Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Pierwsza pomoc Krewkarta droga i bez sensu

Krewkarta droga i bez sensu

 

KrewkartaRegionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa namawiają do wyrabiania karty identyfikacyjnej grupy krwi. Niestety, bezużytecznej.

Centra krwiodawstwa w ulotkach i artykułach nakłaniają do wyrobienia tzw. krewkarty, która po ewentualnym wypadku ma pomóc w szybszym działaniu służb ratowniczych, gdy potrzebne jest przetoczenie krwi, a na badanie grupy krwi nie ma czasu.

Na karcie oprócz oznaczonej grupy krwi znajduje się imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL i pieczątka analityka medycznego, który wykonał badanie. - To trwały i wiarygodny dokument - przekonuje Barbara Strażynkiewicz, kierownik działu laboratoryjnego opolskiego RCKiK. - Od osoby, która chce wyrobić kartę, pobierane są dwie próbki przez dwie różne osoby z dwóch różnych wkłuć. Przeprowadzane są dwa niezależne badania, dzięki czemu wyklucza się możliwość pomyłki. Badania są przeprowadzane przez specjalnie w tym celu wyszkolone osoby - wyjaśnia.

Dawcy krwi otrzymują kartę za darmo, pozostali płacą 70 zł (57 zł za badanie, 13 zł za kartę). Krewkarty wyrobiło już wiele tysięcy Polaków. - Powinni je mieć wszyscy, a na pewno osoby wykonujące niebezpieczne zawody narażone na wypadki - mówią pracownicy Centrum i podkreślają, że breloczki, bransoletki czy tatuaże z grupą krwi nie są honorowane przez służby medyczne.

Ale okazuje się, że krewkarty także. Lekarze pracujący na oddziałach ratunkowych i zabiegowych po prostu jej nie uznają. - W sytuacjach pilnych nikt nie zamawia krwi na podstawie grupy wpisanej do krewkarty - mówi Marek Dryja, wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej i ordynator oddziału ratunkowego w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu. - Samo oznaczenie grupy krwi pacjenta w sprawnie działającej pracowni serologicznej to kwestia maksymalnie pięciu minut, a w tym czasie podaje się środki krwiozastępcze. A jeśli rannych jest kilka osób, ich rzeczy są wymieszane, ratownicy nie mają czasu na dociekanie, do kogo dana karta należała.

W Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Katowicach podkreślają, że aby komuś przetoczyć krew, trzeba najpierw zrobić tzw. próbę krzyżową, czyli porównać krew dawcy i biorcy, aby sprawdzić zgodność krwi. - Przetoczenie bez tego jest niezgodne z prawem, nie można tego robić na podstawie karty - mówi nam pracownik kliniki, który prosi o niepodawanie jego nazwiska. I kwituje: - Karty są po to, by firma, która je produkuje, mogła zarobić.

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Gaśnicę wynalazł w 1816 roku Anglik - George Manmby, komendant koszar w Yarmouth (miasto położone na wyspie Wight). Impulsem do jej stworzenia był pożar, którego był świadkiem i niemożność fachowego i szybkiego ugaszenia go.

Głównym elementem jego gaśnicy był metalowy walec, w którym znajdowała się woda wypuszczana pod wpływem sprężonego powietrza.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt