Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama

Jak dzwonić pod 112?

 

Jak dzwonić pod 112?1. Po pierwsze: zachowaj spokój!

Podczas rozmowy musisz przekazać najważniejsze informacje odnośnie zdarzenia jakie mają miejsce.

 

2. Jeżeli możesz to zadzwoń osobiście.

 

Najlepiej jest gdy świadek zdarzenia bezpośrednio zaangażowany w wydarzenia mające miejsce osobiście zadzwoni pod numer ratunkowy 112. Rozmowa z dyspozytorem przez osoby trzecie może opóźnić wysłanie zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Dlatego jeżeli możesz przejdź w miarę ciche i spokojne miejsce aby wykonać telefon pod numer ratunkowy 112.

 

3. Wybierz tylko trzy cyfry - 112 na klawiaturze telefonu i następnie wybierz przycisk "zadzwoń" lub "zieloną słuchawkę". Aby wykonać połączenie z numerem ratunkowym 112 nie jest potrzebny żaden numer kierunkowy.

 

4. Poczekaj dopóki dyspozytor nie odbierze połączenia od Ciebie. Bądź cierpliwy, jeżeli nie ma odpowiedzi po kilku sygnałach - czekaj dalej. Nie rozłączaj się aby ponownie wykonać połączenie. Każde ponowne wykręcenie numeru ratunkowego jest rejestrowane jako nowe nadchodzące połączenie I trafia na koniec kolejki oczekujących rozmów. Wielokrotne ponawianie próby połączenia się z numerem ratunkowym czas do przyjęcia wezwania przez dyspozytora.

 

5. Przedstaw się, wyraźnie i spokojnie opisz sytuację, która się wydarzyła oraz ile osób jest w niebezpieczeństwie.

 

6. Podaj miejsce zdarzenia (jeżeli to możliwe podaj dokładny adres) gdzie służby ratownicze mają przyjechać. Jeżeli potrafisz wyjaśnij jak najszybciej dojechać na miejsce zdarzenia. Jeżeli zdarzenie miało miejsce w innym miejsce niż w tym, z którego dzwonisz powiedz o tym dyspozytorowi.

 

7. Wyraźnie i spokojnie odpowiedź na wszystkie pytania dyspozytora. Proszę zrozum, że jasne i rzetelne odpowiedzi na pytania dyspozytora pozwolą na szybkie wysłanie odpowiednich służb ratowniczych na miejsce zdarzenia.

 

8. Stosuj się do porad (instrukcji) udzielanych przez dyspozytora w trakcie rozmowy.

 

9. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy, pozwól dyspozytorowi zakończyć rozmowę.

 

10. Staraj się aby twój telefon nie był używany w trakcie oczekiwania na przyjazd służb ratowniczych. Dyspozytor może się z Tobą skontaktować aby doprecyzować lokalizacje zdarzenia lub by udzielić Tobie dodatkowych informacji.

 

11. Jeżeli sytuacja na miejscu zdarzenia ulegnie zmianie (pogorszy lub się polepszy) wykręć numer ratunkowy 112 i poinformuj o tym dyspozytora.

 

Uwaga!

 

Zazwyczaj kilkanaście osób dzwoni pod numer ratunkowy 112 aby poinformować o tym samym zdarzeniu. Nie bądź zaskoczony gdy dyspozytor zapyta się Ciebie tylko o potwierdzenie miejsca zdarzenia i następnie zakończy rozmowę. Dyspozytor ma za zadanie zebrać jak najwięcej informacji o miejscu zdarzenia i panującej tam sytuacji, w razie potrzeby zweryfikować lub zaktualizować posiadane informacje. Czynności te pozwolą na szybkie wysłanie zespołów ratowniczych na miejsce zdarzenia. Po tym dyspozytor przygotowuje linie telefoniczną do przyjęcia następnego połączenia z numerem ratunkowym.

 

Źródło: http://www.112foundation.eu/view/pl/vertical/the_112/how_to_call_112.html

TAGI:
 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Żucie gumy, może nie wygląda estetycznie, ale dobrze robi pamięci. Poprzez żucie gumy tętno ulega przyspieszeniu o ok. 5 uderzeń na minutę, a to powoduje zwiększenie dopływu krwi do mózgu.

 

Więcej …

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt