Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Pierwsza pomoc Brelok z informacją o grupie krwi - odpowiedź na e-mail

Brelok z informacją o grupie krwi - odpowiedź na e-mail

 

?Kupiłam w księgarni brelok z oznaczeniem mojej grupy krwi. Chcę go nosić przy sobie, żeby w razie wypadku stanowił ułatwienie dla lekarza z karetki pogotowia. Gdzie służby medyczne poszukują takich informacji? Nosić go w portfelu, czy w jakimś innym, ustalonym miejscu??
beatrycze

Szanowna Pani!

Sprawa, którą Pani poruszyła jest bardzo ciekawa i nader aktualna. Spieszę z odpowiedzią na Pani wątpliwości: ani brelok, ani oświadczenie o grupie krwi, ani wpis w książce telefonu nie jest i nie może być źródłem informacji dla służb medycznych. Użyteczną medycznie wiedzę o Pani grupie krwi stanowi  jedynie wynik badania pracownianego autoryzowany przez diagnostę laboratoryjnego, specjalistę serologii grup krwi. Dokument taki wydaje się po dwukrotnym oznaczaniu grupy krwi, z dwóch różnych pobrań.

W celu przetaczania krwi, na przykład w następstwie wypadku w którym doszło do masywnego krwawienia, stosuje się złożoną procedurę chroniącą biorcę przed otrzymaniem krwi niewłaściwej. Przetoczenie krwi niezgodnej grupowo skutkuje zagrażającymi życiu odczynami, włączając w to wewnątrznaczyniowy rozpad krwinek czerwonych.

Aby uniknąć zagrożenia dobiera się krew zgodną z grupą biorcy w obrębie układów AB0 i Rh, po czym wykonuje się próbę zgodności której wynik zabezpiecza przed zajściem reakcji antygen/przeciwciało spoza układów AB0 i Rh.

W sytuacjach nagłych, gdy znana jest grupa krwi biorcy (na podstawie archiwalnego wyniku badania, poświadczonego wpisu w książeczce honorowego dawcy krwi, itd.) można przetaczać krew zgodną w układach AB0/Rh bez wyniku próby zgodności. Jeśli jednak grupa krwi nie jest znana, a pacjent wymaga natychmiastowego przetoczenia, przetoczyć można masę krwinkową ?uniwersalną? (0 Rh-). W obydwu przypadkach próbę zgodności wykonuje się równocześnie z przetaczaniem.

Gadżety w postaci breloczka i tym podobnych proszę traktować jako cegiełkę dla organizacji wspierających krwiodawstwo, o ile to one je dystrybuują. Z pewnością warto nosić przy sobie dokument poświadczający Pani grupę krwi - w sytuacji nagłej będzie można z niego odczytać bardzo ważne informacje. Polecam zatroszczyć się o to, aby był to dokument autoryzowany przez pracownika laboratorium medycznego.

Pozdrawiam,
SK

(Odpowiedzi na ten e-mail udzielił współpracujący z portalem analityk medyczny)

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Żucie gumy, może nie wygląda estetycznie, ale dobrze robi pamięci. Poprzez żucie gumy tętno ulega przyspieszeniu o ok. 5 uderzeń na minutę, a to powoduje zwiększenie dopływu krwi do mózgu.

 

Więcej …

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt