Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Procedury bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia zaprasza - godna wsparcia inicjatywa

Ministerstwo Zdrowia zaprasza - godna wsparcia inicjatywa

 

W dniu 10 listopada 2009 r. Ministerstwo Zdrowia, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce organizują konferencję inicjującą wdrożenie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej (Surgical Safety Checklist) w Polsce.

W 2004 r. Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła inicjatywę ?Światowy Sojusz na Rzecz Bezpieczeństwa Pacjentów (World Alliance for Patient Safety)?, w ramach którego wezwano do zwrócenia szczególnej uwagi na problemy związane z bezpieczeństwem pacjentów i podjęcie konkretnych działań w tym kierunku. Jednym z działań podjętych przez WHO było wypracowanie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej (Surgical Safety Checklist), która jest elementem inicjatywy ?Bezpieczna Chirurgia Ratuje Życie? (Safe Surgery Saves Lives). Badania prowadzone na świecie wykazują, iż znaczący odsetek wszystkich operacji kończy się różnego rodzaju powikłaniami, w tym zgonami. Przygotowanie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej miało na celu zidentyfikowanie kryteriów bezpieczeństwa chirurgicznego, które mogą być stosowane we wszystkich państwach i jednostkach opieki zdrowotnej. Wstępne badania pilotażowe przeprowadzone na tysiącu pacjentów w ośmiu różnych ośrodkach wykazały, że stosowanie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej niemal podwoiło prawdopodobieństwo, iż pacjent otrzyma prawidłowy standard świadczenia chirurgicznego. Karta Kontrolna identyfikuje trzy fazy operacji, z których każda odpowiada określonemu okresowi pracy podczas zabiegu.

W Polsce działania związane z wprowadzeniem Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej rozpoczęły się przy współpracy z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które jest Ośrodkiem Współpracującym z WHO w zakresie jakości i bezpieczeństwa pacjenta./-/ Krzysztof Suszek
Dyrektor Biura Prasy i Promocji

źródło: www.mz.gov.pl

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Naukowcy z USA stwierdzili, że w mózgu osób cierpiących na bóle pleców, kurczą się obszary związane z odczuwaniem emocji i myśleniem. Nie uzyskali jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bóle pleców są przyczyną, czy jedynie skutkiem zmian w mózgu.

Badania nad konsekwencjami bólów w plecach zapoczątkował dr Vania Apkarian z Northwestern University w Chicago. Do podjęcia badań w tej dziedzinie zainspirowały go wcześniejsze obserwacje osób z bólami pleców, u których stwierdzono zmiany w tzw. istocie szarej w mózgu, odpowiedzialnej za proces uczenia się i zapamiętywania.

Zdaniem Apkariana potwierdzenie, że to bóle pleców powodują zmniejszanie się w mózgu obszarów odpowiedzialnych za funkcje umysłowe może stanowić prawdziwy przełom w medycynie.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt