Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Procedury bezpieczeństwa "112" będzie na Euro, ale nie tak jak zakładało MSWiA

"112" będzie na Euro, ale nie tak jak zakładało MSWiA

 

112W planach przed Euro 2012 założono uruchomienie krajowego systemu powiadamiania ratunkowego pod numerem 112. Na kilkadziesiąt dni przed rozpoczęciem mistrzostw wiadomo, że w miastach - gospodarzach imprezy ten system będzie działał w sposób wymagany unijnymi standardami. O tym jednak, by w całym kraju zdążono z wprowadzeniem ratunkowego numeru 112, nie ma mowy.

W ubiegłym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewniało, że według ulepszonego, zaawansowanego technologicznie systemu obsługi zgłoszeń alarmowych, w rejonach operacyjnych telefony z numeru 112 będą przyjmowane w jednym centrum dyspozytorskim - tym samym dla pogotowia, policji i straży pożarnej.

Taka organizacja wezwań miała zapewnić szybsze wysłanie służb ratunkowych i lepszą koordynację ich działań. Zapowiadano też, że każdy obywatel Unii Europejskiej wzywając pogotowie lub inne służby ratunkowe będzie mógł się porozumieć z operatorem centrum powiadamiania we własnym języku.

System miał być zintegrowany ze wszystkimi Wojewódzkimi Centrami Powiadamiania Ratunkowego (WCPR) w wojewódzkich miastach, a na Mazowszu z dodatkowym CPR w Radomiu. Awaria jednego z centrów, co zawsze może się zdarzyć, miała nie mieć znaczenia dla całego systemu. Jego funkcje miało przejąć inne centrum, a każdorazowo po wywołaniu numeru 112 oczekiwanie na odpowiedź, według założeń, miało trwać nie dłużej niż 10 sekund.

Dzisiaj już wiadomo, że choć telefony na numer 112 jest odbierany nie tylko w miastach - gospodarzach Euro 2012, to o w pełni funkcjonalnym, działającym według zakładanych standardów systemie powiadamiania ratunkowego przed Euro 2012, w jego trakcie, ani w dającej się określić późniejszej perspektywie - nie ma mowy.

W opublikowanym 23 kwietnia br. przez obecne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) dokumencie "Państwo 2.0 Nowy start dla e-administracji" przedstawiono m.in. informacje dotyczące numeru 112.

Wśród problemów w realizacji tego projektu MAC wymienia m.in.: niewystarczającą pulę środków zabezpieczonych dla projektu na lata 2012-2013 związanych z finansowaniem dzierżawy łączy dla numeru 112, opóźnienia w przygotowaniu systemu wspomagania dowodzenia dla pogotowia ratunkowego oraz brak właściwej koordynacji przy realizacji łączenia systemów współpracujących jednostek.

Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że o pełnej funkcjonalności według wcześniejszych założeń i uruchomieniu kompleksowego systemu powiadamiania alarmowego w czasie Euro nie ma mowy.

- Numer alarmowy będzie oczywiście działał, ale uruchomienie wszystkich aplikacji systemu powiadamiania ratunkowego nie jest możliwe. Na razie system będzie też oparty na łączach cyfrowych, a częściowo analogowych - stwierdza Koziołek.

Według informacji uzyskanych z MAC, do trzeciej dekady kwietnia 2012 WCPR-y uruchomione zostały zaledwie w trzech miastach - Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie. Kolejne będą uruchamiane "sukcesywnie". Na razie - nawet już w tych uruchomionych centrach - nie wszystkie funkcjonalności numeru 112 działają.

Jak twierdzi Artur Koziołek, uruchomione dotychczas WCPR-y korzystają z rozwiązań teleinformatycznych dostarczonych przez ministerialne Centrum Projektów Informatycznych. Te rozwiązania eliminują główny dotychczasowy problem w zakresie połączeń z nr 112, jakim było "zapewnienie odpowiednich parametrów technicznych. i jakościowych infrastruktury teleinformatycznej". Teraz, każda osoba wybierająca numer alarmowy 112 powinna dodzwonić się do operatora w krótszym czasie niż dotychczas.

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie kiedy cały system powiadamiania ratunkowego w pełni funkcjonalny, zgodnie z założeniami, ruszy.

- Zależy to od realizacji zadań, które spoczywają na wojewodach, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz na Państwowym Pogotowiu Ratunkowym. Chodzi tu głównie o zintegrowanie systemów wymienionych służb z systemem Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego - informuje rzecznik MAC.

Niedawny, szeroko opisywany w mediach przypadek w Gdańsku, kiedy pracownice urzędu marszałkowskiego usiłowały się bezskutecznie dodzwonić pod 112 by uzyskać pomoc dla mężczyzny z atakiem serca, pokazał że teoria to jedno, a praktyka - drugie. Nie potrafiąc się dodzwonić na 112 urzędniczki zgłosiły potrzebę pomocy pod tradycyjnym numerem pogotowia ratunkowego 999. I tam tę pomoc uzyskały.

Całą tę sytuację Roman Nowak, rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku tłumaczył tym, że numer 112 jest zbyt obciążony, a ludzie często po prostu go "testują" - dzwonią z niepoważnymi sprawami, skarżą się na sąsiadów, pytają o błahe sprawy bieżące...

Uruchomienie nr 112, tak aby był odbierany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego, zaplanowano na 15 maja. A więc zaledwie na 3 tygodnie przed rozpoczęciem Euro.

- Na czas mistrzostw funkcjonowanie systemu powiadamiania z numerem 112 będzie obejmowało Gdańsk. Operatorzy CPR będą wstępnie weryfikować zgłoszenia zdarzeń na numer i przekazywać te istotne odpowiednim służbom - zapewnia rzecznik Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W Warszawie i powiatach podwarszawskich numer 112 obsługiwany jest przez Komendę Stołeczną Policji. W pierwszym kwartale 2012 roku odebrano tam łącznie 143 570 połączeń alarmowych.

Na pozostałym terenie województwa telefony z tego numeru odbierane są w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. Jednolitego systemu nie ma, podobnie jak planowanego CPR w Radomiu. Telefony odbiera raz policja, raz straż pożarna.

W powiatach, jeśli się dzwoni z telefonu komórkowego na numer 112 - zgłoszenia odbiera policja, a jeżeli z telefonu stacjonarnego - odbiera je straż pożarna.

- Co do zasady nie ma problemu z dodzwonieniem się na numer alarmowy 112. Jednak jeśli jakieś zdarzenia się nawarstwiają, to niestety, trzeba poczekać - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ivetta Biały, rzecznik prasowy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Na Euro 2012 w Komendzie Stołecznej Policji do obsługi nr 112 przygotowanych jest 11 stanowisk a zatrudnieni w komendzie operatorzy posługują się językiem angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim.

- Ponadto na czas trwania mistrzostw zostanie powołany całodobowy sztab podoperacji policyjnej, który będzie czuwał nad koordynacją wszelkich przedsięwzięć dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa kibiców podczas imprez i sprawnego działania systemu komunikacji - informuje portal rynekzdrowia.pl asp. Iwona Jurkiewicz z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Od lutego bieżącego roku trwa proces uruchamiania WPRC w Poznaniu. Aktualnie numer 112 jest odbierany przez operatorów wojewódzkiego Centrum, ale do pokonania pozostał jeszcze etap pełnego połączenia tego numeru z SWD (System Wspomagania Dowodzenia) Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

- Telefon 112 odbierany jest w Centrum, ale nie odbywa się to jeszcze według docelowego modelu, który został założony. Jednak jeszcze w kwietniu ma zostać uruchomiony system pozwalający operatorowi Centrum na zlokalizowanie dzwoniącego na mapie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wielkopolski WCPR obsługuje aglomerację poznańską łącznie z powiatem - w sumie około miliona osób. Wzywający pomocy może się połączyć z jednym z czterech operatorów będących na służbie.

- W WPCR funkcjonuje także zespół dyspozytorów ratownictwa medycznego. Działa tu łączność zarówno cyfrowa jak i radiowa, co jest naszym, poznańskim rozwiązaniem - dodaje Stube.

Poznań stał się wiodącym ośrodkiem w wdrażaniu nowego systemu. To tu szkolą się operatorzy CPR z całej Polski.
- Przeszkolono już ich kilkuset, a nie jest to szkolenie łatwe, skoro niemal jedna trzecia z nich musi ponownie podejść do końcowych egzaminów - mówi Stube.


112 na Euro

Podsumowując. Niestety, przed mistrzostwami nie udało się zgodnie z wcześniejszymi założeniami zrealizować kompleksowo projektu systemu powiadamiania ratunkowego w całym kraju. To trochę jak z autostradami. Wiele zrobiono, ale...
Telefon pod numerem 112 zapewne będzie działał w miastach - gospodarzach mistrzostw lepiej niż w innych. Jednak o kompleksowym uruchomieniu nie ma co marzyć.

źródło: www.rynekzdrowia.pl

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Żucie gumy, może nie wygląda estetycznie, ale dobrze robi pamięci. Poprzez żucie gumy tętno ulega przyspieszeniu o ok. 5 uderzeń na minutę, a to powoduje zwiększenie dopływu krwi do mózgu.

 

Więcej …

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt