Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Pierwsza pomoc Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszeń

Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszeń

 

pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszeń W czerwcu bieżącego roku rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZAKRZTUSZEŃ, organizowana przez Fundusz na rzecz Dzieci One BY One Amway oraz Fundację Ewy Błaszczyk ?AKOGO??.

Kampania, zaplanowana na trzy najbliższe miesiące, zainaugurowana została oficjalnie 20 czerwca 2009 r. podczas spotkania dla mediów, poprzedzającego warsztaty udzielania pierwszej pomocy na placu Zamkowym w Warszawie.

Przeciwko zakrztuszeniom u dzieci

Kampania PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZAKRZTUSZEŃ realizowana jest przez dwie organizacje zajmujące się działalnością społeczną ? Fundusz na Rzecz Dzieci One BY One, wspierany finansowo przez firmę Amway, oraz fundację ?AKOGO??, założoną przez aktorkę Ewę Błaszczyk. Jest to kolejna inicjatywa podjęta wspólnie przez oba podmioty od czasu rozpoczęcia regularnej współpracy w czerwcu ubiegłego roku.

Kampania dotycząca zakrztuszeń to pierwszy w kraju projekt społeczno-edukacyjny zwracający uwagę na tę właśnie problematykę, dotychczas nieobecną w polskiej debacie publicznej. Ma na celu poinformowanie i uświadomienie możliwie jak największej liczby rodziców, przyszłych rodziców i osób mających kontakt z małymi dziećmi o zagrożeniach, jakie wiązać się mogą z zakrztuszeniami. Pozornie błahe zachłyśnięcie się dziecka płynem czy kawałkiem pokarmu, poprzez zatrzymanie dopływu krwi do mózgu może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Zakrztuszenia mogą prowadzić do groźnych uszkodzeń mózgu, kończących się śpiączką, dlatego też organizatorzy kampanii chcieliby w szczególności zwrócić uwagę na niedocenianą profilaktykę zakrztuszeń oraz szeroko edukować w zakresie postępowania w przypadku zakrztuszeń.

Dwa cykle warsztatowe

Mieszkańcy Warszawy i Krakowa, zainteresowani problematyką pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszeń u dzieci, dodatkowo wezmą udział w warsztatach prowadzonych bezpłatnie przez zawodowych ratowników medycznych.

Warsztaty w stolicy odbyły się na placu Zamkowym w sobotę 20 czerwca, w ramach oficjalnej inauguracji kampanii. Zostaną powtórzone w Krakowie na Małym Rynku 30 sierpnia. Oba cykle warsztatowe są otwarte dla wszystkich chętnych. Trwać będą od południa do godziny 18.00. Podczas spotkań z ratownikami, niezależnie od czynnego uczestnictwa w warsztatach, będzie można otrzymać bezpłatne materiały na temat pierwszej pomocy oraz zasięgnąć fachowej porady lekarza.

Na dzieci przybyłe na warsztaty z rodzicami czekać będą liczne atrakcje. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali konkursy z nagrodami, grę w Mega Twister, wspólne malowanie i puszczanie wielkich baniek mydlanych ? wszystko pod okiem wykwalifikowanych animatorów i opiekunów.

Na zakończenie dnia zaplanowano część rozrywkową ? minirecital Ewy Błaszczyk ? założycielki fundacji ?AKOGO??. Artystka wystąpi wraz z córką Marianną Janczarską. Wykona utwory ze swojej ostatniej płyty ?Nawet gdy wichura?.

Przez cały dzień na placu Zamkowym zbierane będą pieniądze na prowadzoną przez Fundację budowę kliniki ?Budzik? w Międzylesiu. Kwestę poprowadzą wolontariusze z Funduszu na Rzecz Dzieci One BY One Amway.

Patroni kampanii

Patronat honorowy nad kampanią objęli: Minister Zdrowia Ewa Kopacz, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Poseł na Sejm RP Bolesław Piecha.

Warsztaty 20 czerwca w Warszawie wsparli: Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek.

Patronatu honorowego warsztatom 30 sierpnia w Krakowie udzielili: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller i Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Partnerem medialnym warsztatów jest Polskie Radio Kraków.

Kampania PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZAKRZTUSZEŃ organizowana jest przez Fundusz na rzecz Dzieci One BY One Amway oraz Fundację Ewy Błaszczyk ?AKOGO??.

Patronat merytoryczny nad kampanią objęła Polska Rada Resuscytacji.

Patronem medialnym wspierającym kampanię jest Edipresse Polska ? wydawca miesięcznika dla rodziców małych dzieci ?Mamo, to ja?.

 

Do pobrania:

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Aspiryna przyjmowana w niewielkiej dawce zapobiega rakowi i zmniejsza ryzyko przerzutów - informuje pismo The Lancet". Trzy nowe badania po raz kolejny wskazują na przeciwnowotworowe działanie aspiryny. Wbrew wcześniejszym analizom, które wskazywały na ochronne działanie aspiryny dopiero po 10 latach jej przyjmowania, prof. Peter Rothwell z Oxford University (W. Brytania) wykazał, że taki efekt może wystąpić już po trzech lub pięciu latach. Tak wynika z analizy 51 badań obejmujących ponad 77 000 pacjentów. Co więcej, wydaje się, że aspiryna zapobiega przerzutom nowotworów.

Więcej …

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt