Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Rodzina Bezpieczna rodzina Uwaga! Sąsiad pseudo-elektryk

Uwaga! Sąsiad pseudo-elektryk

 

ElektrykPoniższy apel kierowany jest głównie do osób w podeszłym wieku mieszkających w budynkach w których na klatce schodowej są skrzynki z bezpiecznikami. Jeśli jednak mieszkasz inaczej - przeczytaj aby ostrzec kogoś bliskiego.

 

Oszust działa zawsze w podobny sposób. Zaczyna od odcięcia dopływu prądu do upatrzonego wcześniej mieszkania i oczekuje na reakcję przebywających w nim osób. Kiedy mieszkaniec danego lokalu wychodzi na klatkę schodową na której jest skrzynka aby sprawdzić bezpieczniki, mężczyzna podchodzi do mieszkańca i oferuje swoją pomoc w usunięciu usterki. Swoją ofiarę przekonuje, że jest elektrykiem i przedstawia się jako sąsiad z lokalu położonego wyżej w tej samej klatce lub z innej klatki schodowej w tym samym budynku. Czasami powiadamia go, że dzwonił już do elektrowni i odpowiedzieli, że prąd do budynku jest nadal dostarczany i musi to być problem ze skrzynką lub bezpiecznikami. Prawdopodobnie doszło do tzw. skoku napięcia i spaliło bezpieczniki. On swoją usterkę już usunął i postanowił sprawdzić, czy ktoś inny nie potrzebuje jego pomocy. Okazuje się, że w danym przypadku nie wystarczy wymienić bezpieczników, konieczna jest również wymiana np. obudowy licznika bądź całego licznika. Poszkodowany przekonany bezinteresowną sąsiedzką pomocą bardzo chętnie i dobrowolnie wpuszcza nieznajomego "sąsiada" do siebie. Po wejściu do mieszkania i na podstawie jego wyposażenia sprawca ocenia jaką kwotę mógłby wyłudzić od poszkodowanego i po chwili rozmowy namawia go aby ten przekazał mu pieniądze na zakup części niezbędnych do usunięcia usterki. Dokładnie przygląda się skąd poszkodowany wyciąga pieniądze i stara się dostrzec, czy w danym miejscu jakieś pieniądze jeszcze zostały. Jeśli okazuje się, że poszkodowany nie ma więcej pieniędzy to sprawca wychodzi po części i już nie wraca. Jeśli natomiast są pieniądze to próbuje namówić poszkodowanego na lepsze - droższe materiały. Wtedy jeśli uda mu się wyciągnąć wszystkie pieniądze odpuszcza i wychodzi a jeśli nie to proponuje kontrolę wszystkich gniazdek w lokalu mieszkalnym. Do tych czynności potrzebuje pomocy, o którą prosi, poszkodowanego. Poszkodowany wyposażony w elektroniczny próbnik chodzi po wszystkich pomieszczeniach w domu i wtyka próbnik w gniazdka informując sprawcę o barwie zapalanej diody. Sąsiad - elektryk w tym czasie pod pozorem ujawniania źródła usterki zabiera resztę pieniędzy z ustalonego wcześniej miejsca i jeśli ma taką możliwość to sprawdza kilka innych miejsc gdzie mogło by być coś wartościowego. Po osiągnięciu celu, wychodzi z mieszkania.

 

Działania sprawcy mogą być różne, ale zawsze bardzo podobne. Bywało również, że dopuszczał się oszustw ludzi którzy nie mają bezpieczników na klatce schodowej. Wtedy np. przypalał zapalniczką włącznik od dzwonka i dzwonił do mieszkania. Wmawiał mieszkańcom, że widział wydobywające się iskry z dzwonka i wzbudzając zaufanie wchodził do środka, gdzie zawsze działał tak samo. Oszust jest sprytny i zawsze potrafi się dostosować. Bądźcie więc czujni, bo okoliczności mogą być różne.

Podsumowując, proszę wszystkich o rozwagę. Nie wpuszczajcie do mieszkań nieznajomych i pod żadnym pozorem nie dawajcie im pieniędzy, bez względu na to czy podają się za elektryka, hydraulika czy pracownika gazowni. Najpierw wykonana usługa potem zapłata. Nigdy odwrotnie. Jeśli już musisz wpuścić kogoś do domu, sprawdź jego legitymację lub jeśli nie ma poproś o okazanie dowodu osobistego i ustal drogą telefoniczną np. w gazowni ( jeśli chodzi o gazownika ) czy ktoś o takim imieniu i nazwisku jest u nich zatrudniony. Nawet jeśli potwierdzisz już człowieka, który przyszedł usunąć jakąkolwiek usterkę, nigdy nie wyjmuj pieniędzy z ukrycia w jego obecności i nigdy nie zostawiaj go bez nadzoru. Choćby poprosił o szklankę wody - poproś, nalegaj, aby poszedł z tobą do kuchni. Jeśli jesteś osobą w podeszłym wieku zaproś do siebie, na czas pobytu obcego w domu, znajomego i zaufanego sąsiada.

To tylko kilka porad, które wymagają trochę asertywności i niewiele wysiłku a konsekwentnie stosowane sprawią, że to wy staniecie się sprytniejsi od oszusta.

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt