Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpiecznie na co dzień Aktualności Zachodniopomorskie WOPRY otrzymały sześć defibrylatorów

Zachodniopomorskie WOPRY otrzymały sześć defibrylatorów

 

AEDWodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wzbogaciło się o sześć defibrylatorów. Sprzęt o wartości około 63 tys. zł przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratowniczego w Szczecinie na rzecz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gryficach.

 

W uroczystości przekazania, która odbyła się dziś (środa 16 marca) wziął udział Członek Zarządu Województwa Marek Hok, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Roman Pałka, Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Zalewski i Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gryficach Jan Major.

- Każde życie się liczy. Jeśli sprzęt, który dziś przekazujemy, przyczyni się do uratowania choćby jednego ludzkiego istnienia, to osiągniemy zamierzony cel. Nasze karetki pogotowia ratunkowego są wyposażone w nowoczesne defibrylatory z funkcją teletransmisji danych bezpośrednio do szpitali. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe nie ma takiego sprzętu, a to właśnie ratownicy najczęściej są tymi osobami, które mają możliwość udzielenia pierwszej pomocy, jeszcze przed przybyciem na miejsce pozostałych służb ratunkowych. - Dlatego wydało nam się najbardziej odpowiednie, aby przekazać dotychczas używane defibrylatory właśnie dla WOPR-u - powiedział Członek Zarządu Województwa Marek Hok.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego otrzymało 5 defibrylatorów natomiast Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowego w Gryficach - 1 defibrylator.

- Każdy ratownik przeszedł kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, co jest warunkiem, aby móc obsługiwać ten sprzęt. Trzeba podkreślić, że ratownicy nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpielisk, ale też często muszą dobiec do ludzi potrzebujących pierwszej pomocy gdzieś poza plażą - mówił prezes WOPR Tomasz Zalewski.

Defibrylatory typu LIFEPACK 500 są w pełni sprawne, okresowo serwisowane i posiadają aktualne paszporty techniczne. Zostały zakupione ze środków własnych WSPR w latach 1999-2002.

- To są urządzenia w pełni sprawne, po przeglądzie, mają wymienione baterie, które są najważniejszą częścią defibrylatorów. Kupiliśmy je z własnych środków kilka lat temu, ale obecnie mamy już nowocześniejszy sprzęt - mówił dyrektor WSPR Roman Pałka.

- Warto przypomnieć, że w okresie wakacji w pasie nadmorskim pracują dodatkowe zespoły ratownictwa. W Świnoujściu, Rewalu, Trzebiatowie, Kołobrzegu, Mielnie, Ustroniu Morskim i Dziwnowie zadbano o wzmocnienie ratownictwa w gorącym letnim sezonie ? podkreślił dyrektor.

- Tu o życiu i zdrowiu decydują minuty. Pogotowie przyjeżdża na miejsce wypadku tak szybko, jak się da, ale już w tym czasie ratownik może z pomocą specjalistycznego sprzętu skutecznie walczyć o człowieka. Myślę, że sama świadomość, że ratownicy są dobrze przeszkoleni i wyposażeni, będzie sprzyjać wypoczynkowi mieszkańców i turystów w naszym regionie ? tymi słowami zakończył spotkanie marszałek Marek Hok.

 

Źródło: http://www.wzp.pl/umwzp/biuro_informacji/p-r-m-a-11564/aktualnosci.htm

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Gaśnicę wynalazł w 1816 roku Anglik - George Manmby, komendant koszar w Yarmouth (miasto położone na wyspie Wight). Impulsem do jej stworzenia był pożar, którego był świadkiem i niemożność fachowego i szybkiego ugaszenia go.

Głównym elementem jego gaśnicy był metalowy walec, w którym znajdowała się woda wypuszczana pod wpływem sprężonego powietrza.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt