiej sytuacji, by sprawdzić, czy czegoś nie przegapiłem - opowiadał nam Michał.

Kiedy w "Gazecie" opisaliśmy historię, która rozegrała się na przystanku, w wyjaśnienie sprawy zaangażował się prof. Janusz Andres, prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii. AED rejestruje wszystkie swoje akcje, dlatego profesor i rektor UJ zażądali z niego wydruków. Potwierdziły one, że studenci postępowali zgodnie ze sztuką. Pogotowie dopiero po tygodniu zreflektowało się i przeprosiło za zachowanie lekarza. Ale na tym, jak dowiedzieliśmy się wczoraj, ta historia się nie skończyła.

Profesorowi Andresowi sprawa pacjentki nie dawała jednak dalej spokoju. - Niepokoiły mnie zapisy EKG odczytane z defibrylatora. Tyle że nie mamy w naszym kraju wystarczających doświadczeń, jak je interpretować. Wysłałem więc mailem te zapisy do doktora Rogera White'a z Mayo Clinic w USA z prośbą o konsultację - opowiada.

Mayo Clinic to zespół klinik, które od kilkunastu lat utrzymują się na samym szczycie najlepszych ośrodków medycznych w USA. Dokumentacja medyczna z Krakowa nieprzypadkowo trafiła też do doktora White'a. Od lat 80. jest on orędownikiem instalowania urządzeń AED w USA. - Doprowadził do tego, że w policyjnych wozach takie urządzenia to część standardowego wyposażenia. W sytuacjach podejrzenia zatrzymania akcji serca na ratunek spieszy ten, kto ma do pacjenta najbliżej: karetka albo właśnie policyjny radiowóz - tłumaczy Grzegorz Cebula, sekretarz Polskiej Rady Resuscytacji. Amerykański specjalista wnikliwie przeanalizował przysłane mu z Polski zapisy z defibrylatora. I doszedł do wniosku, że wskazują na bardzo poważne schorzenie serca u 39-letniej krakowianki. - Zdaniem White'a zapis EKG jest nieprawidłowy. Tej kobiecie w każdej chwili groziło niebezpieczeństwo zatrzymania krążenia! - relacjonuje prof. Andres. Amerykański specjalista zaalarmował polskich lekarzy, że natychmiast potrzebna jej operacja wszczepienia rozrusznika kardiowertera-defibrylatora.

Operację przygotowano w trybie ekspresowym. Do tego stopnia, że choć pani Danuta chciała przyjechać na wczorajszą uroczystość, by osobiście podziękować studentom za ratunek, nie zgodził się na to jej lekarz. Uznał, że najważniejszy jest teraz szybki zabieg, by nie powtórzyła się sytuacja z tramwaju.

Wczoraj pani Danucie lekarze ze Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie wszczepili kardiowerter. Michał Cibor i Marcin Waligóra o wykryciu u niej groźnej choroby i operacji dowiedzieli się, gdy odbierali gratulacje. - Najbardziej nas cieszy, że usunięto schorzenie zagrażające jej życiu - nie kryli radości w kuluarach.

 

Źródło: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,8802188,Dla_studentow_nagrody_i_dyplomy__dla_kobiety_rozrusznik.html

 


 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Stosowanie przez chirurgów podczas poważnych operacji prostej listy czynności do sprawdzenia może zmniejszyć ryzyko zgonu i poważnych komplikacji o ponad 40 procent - informuje ?New England Journal of Medicine?.
Cała lista mieści się na jednej kartce, a sprawdzenie wszystkich czynności trwa parę minut.

Więcej …

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt