Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama

Bezpieczeństwo na rowerze

 
Spis treści
Bezpieczeństwo na rowerze
Rower w górach
Wszystkie strony

Bezpieczeństwo na rowerzePoniższy artykuł zawiera wskazówki i porady co do jazdy na rowerze powstałe w wyniku wieloletniej jazdy na rowerze autora tego artykułu. Autor nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek wypadki powstałe w wyniku uprawiania kolarstwa lub codziennej jazdy na rowerze.

W celu dokładnego poznania przepisów dotyczących poruszania się i wyposażenia roweru po drogach publicznych odsyłam do zapoznania się z kodeksem ruchu drogowego.

W dzisiejszych czasach jazda na rowerze lub szeroko pojęte kolarstwo ,bardzo się rozwinęło i przyjęło wiele form. Nie będę tutaj opisywał różnych jego rodzajów tylko skupię się na jego podstawowym podziale na kolarstwo górskie i szosowe oraz jazdę po mieście lub w terenie.

Podstawową rzeczą o której powinniśmy pamiętać to sprawny rower wyposażony w co najmniej jeden sprawny hamulec, czerwone światło z tyłu i białe z przodu.

Przepisy kodeksu ruchu drogowego precyzyjnie określają w co powinien być wyposażony rower poruszający się po drogach. Rzeczą o której nie powinniśmy zapominać to kask z odpowiednimi certyfikatami gwarantującymi nam jego prawidłowe wykonanie i spełniającymi normy bezpieczeństwa.

Polecam zakup rękawiczek rowerowych które ochronią nasze dłonie podczas upadku oraz zapewnia pewny chwyt kierownicy. Warto zaopatrzyć się w pompkę i dętkę na wypadek złapania gumy.

Poruszając się po drogach lub w mieście zauważyłem wiele osób słuchających muzyki podczas jazdy. Nie potępiam tego, lecz pragnę przestrzec że muzyka z odtwarzacza ogranicza dźwięki dochodzące do naszych uszu. Mówiąc wprost możemy nie usłyszeć nadjeżdżającego tramwaju, samochodu...

Ścieżki rowerowe w miastach to dalej duży rarytas, przez co jeździmy bądź to po chodnikach lub drogach. Poruszając się po wyżej wymienionych miejscach pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego odnoszących się do poruszania się rowerem .

Policja jest bardzo wyrozumiała dla rowerzystów na chodnikach dlatego jeździjmy rozważnie, ustępujmy miejsca pieszym, nie rozwijajmy wielkich prędkości czy to na chodniku czy na ścieżce rowerowej. Ścieżki są z reguły obok chodnika i zdarzyć się może że pieszy pojawi się przed naszą kierownicą .Jadąc szybko możemy nie zdążyć zahamować lub ominąć człowieka.

Przejeżdżając przez przejście dla pieszych powinniśmy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę, a nie przejeżdżać na nim.

Większość z nas po prostu przejeżdża przez przejście - jeśli już tak robimy zatrzymajmy się przed przejściem zobaczmy czy nic nie nadjeżdża i dopiero wtedy przejedźmy. Szybki przejazd bez zatrzymania może spowodować nie zauważenie nas przez kierowcę

Jadąc drogami nie poruszajmy się za blisko zaparkowanych przy drodze samochodów, może się zdarzyć otwarcie drzwi przez kierowcę który nie popatrzy w lusterko i wpadamy w drzwi? nic to przyjemnego.

Tramwaje ? duże, szybkie, niebezpieczne. Nie jeździjmy za blisko ale przede wszystkim uważajmy na tory. Cienka opona może wpaść w koleinę koło szyny i wywrotka. Bardzo łatwo można wpaść w poślizg, szczególnie podczas przejazdu przez nie. To samo tyczy się poruszania po różnych nawierzchniach, a w szczególności po granitowej kostce brukowej, która po opadach deszczu jest potwornie śliska.

Poruszając się drogą poza miastem zwracajmy uwagę na ciężarówki, autobusy. Podmuch powietrza powstały przez przejeżdżający pojazd jest niebezpieczny do tego może dojść zbyt bliska odległość podczas wymijania rowerzysty. Co robić? Zjechać o ile to możliwe na pobocze i mocno trzymać kierownicę.

Poważnym problemem są kierowcy wymuszający pierwszeństwo wedle reguły kto większy ten pierwszy lub osoby wyprzedzające przed samym skrzyżowaniem rower i hamujące a następnie skręcające.

Podsumowując naszą jazdę po mieście czy to poza trzeba mieć oczy dookoła głowy i bardzo uważać na to co dzieje się wkoło nas.

  

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Gaśnicę wynalazł w 1816 roku Anglik - George Manmby, komendant koszar w Yarmouth (miasto położone na wyspie Wight). Impulsem do jej stworzenia był pożar, którego był świadkiem i niemożność fachowego i szybkiego ugaszenia go.

Głównym elementem jego gaśnicy był metalowy walec, w którym znajdowała się woda wypuszczana pod wpływem sprężonego powietrza.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt