Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Bezpieczny kierowca Crash test - wypadek Kubicy

Crash test - wypadek Kubicy

 

Narodowy Eksperyment BezpieczeństwaKiedy rozpędzony samochód uderza w niepoprawnie zmontowaną barierę drogową, kierowca ma niewielkie szanse na przeżycie - dowodzą wyniki crash testu przeprowadzonego w Inowrocławiu w ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar".

Najpierw na torze testowym zderzono samochód z poprawnie zamontowaną barierą drogową. Auto uderzyło w przeszkodę z prędkością 110 km/h. W efekcie doszło tylko do wgniecenia lewej strony maski. - Za kierownicą testowego pojazdy posadziliśmy nowoczesny manekin Dummy Hybryd III. Jak pokazały wyniki, kierowca z dużym prawdopodobieństwem przeżyłby wypadek - tłumaczy Krzysztof Różewicz, szef Instytutu Badawczego Ochronnych Systemów w Inowrocławiu. Skutki wypadku zminimalizowała nowoczesna bariera drogowa, która zamortyzowała siłę uderzenia, pochłaniając dużą część energii. - Od ubiegłego roku obowiązuje w Polsce nowa europejska norma w zakresie jakości barier drogowych. Nowoczesna infrastruktura montowana jest na wszystkich nowo budowanych oraz remontowanych drogach krajowych - mówi Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. - Prowadzimy też systematyczny przegląd barier starszego typu, by eliminować ewentualne błędy w ich montażu - dodaje.

Jakie mogą być efekty uderzenia w niepoprawnie zmontowaną barierę pokazały wyniki drugiego testu. Organizatorzy starali się odtworzyć w nim warunki wypadku, jakiemu uległ Robert Kubica podczas rajdu Ronde di Andora. Do testu został użyty ten sam model samochodu, którym wówczas jechał polski kierowca. Auto rozpędziło się do 110 km/h, a uderzenie w barierę nastąpiło pod kątem 20 stopni. Efekt? Kierowca praktycznie nie ma żadnych szans na przeżycie. - Niedokręcona bariera wbiła się w maskę samochodu, przeszyła na wylot jego wnętrze i wyszła lewym przednim oknem. Gdyby w aucie był kierowca, jego ciało zostałoby zmiażdżone - tłumaczy Krzysztof Różewicz. Siła uderzenia była tak duża, że auto zagięło cztery metry bariery.

Od uderzenia samochodu w barierę do zatrzymania pojazdu minęły zaledwie dwie dziesiąte sekundy! Oba crash testy zostały utrwalone przez pięć szybko rejestrujących kamer, dzięki czemu można dokładnie obejrzeć efekty wypadków. - Wyniki testów udowadniają konieczność stosowania nowoczesnych barier drogowych. Potrzebę tę dostrzegła też Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ale na drogach wojewódzkich czy gminnych nadal stosuje się głównie przestarzałą infrastrukturę, która przy zderzeniu wcale nie chroni życia i zdrowia podróżujących - mówi Piotr Chojnacki, prezes firmy Saferoad, organizatora crash testów w Inowrocławiu.

Dzisiejsze testy zainaugurowały finał akcji Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar", którego celem jest ograniczenie liczby wypadków drogowych w pierwszy wakacyjny weekend, a także przekonanie Polaków do racjonalnych zachowań na drodze każdego dnia. Ideę akcji za pośrednictwem strony internetowej www.weekendbezofiar.pl poparło już niemal 300 tys. Polaków.

Crash testy w Inowrocławiu przeprowadził Instytut Badawczy Ochronnych Systemów oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów na jedynym z Polsce i jednym z trzech w Europie Środkowej torów posiadających prawo certyfikacji CE. Na torze w Inowrocławiu na co dzień testowane są konstrukcje wsporcze, słupy oświetleniowe oraz osłony energochłonne.

Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Patronat honorowy objął Minister Infrastruktury. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne.

Więcej informacji:

www.weekendbezofiar.pl

Źródło: informacja prasowa

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Podczas ostatnich 100 lat w Tatrach i na Podtatrzu zanotowano 10 przypadków poranienia ludzi przez niedźwiedzie. Jedyne dwa przypadki śmiertelne zdarzyły się w 1927 roku. W 2007 głośno było o zabiciu półtorarocznego niedźwiadka, co było pierwszym takim przypadkiem w historii tatrzańskiego Parku Narodowego.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt