Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Pierwsza pomoc Krewkarta droga i bez sensu

Krewkarta droga i bez sensu

 

KrewkartaRegionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa namawiają do wyrabiania karty identyfikacyjnej grupy krwi. Niestety, bezużytecznej.

Centra krwiodawstwa w ulotkach i artykułach nakłaniają do wyrobienia tzw. krewkarty, która po ewentualnym wypadku ma pomóc w szybszym działaniu służb ratowniczych, gdy potrzebne jest przetoczenie krwi, a na badanie grupy krwi nie ma czasu.

Na karcie oprócz oznaczonej grupy krwi znajduje się imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL i pieczątka analityka medycznego, który wykonał badanie. - To trwały i wiarygodny dokument - przekonuje Barbara Strażynkiewicz, kierownik działu laboratoryjnego opolskiego RCKiK. - Od osoby, która chce wyrobić kartę, pobierane są dwie próbki przez dwie różne osoby z dwóch różnych wkłuć. Przeprowadzane są dwa niezależne badania, dzięki czemu wyklucza się możliwość pomyłki. Badania są przeprowadzane przez specjalnie w tym celu wyszkolone osoby - wyjaśnia.

Dawcy krwi otrzymują kartę za darmo, pozostali płacą 70 zł (57 zł za badanie, 13 zł za kartę). Krewkarty wyrobiło już wiele tysięcy Polaków. - Powinni je mieć wszyscy, a na pewno osoby wykonujące niebezpieczne zawody narażone na wypadki - mówią pracownicy Centrum i podkreślają, że breloczki, bransoletki czy tatuaże z grupą krwi nie są honorowane przez służby medyczne.

Ale okazuje się, że krewkarty także. Lekarze pracujący na oddziałach ratunkowych i zabiegowych po prostu jej nie uznają. - W sytuacjach pilnych nikt nie zamawia krwi na podstawie grupy wpisanej do krewkarty - mówi Marek Dryja, wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej i ordynator oddziału ratunkowego w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu. - Samo oznaczenie grupy krwi pacjenta w sprawnie działającej pracowni serologicznej to kwestia maksymalnie pięciu minut, a w tym czasie podaje się środki krwiozastępcze. A jeśli rannych jest kilka osób, ich rzeczy są wymieszane, ratownicy nie mają czasu na dociekanie, do kogo dana karta należała.

W Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Katowicach podkreślają, że aby komuś przetoczyć krew, trzeba najpierw zrobić tzw. próbę krzyżową, czyli porównać krew dawcy i biorcy, aby sprawdzić zgodność krwi. - Przetoczenie bez tego jest niezgodne z prawem, nie można tego robić na podstawie karty - mówi nam pracownik kliniki, który prosi o niepodawanie jego nazwiska. I kwituje: - Karty są po to, by firma, która je produkuje, mogła zarobić.

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Naukowcy z USA stwierdzili, że w mózgu osób cierpiących na bóle pleców, kurczą się obszary związane z odczuwaniem emocji i myśleniem. Nie uzyskali jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bóle pleców są przyczyną, czy jedynie skutkiem zmian w mózgu.

Badania nad konsekwencjami bólów w plecach zapoczątkował dr Vania Apkarian z Northwestern University w Chicago. Do podjęcia badań w tej dziedzinie zainspirowały go wcześniejsze obserwacje osób z bólami pleców, u których stwierdzono zmiany w tzw. istocie szarej w mózgu, odpowiedzialnej za proces uczenia się i zapamiętywania.

Zdaniem Apkariana potwierdzenie, że to bóle pleców powodują zmniejszanie się w mózgu obszarów odpowiedzialnych za funkcje umysłowe może stanowić prawdziwy przełom w medycynie.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt