Rozmiar czcionki: 

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Pierwsza pomoc Pierwsza pomoc, jakie to proste - pediatria w pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc, jakie to proste - pediatria w pierwszej pomocy

 

DzieckoRozpoczynamy cykl "Pierwsza pomoc, jakie to proste - pediatria w pierwszej pomocy".

Podstawowym stwierdzeniem, które należy na początku napisać rozpoczynając taki cykl jest zasada "Dziecko to nie mały dorosły". Oznacza to, nie możemy dziecka traktować tak samo jak dorosłego tylko słabiej lub mniej. W organizmie dziecka różne procesy inaczej odbywają się niż u osoby dorosłej.

W dzisiejszym otaczającym nas świecie - w gazetach, radio i telewizji coraz większą uwagę zwraca się na udzielanie pierwszej pomocy potrzebującym. Co pewien czas słyszymy, że dzięki znajomości zasad BLS (Podstawowe Zabiegi Resuscytacyjne) oraz praktycznej umiejętności prowadzenia resuscytacji krążeniowo - oddechowej uratowano ludzkie życie.  Coraz chętniej angażujemy się w akcje o tematyce pierwszo-pomocowej, a także wykazujemy chęć niesienia pomocy. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy potrzebującym jest dziecko.

Paraliżuje nas strach i obawa "zrobienia gorszej krzywdy". Boimy się, że wiedza, którą posiadamy na temat pierwszej pomocy jest zbyt mała, niewystarczająca. Czy postępowanie z dzieckiem jest takie samo jak z dorosłym?

Ogromnie ważne jest jednak dla naszego małego potrzebującego szybkie wdrożenie procedur BLS oraz powiadomienie odpowiednich służb medycznych. Nie wymaga to od nas używania żadnych dodatkowych przyrządów.

Przystępując do działań ratunkowych już na samym początku staramy się zapewnić sobie osobę, która będzie w stanie nam pomóc, a w razie konieczności powiadomi zespół ratunkowy.

Gdy jesteśmy sami, w sytuacji zatrzymania krążenia u dziecka konieczne jest prowadzenie jednominutowego BLS zanim pozostawimy dziecko w celu wezwania pomocy. Takie postępowanie ma swoje uzasadnienie. Większość zatrzymań krążenia u dzieci wynika z hipoksji i dlatego natychmiastowe natlenienie jest najpilniejszą potrzebą.
1- minutowy BLS jest ważniejszy niż szybki dostęp do defibrylatora, ponieważ najczęstszym zaburzeniem rytmu serca u dzieci jest bradykardia prowadząca do asystolii asystolia nie jest rytmem do defibrylacji).

Sekwencja działań w podstawowych zabiegach resuscytacyjnych u dzieci:

1. BEZPIECZEŃSTWO

Podstawową zasadą jest dbanie o własne bezpieczeństwo, w następnej kolejności bezpieczeństwo dziecka. Traktuj wszystkie płyny ustrojowe, jako potencjalne źródło zakażenia.

2. STYMULACJA

Kolejnym istotnym elementem w postępowaniu z dzieckiem jest ocena jego reakcji. Oceniamy odpowiedź dziecka na podstawie reakcji na bodziec słowny i delikatną stymulację. Nigdy nie należy potrząsać dzieckiem!
Gdy dziecko odpowiada poruszając się, płacząc, mówiąc, nasza pomoc może okazać się zbędna. Jeśli dziecko nie reaguje, należy przejść niezwłocznie do kolejnych kroków BLS.

3. WOŁANIE O POMOC

Poproś osobę stojącą obok o wezwanie specjalistycznej pomocy. Upewnij się, że dana osoba potrafi przekazać informację, co do:

 • Określenia miejsca zdarzenia,
 • Numeru telefonu z którego wzywana będzie pomoc,
 • Rodzaju wypadku lub zdarzenia,
 • Liczby poszkodowanych oraz ich wieku,
 • Ciężkość zaistniałej sytuacji,

Gdy jesteś sam, zawołaj głośno o pomoc i natychmiast podejmij działania BLS.

4. DROGI ODDECHOWE

W tym punkcie musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

I. Udrożnienie dróg oddechowych.
U dzieci nieprzytomnych często górne drogi oddechowe są niedrożne z powodu zapadającego się języka.

Należy, więc je udrożnić stosując jeden z poniższych manewrów:

 • Odgięcie głowy i uniesienie żuchwy - prosty skuteczny manewr. Podchodząc do dziecka z boku, połóż jedną rękę na czole małego poszkodowanego i delikatnie odegnij jego głowę do tyłu, w tym samym czasie opuszki palców drugiej ręki umieść pod bródką dziecka i unieś ją.

Warto wiedzieć, że u niemowląt  (<1 roku życia) głowa powinna znajdować się w pozycji neutralnej, gdzie oś uszu powinna być równoległa z osią klatki piersiowej. Natomiast u starszych dzieci konieczne jest większe odgięcie głowy - tzw. pozycja węsząca.

 • Wysunięcie żuchwy - metoda z wyboru u dzieci z podejrzeniem urazu kręgosłupa szyjnego. Ułóż ręce po obu stornach głowy dziecka. Dwa, trzy palce każdej ręki połóż pod kątami żuchwy i unoś ją do góry, kciuki opierając na kościach policzkowych.


II. Sprawdzenie dróg oddechowych.

Ważne jest sprawdzenie jamy ustnej dziecka pod względem ciał obcych. Palce do jamy ustnej możemy włożyć wyłącznie, gdy ciało obce jest widoczne i możemy je wyciągnąć jednym, pewnym ruchem! Nie wolno podejmować próby usunięcia ciała obcego "na ślepo".

III. PATRZ, SŁUCHAJ I CZUJ - ocena oddechu.

Po udrożnieniu dróg oddechowych przystępujemy do oceny oddychania.
Ustaw swój policzek ponad ustami i nosem dziecka, spójrz jednocześnie na klatkę piersiową dziecka, poszukując jej unoszenia i opadania. Nasłuchuj szmerów oddechowych, starając się wyczuć ruch powietrza na własnym policzku. Na te wszystkie czynności (oglądanie, słuchanie i wyczuwanie oddechu) poświęć 10 sekund.
Jeśli dziecko spontanicznie oddycha wezwij pomoc utrzymując drożność dróg oddechowych. Jeśli nie podejrzewasz żadnego urazu ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

5. ODDYCHANIE

U dzieci ze stwierdzonym brakiem oddechu powinno się dostarczyć pięć początkowych oddechów ratowniczych. Każdy z tych oddechów powinien trwać około 1 sekundę. W zależności od wieku i wielkości dziecka należy dobrać odpowiednią technikę.

I. Technika usta-usta-nos.
Jest to metoda zalecana u niemowląt. Szczelnie ułóż swoje usta nad ustami i nosem niemowlęcia. Wdmuchnij powietrze w sposób opisany w poprzednim punkcie.  Jeżeli nie możemy utrzymać szczelności możemy zamknąć usta poszkodowanemu i wdmuchiwać powietrze przez sam nos.

II. Technika usta-usta.
U dzieci starszych jest to metoda z wyboru. Umieść swoje usta nad ustami dziecka w taki sposób, by utrzymać szczelność. Zaciśnij nozdrza ręką bliższą czoła dziecka, by nie było przecieku powietrza przez nos. Drugą rękę ułóż na żuchwie pacjenta, by utrzymywać drożność dróg oddechowych.

Jeśli przy oddechu ratowniczym klatka piersiowa nie unosi się, należy poprawić udrożnienie dróg oddechowych przed następnym wdechem.

Po dostarczeniu 5 wstępnych oddechów ratowniczych powinniśmy przejść do kolejnego punktu schematu BLS.

6. KRĄŻENIE

Gdy nie zauważamy jakichkolwiek oznak życia (poruszanie się kaszel, oddech) przystępujemy do rytmicznego uciskania klatki piersiowej. Aby uciski były efektywne, dziecko musi być położone na plecach, na twardej, płaskiej powierzchni. Pamiętajmy o stałym utrzymywaniu drożności dróg oddechowych!
Miejscem uciskania klatki piersiowej u wszystkich dzieci i niemowląt jest dolna połowa mostka. W celu wyznaczenia tego miejsca, zlokalizuj wyrostek mieczykowaty, w kącie, gdzie dolne żebra łączą się z mostkiem, i uciskaj miejsce jeden palec powyżej od tego miejsca. Głębokość ucisków powinna wynosić 1/3 wymiaru przednio - tylnego klatki piersiowej. Częstość ucisków u noworodka wymaga częstotliwości 120/minutę. U starszych dzieci jest to częstość nieco mniejsza, ponad  100/minutę, ale nie więcej niż 120/minuta.

Techniki uciskania klatki piersiowej u niemowląt:

 • Technika dwóch palców - jest metodą z wyboru, gdy masaż serca wykonuję tylko jedna osoba. Ustawiając dwa palce jednej ręki w odpowiednim miejscu (jak wyżej)na odpowiednią głębokość. Po każdym uciśnięciu klatki piersiowej, ratownik zwalnia ucisk utrzymując jednak palce w odpowiednim miejscu. Po wykonanych 15 uciśnięciach, palce są zdejmowane z mostka, by wykonać prawidłowe udrożnieni dróg oddechowych w celu dostarczenia dwóch oddechów.
 • Technika dwóch rąk (z użyciem kciuków) - zalecana w przypadku dwóch ratowników. Ułóż kciuki przy sobie w odpowiednim miejscu (jak wyżej). Ręce powinny obejmować klatkę piersiową i stanowić podparcie dla pleców. Dostarczanie ucisków jest identyczne jak w technice dwóch palców.

Uciski klatki piersiowej u dzieci:

 • Technika jednej ręki,

Umieść nasadę jednej ręki w odpowiednim miejscu (jak wyżej). Palce powinny być odgięte, w taki sposób by zapewnić uciskanie klatki piersiowej tylko przez nasadę ręki. Twoje ramiona powinny dokładnie unosić się nad klatką piersiową. Wyprostuj rękę w stawach łokciowych, użyj ciężaru swojego ciała, by ucisnąć klatkę piersiową na określoną głębokość. W fazie rozprężania zwolnij ucisk na klatkę piersiową, nie przemieszczając przy tym ręki. Po wykonaniu 30 uciśnięć dostarcz dwa oddechy.

Stosunek uciśnięć do wentylacji wynosi 30:2 u dzieci w każdym wieku.

Całą resuscytację krążeniowo - oddechową prowadzimy do momentu, w którym powrócą oznaki życia, w momencie przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, gdy opadniemy z sił lub gdy zaistnieje nagłe niebezpieczeństwo.

Całe to postępowanie jest ogromnie ważne dla zwiększenia przeżywalności dzieci z zatrzymaniem krążenia. Znając te proste procedury BLS możemy uratować komuś życie, a kiedy naszym poszkodowanym będzie dziecko - satysfakcja z dobrze niesionej naszej pomocy będzie jeszcze większa.
Czasem tak niewiele potrzeba!

W następnym odcinku schemat postępowania w przypadku zakrztuszenia u dzieci i niemowląt.

 

Polecamy również:

Film podstawowe zabiegi ratujące życie (BLS)

http://znamibezpiecznie.pl/uniwersalne/pierwsza-pomoc/366-film-instruktazowy-pierwsza-pomoc-bls

 

oraz kurs e-learningowy "Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia".

http://znamibezpiecznie.pl/app

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Warstwa ozonu osłania ziemię przed słonecznym promieniowaniem ultrafioletowym (UV). W 1982 r. naukowcy zaobserwowali na Antarktydzie, że każdej wiosny poziom ozonu w powietrzu obniża się o 50%.

Więcej …

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt