Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama

Jedziesz? Nie pisz! (film)

 

Pisanie sms za kierownicąKto z nas może z czystym sumieniem powiedzieć, że nigdy nie korzystał z telefonu w czasie jazdy samochodem? Pewnie niewielu. Dlatego dziwi mnie fakt, że tylko 45% Polaków przyznaje się do korzystania z komórek podczas kierowania autem. Ponadto 20% nie tylko w tym czasie rozmawia przez telefon, ale też odbiera i wysyła SMS-y. Zaledwie 18% ma w samochodzie zestaw głośnomówiący. Polacy nic sobie nie robią z zakazu rozmawiania przez telefon komórkowy, gdy prowadzą samochód.

 

Najniebezpieczniejsze pisanie SMS-ów

To nie rozmawianie przez trzymaną przy uchu komórkę stanowi największe niebezpieczeństwo w czasie jazdy. O wiele gorsze w skutkach okazuje się pisanie wiadomości. To rzeczywista i niestety bardzo częsta przyczyna poważnych kolizji, a nawet wypadków ze śmiertelnym skutkiem. Pisanie lub odczytywanie SMS-a podczas jazdy samochodem oznacza konieczność oderwania oczu od tego, co dzieje się na drodze. Dekoncentracja kierowcy jest nieunikniona, nawet jeśli jest to tylko krótka wiadomość. Dodatkowo trzeba także oderwać jedną rękę od kierownicy. Prowadzi to do bardzo niebezpiecznej sytuacji, w której kierowca nie widzi, co dzieje się wokół niego, nie skupia na tym swojej uwagi i nie panuje nad samochodem. Wszystko to dzieje się podczas jazdy niejednokrotnie z dużą prędkością.

Potwierdzone naukowo

Niestety w Polsce nie prowadzono nigdy statystyk dotyczących wpływu użytkowania komórek na bezpieczeństwo jazdy. Takie badania przeprowadzono jednak w USA. Jak stwierdzają raporty National Highway Traffic Safety Administration, w latach 2001-2007 wyraźny jest bezpośredni związek nieodpowiedzialnego używania telefonu komórkowego z wieloma śmiertelnymi w skutkach wypadkami. Korzystanie przez kierowców z komórek było w tym okresie przyczyną śmierci aż 16 tysięcy osób! A kto najczęściej rozmawia przez komórkę i prowadzi? Mężczyźni i osoby bardzo młode. Do takiego zachowania przyznaje się 57% kierowców-panów, ale tylko 38% kobiet prowadzących samochód. Prawdziwymi rekordzistami w łamaniu tego zakazu są młodzi kierowcy. Aż 65% osób w wieku do 29. roku życia deklaruje, że prowadzi i rozmawia przez komórkę bez urządzenia głośnomówiącego. Okazało się, że potrafili oni przejechać 250 m. bez patrzenia na jezdnię. To potencjalni samobójcy, lub ? co gorsza ? zabójcy za kierownicą. Samochód + brawura + komórka? To nie jest najlepsze połączenie.

Jak sobie z tym poradzić?

W momencie, kiedy musimy wysłać lub odczytać pilną wiadomość tekstową, najlepiej poprosić o to jadącego z nami pasażera. Jeżeli nie ma takiej możliwości lepiej zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i dopiero wtedy spojrzeć na telefon. Jednak wiem, że łatwo tak sobie mówić. Trudniej z wprowadzeniem tego w nawyk. Dlatego lepszym rozwiązaniem niż pisanie SMS-ów jest oddzwonienie. Jednak w trakcie jazdy jest to dozwolone tylko wtedy, gdy samochód wyposażony jest w zestaw głośnomówiący. Za korzystanie podczas jazdy z telefonu, które wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce przez kierującego pojazdem, grozi mandat w wysokości 200 zł. A tego wolelibyśmy uniknąć. Dlatego lepiej zainwestować w dobrą słuchawkę bluetooth.

Co na to społeczeństwo?

Fundacja Marketingu Społecznego wprowadziła niedawno kampanię społeczną ?Prowadzisz ? odłóż telefon?. Powstała ona z inicjatywy Grupy Perswazja w Praktyce, działającej przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Celem kampanii jest uświadomienie polskim kierowcom zagrożeń związanych z używaniem telefonu komórkowego za kierownicą.  Początkowo celem kampanii miało być zachęcanie kierowców do zaprzestania rozmów trzymanego w ręce oraz równoczesne promowanie zestawów głośnomówiących. Jednak analiza badań naukowych pokazujących, że nie przyczyniają się one do poprawy bezpieczeństwa rozmawiającego kierowcy, a także coraz większe natężenie takich zachowań, jak wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych podczas jazdy, skłoniły organizatorów do promowania całkowitego zaprzestania używania telefonu podczas jazdy.

Dla własnego bezpieczeństwa wyciszmy telefony, gdy wsiadamy do samochodu. Rozpraszają one podczas jazdy, przez co nawet niewielkie nietypowe zdarzenie, jak trudniejszy zakręt, może być przyczyną poważnego w skutkach wypadku drogowego. I szerokiej drogi!

Ku przestrodze ? wstrząsający film o skutkach pisania SMS-ów w czasie jazdy autem przygotowany przez walijską policję.

Źródło: http://blog.mistrz-kierownicy.com.pl/2010/10/01/jedziesz-nie-pisz/

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Wypadki we własnych domach zdarzają się znacznie częściej niż wypadki drogowe. Urazy ciała powstają wskutek potknięcia się, przytrzaśnięcia palców drzwiami, przygniecenia ciężkimi przedmiotami, oparzenia gorącą wodą lub podpalenia sofy.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt