Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Aktualności Seks po zawale? Naukowcy mówią "Czemu nie"

Seks po zawale? Naukowcy mówią "Czemu nie"

 

ZawałSeks mogą uprawiać nawet chorzy po zawale serca. Dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi na ogół nie jest on groźny, ale lepiej być pod stałą kontrolą kardiologa - twierdzi w najnowszym raporcie opublikowanym na łamach czasopisma "Circulation" American Heart Association.

Główny autor raportu prof. Glenn Levine z Baylor College of Medicine twierdzi, że u większości chorych ryzyko jest minimalne, szczególnie u tych ze stabilną chorobą wieńcową. Jego zdaniem zagrożenie jest takie samo, jak podczas spaceru czy stopniowego wchodzenia po schodach, czyli niewielkiego lub umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Chorzy z niestabilną chorobą wieńcową przed powrotem do aktywnego życia seksualnego powinni być poddani odpowiedniemu leczeniu. Po jego zakończeniu mogą ponownie uprawiać seks.

Powodów do obaw nie mają również chorzy z umiarkowaną niewydolną zastawką serca, migotaniem przedsionków (arytmią serca) oraz z wszczepionym stymulatorem serca.

Większość chorych nie czuje lęku przed kontaktami seksualnymi, ale może mieć pewne obawy, czy na pewno jest on w pełni bezpieczny. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) uspokaja, że tylko 1 proc. ostrych zawałów serca związanych jest uprawianiem seksu. Na ogół doświadczają ich mężczyźni, a na dodatek ci, którzy zdradzili swą partnerkę. Ale i wtedy są to szczególne okoliczności: kochanka jest w młodym wieku, a do zbliżenia dochodzi po sutym posiłku i pod wpływem alkoholu.

Nie należy się obawiać, iż leki kardiologiczne mogą wywołać zaburzenia erekcji. AHA podkreśla, że nowoczesne preparaty nie wykazują takich działań ubocznych. Odstawienie tych leków byłoby niewłaściwe, tym bardziej, że poprawiają one stan organizmu i zmniejszają ryzyko zgonu.

Nitraty, leki nasercowe zmniejszające bóle wieńcowe, mogą bez obaw zażywać również mężczyźni, którzy zażywają farmaceutyki na zaburzenia erekcji.

Dr. Reena Pande, kardiolog z Brigham and Women's Hospital w Bostonie uważa, że seks bez obaw mogą uprawiać osoby, które podczas kontaktów seksualnych nie odczuwają żadnych dolegliwości. Natomiast powinny z niego zrezygnować te osoby, które w ich trakcie często odczuwają bóle wieńcowe, mają trudności z oddychaniem i kołatanie serca.

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Gaśnicę wynalazł w 1816 roku Anglik - George Manmby, komendant koszar w Yarmouth (miasto położone na wyspie Wight). Impulsem do jej stworzenia był pożar, którego był świadkiem i niemożność fachowego i szybkiego ugaszenia go.

Głównym elementem jego gaśnicy był metalowy walec, w którym znajdowała się woda wypuszczana pod wpływem sprężonego powietrza.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt