Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Aktualności Dowodu osobistego nie można brać w zastaw

Dowodu osobistego nie można brać w zastaw

 

Dowód osobistyPrzedsiębiorca nie może zatrzymywać dokumentu tożsamości klienta - przypomina Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Taka praktyka jest niezgodna z prawem.

Wypożyczenie czegokolwiek w zamian za wzięcie w zastaw dokumentu potwierdzającego tożsamość klienta jest niezgodna z prawem. Uzyskane w ten sposób dane wykraczają poza zakres informacji, których przedsiębiorca ma prawo zażądać od osoby fizycznej w związku ze świadczonymi usługami. W większości przypadków, jeśli świadczenie ma charakter powszechny, danymi niezbędnymi do zawarcia i realizacji umowy z klientem i jego identyfikacji są: imię, nazwisko, adres, nr PESEL. I wystarczy je spisać. Jak podkreśla Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych  (GIODO), zmuszanie do pozostawienia dokumentu tożsamości jest naruszeniem prawa, na co wielokrotnie zwraca uwagę w decyzjach nakazujących zaprzestanie tego typu praktyk.

 

GIODO stwierdził m. in. takie naruszenie praw klientów hoteli, wypożyczalni czy bibliotek. W zastaw brane są różne dokumenty potwierdzające tożsamość, nie tylko dowód osobisty. Żądano praw jazdy, dowodów rejestracyjnych pojazdów, legitymacji studenckich, a nawet kart ubezpieczenia zdrowotnego. Takie dokumenty mogą być zatrzymane wyłącznie przez upoważnione organy w sytuacjach określonych w odpowiednich ustawach. W przypadku dowodu osobistego jest nią ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Wynika z niej, że zatrzymanie cudzego dowodu stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywną. Zatrzymanie np. dowodów rejestracyjnych oraz praw jazdy przysługuje policji.

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Naukowcy z USA stwierdzili, że w mózgu osób cierpiących na bóle pleców, kurczą się obszary związane z odczuwaniem emocji i myśleniem. Nie uzyskali jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bóle pleców są przyczyną, czy jedynie skutkiem zmian w mózgu.

Badania nad konsekwencjami bólów w plecach zapoczątkował dr Vania Apkarian z Northwestern University w Chicago. Do podjęcia badań w tej dziedzinie zainspirowały go wcześniejsze obserwacje osób z bólami pleców, u których stwierdzono zmiany w tzw. istocie szarej w mózgu, odpowiedzialnej za proces uczenia się i zapamiętywania.

Zdaniem Apkariana potwierdzenie, że to bóle pleców powodują zmniejszanie się w mózgu obszarów odpowiedzialnych za funkcje umysłowe może stanowić prawdziwy przełom w medycynie.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt