Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Bezpieczny kierowca Odblaski obowiązkowe dla wszystkich pieszych?

Odblaski obowiązkowe dla wszystkich pieszych?

 

OdblaskiObecnie obowiązujące zapisy ustawy zobowiązują do używania elementów odblaskowych jedynie osoby do 15 roku życia. Możliwe jest jednak, iż wszystkie osoby poruszające się po drodze po zmierzchu będą miały ustawowy obowiązek używać elementów odblaskowych. Takie jest główne założenie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, autorstwa posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej.


Obecnie obowiązujące zapisy ustawy zobowiązują do używania elementów odblaskowych jedynie osoby do 15 roku życia. Tymczasem parlamentarzyści SLD w swoim projekcie proponują wprowadzenie takiego obowiązku wobec wszystkich osób, które poruszają się po drodze po zmroku poza obszarem zabudowanym. Wyjątkiem miałoby być poruszanie się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub chodniku. Przepis miałby nie być stosowany do strefy zamieszkania, gdzie pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Zmiany w ustawie, parlamentarzyści SLD argumentują faktem, iż każdego roku na polskich drogach giną setki osób, a znaczny odsetek ofiar to osoby poruszające się po zmierzchu wzdłuż nieoświetlonych dróg. W porze nocnej na drogach nieoświetlonych w co czwartym wypadku ginie człowiek, gdy tymczasem w porze dziennej w co dziewiątym wypadku ? podnoszą posłowie. Ich zdaniem powodem tragedii jest nie tylko nieostrożność kierujących pojazdami, lecz przede wszystkim brak możliwości  zauważenia osoby poruszającej się po krawędzi jezdni.

?W wielu przypadkach, szczególnie przy trudnych warunkach atmosferycznych i ograniczonej widoczności kierowca zauważa pieszego w momencie, w którym właściwa reakcja jest praktycznie niemożliwa, a przynajmniej wiąże się z koniecznością wykonania manewru mogącego stanowić zagrożenia zarówno dla niego, jak i innych uczestników ruchu" ? czytamy w uzasadnieniu.

Posłowie tłumaczą, iż koszty wyposażenia w elementy odblaskowe (kamizelka, opaska itp.) są kosztami znikomymi i nie stanowią bariery uniemożliwiającej ich nabycia przez przeciętnego obywatela. Jak zauważają ?koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych są niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania".

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie.

 

Odblaski dane

Źródło danych: Projekt SLD

 

Źródło: Rzeczpospolita, 21.12.2012

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Masz problemy ze wzwodem? Idź do kardiologa. Zaburzenia erekcji to potężny sygnał ostrzegający przed zawałem serca - dowiedli naukowcy z Hongkongu i Włoch. Na łamach ?Journal of the American College of Cardiology? (JACC) opublikowano wyniki dwóch programów badawczych, które dowodzą, że związek seksu z sercem jest o wiele silniejszy, niż uważano.

Więcej …

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt