Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Pierwsza pomoc Brelok z informacją o grupie krwi - odpowiedź na e-mail

Brelok z informacją o grupie krwi - odpowiedź na e-mail

 

?Kupiłam w księgarni brelok z oznaczeniem mojej grupy krwi. Chcę go nosić przy sobie, żeby w razie wypadku stanowił ułatwienie dla lekarza z karetki pogotowia. Gdzie służby medyczne poszukują takich informacji? Nosić go w portfelu, czy w jakimś innym, ustalonym miejscu??
beatrycze

Szanowna Pani!

Sprawa, którą Pani poruszyła jest bardzo ciekawa i nader aktualna. Spieszę z odpowiedzią na Pani wątpliwości: ani brelok, ani oświadczenie o grupie krwi, ani wpis w książce telefonu nie jest i nie może być źródłem informacji dla służb medycznych. Użyteczną medycznie wiedzę o Pani grupie krwi stanowi  jedynie wynik badania pracownianego autoryzowany przez diagnostę laboratoryjnego, specjalistę serologii grup krwi. Dokument taki wydaje się po dwukrotnym oznaczaniu grupy krwi, z dwóch różnych pobrań.

W celu przetaczania krwi, na przykład w następstwie wypadku w którym doszło do masywnego krwawienia, stosuje się złożoną procedurę chroniącą biorcę przed otrzymaniem krwi niewłaściwej. Przetoczenie krwi niezgodnej grupowo skutkuje zagrażającymi życiu odczynami, włączając w to wewnątrznaczyniowy rozpad krwinek czerwonych.

Aby uniknąć zagrożenia dobiera się krew zgodną z grupą biorcy w obrębie układów AB0 i Rh, po czym wykonuje się próbę zgodności której wynik zabezpiecza przed zajściem reakcji antygen/przeciwciało spoza układów AB0 i Rh.

W sytuacjach nagłych, gdy znana jest grupa krwi biorcy (na podstawie archiwalnego wyniku badania, poświadczonego wpisu w książeczce honorowego dawcy krwi, itd.) można przetaczać krew zgodną w układach AB0/Rh bez wyniku próby zgodności. Jeśli jednak grupa krwi nie jest znana, a pacjent wymaga natychmiastowego przetoczenia, przetoczyć można masę krwinkową ?uniwersalną? (0 Rh-). W obydwu przypadkach próbę zgodności wykonuje się równocześnie z przetaczaniem.

Gadżety w postaci breloczka i tym podobnych proszę traktować jako cegiełkę dla organizacji wspierających krwiodawstwo, o ile to one je dystrybuują. Z pewnością warto nosić przy sobie dokument poświadczający Pani grupę krwi - w sytuacji nagłej będzie można z niego odczytać bardzo ważne informacje. Polecam zatroszczyć się o to, aby był to dokument autoryzowany przez pracownika laboratorium medycznego.

Pozdrawiam,
SK

(Odpowiedzi na ten e-mail udzielił współpracujący z portalem analityk medyczny)

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Peninsula College of Medicine & Dentistry (PCMD) w Wielkiej Brytanii wydają się popierać tezę, że kontrola ciśnienia tętniczego powinna być wykonywana na obu rękach.

Choć zgodnie z obowiązującymi wytycznymi ciśnienie powinno być mierzone na obu rękach, ankiety przeprowadzone wśród lekarzy ujawniły, że nie robią oni tego zbyt często. 
"Nasze wyniki wskazują, że różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym na prawej i lewej ręce wynosząca 10 mmHg może pomóc w identyfikacji pacjentów z grupy ryzyka, którzy wymagają dalszej oceny stanu naczyń krwionośnych" - powiedział dr Christopher Clark, prowadzący badania. Różnicę tę naukowcy wiążą z chorobami naczyń obwodowych. Przebiegają one zwykle bezobjawowo, ale mogą prowadzić do zwężenia lub niedrożności tętnic. Natomiast rozbieżność wynosząca 15 mmHg może świadczyć o ryzyku chorób naczyń mózgowych, a także o zwiększonym o 70 proc. ryzyku zgonu z powodu chorób układu krążenia. Nie jest przy tym istotne, na której ręce wartość ciśnienia jest wyższa. 

Źródło: Lancet 2012, doi:10.1016/S0140-6736(11)61710-8.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt