Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Pierwsza pomoc Schładzanie - prosto z torebki

Schładzanie - prosto z torebki

 
Spis treści
Schładzanie - prosto z torebki
Przedszpitalna pomoc w przypadku oparzeń
Chłodzić oparzenie, a nie pacjenta!
Wszystkie strony

opatrunek chłodzący oparzeniePrzedszpitalna terapia chłodząca jest uznanym środkiem stosowanym jako pierwsza pomoc w przypadku oparzeń. Skuteczne zastosowanie chłodzenia może zmniejszyć rozległość oraz głębokość zniszczeń tkanek, a także zmniejszyć ból. Klasycznie stosowana jest terapia chłodzenia z użyciem zimnej, bieżącej wody jest skuteczną alternatywą leczenia rany oparzeniowej, w przypadku gdy nie mamy nic "lepszego" pod ręką do użycia. Opracowany na bazie żelu System Water-Jel jest skutecznym środkiem leczenia przedszpitalnego rany oparzeniowej, stosowanym w praktyce przedszpitalnej przez osoby udzielające pierwszej pomocy nie dysponujące specjalistycznymi środkami.

Chłodzenie oparzeń

Poprzez szybkie schłodzenie rany oparzeniowej można znacznie zmniejszyć zakres cieplnego zniszczenia tkanki skórnej. Jednym z głównych efektów działania żelu jest przerwanie niszczącego działania ciepła. Po oparzeniu nadmiar ciepła pozostaje w głębszych warstwach skóry. Chłodzenie powoduje przepływ ciepła na powierzchnię skóry i przerwanie efektu po-oparzeniowego.

Jeżeli uszkodzone ciepłem tkanki nie zostaną w porę schłodzone, to w wyniku działania efektu po-oparzeniowego oparzenie drugiego stopnia może przekształcić się w oparzenie trzeciego stopnia Po krótkim ochłodzeniu rany oparzeniowej można skutecznie zmniejszyć związany z nią ból.

Działanie przeciwbólowe jest oparte na zasadzie przerwania wydzielania substancji informacyjnych bólu (mediatorów, neuroprzekaźników) w oparzonej skórze (tromboksan, prostaglandyna, leukotrien). Oprócz tego mediatory mają kluczowe znaczenie w patogenezie oparzeń. Uwolnienie dużych ilości tych substancji powoduje powstanie zespołu wykrzepienia wewnątrznaczyniowego, obniżeniem ciśnienia krwi i wstrząsem, co może prowadzić do zespołu ostrych zaburzeń oddechowych (ARDS).

Opatrunki Water Jel na oparzenia

Water Jel jest to specjalny żel produkowany z połączenia 96% demineralizowanej, sterylnej wody ze specjalnie dobranymi składnikami żelującymi. Dodatkowo Water-Jel zawiera olejek z drzewa herbacianego o działaniu bakteriostatycznym, co pomaga zmniejszyć ryzyko zakażenia rany oparzeniowej. W przypadku ran już zainfekowanych następuje proces ich dezynfekcji.

Materiałem nośnym żelu jest wysokiej jakości opatrunek poliestrowy o specjalnej budowie, która umożliwia nieograniczony przepływ żelu przez tkaninę opatrunku.

 

opatrunek chłodzący oparzenie

 

Jałowe opatrunki oferowane są w rozmiarach od 5 x 15 cm, do 244 x 183 cm. Pod kątem oparzeń twarzy przygotowano specjalną maskę na twarz. Maska ta może być stosowana nawet u pacjentów zaintubowanych. Opatrunki Water-Jel są pakowane jałowo i mogą być przechowywane przez 5 lat.

 

opatrunek chłodzący oparzenie twarzy

  

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Peninsula College of Medicine & Dentistry (PCMD) w Wielkiej Brytanii wydają się popierać tezę, że kontrola ciśnienia tętniczego powinna być wykonywana na obu rękach.

Choć zgodnie z obowiązującymi wytycznymi ciśnienie powinno być mierzone na obu rękach, ankiety przeprowadzone wśród lekarzy ujawniły, że nie robią oni tego zbyt często. 
"Nasze wyniki wskazują, że różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym na prawej i lewej ręce wynosząca 10 mmHg może pomóc w identyfikacji pacjentów z grupy ryzyka, którzy wymagają dalszej oceny stanu naczyń krwionośnych" - powiedział dr Christopher Clark, prowadzący badania. Różnicę tę naukowcy wiążą z chorobami naczyń obwodowych. Przebiegają one zwykle bezobjawowo, ale mogą prowadzić do zwężenia lub niedrożności tętnic. Natomiast rozbieżność wynosząca 15 mmHg może świadczyć o ryzyku chorób naczyń mózgowych, a także o zwiększonym o 70 proc. ryzyku zgonu z powodu chorób układu krążenia. Nie jest przy tym istotne, na której ręce wartość ciśnienia jest wyższa. 

Źródło: Lancet 2012, doi:10.1016/S0140-6736(11)61710-8.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt