Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama

ACTA kontra lekarstwa

 

LekiPodczas debaty w Parlamencie Europejskim 24 stycznia br. zieloni i komuniści przestrzegali, że międzynarodowe porozumienie ACTA (skierowane przeciwko podróbkom i piractwu) może zbyt bardzo wzmocnić ochronę patentową leków innowacyjnych i ograniczyć dostęp biedniejszych krajów do leków generycznych.

W Europie nie brak nawet głosów, że wprowadzenie umowy w życie uzależni pacjentów od dyktatury cenowej wielkich koncernów farmaceutycznych. Zwolennicy tej tezy twierdzą, że takie rzeczy już mają miejsce, a ACTA jeszcze zintensyfikuje ten mechanizm. 

Przykładem jest sytuacja z 2009 roku, gdy władze niemieckie wstrzymały skierowany do krajów rozwijających się transport leku generycznego Amoxicilin, uzasadniając takie działanie tym, że nazwa leku jest łudząco podobna do nazwy zastrzeżonego znaku towarowego Amoxil. Ładunek był zablokowany przez 4 tygodnie. Marcus Noles, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Własności Intelektualnej Uniwersytetu Południowego Illinois, uważa, że "ACTA posuwa się o jeden krok za daleko. Dla najbiedniejszych ludzi na świecie dostęp do leków może rozpocząć się dopiero tam, gdzie kończą się postanowienia umowy". 

W Polsce leki generyczne stanowią 80 proc. rynku farmaceutycznego, ale na razie nikt podobnych wątpliwości nie wysuwa. - W opinii Ministerstwa Zdrowia podpisanie umowy nie będzie miało wpływu na dostęp do leków generycznych. Leki generyczne nie są bowiem "towarami podrobionymi" - można przeczytać w komunikacie resortu. A Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych przypomina, że leki odtwórcze nie są podróbkami leków oryginalnych, lecz nowymi produktami.

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Naukowcy z USA stwierdzili, że w mózgu osób cierpiących na bóle pleców, kurczą się obszary związane z odczuwaniem emocji i myśleniem. Nie uzyskali jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bóle pleców są przyczyną, czy jedynie skutkiem zmian w mózgu.

Badania nad konsekwencjami bólów w plecach zapoczątkował dr Vania Apkarian z Northwestern University w Chicago. Do podjęcia badań w tej dziedzinie zainspirowały go wcześniejsze obserwacje osób z bólami pleców, u których stwierdzono zmiany w tzw. istocie szarej w mózgu, odpowiedzialnej za proces uczenia się i zapamiętywania.

Zdaniem Apkariana potwierdzenie, że to bóle pleców powodują zmniejszanie się w mózgu obszarów odpowiedzialnych za funkcje umysłowe może stanowić prawdziwy przełom w medycynie.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt