Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Rodzina Bezpieczna rodzina Niebezpieczne fajerwerki

Niebezpieczne fajerwerki

 

Niebezpieczne fajerwerkiSylwester i Nowy Rok to dni wspaniałej zabawy, balów trwających do białego rana i wystrzeliwania fajerwerków. Fajerwerki, zwane inaczej sztucznymi ogniami powstały w III wieku p.n.e., w Chinach. Początkowo miały odstraszać demony, potem wrogie wojska podczas bitew. Teraz służą nam do zabawy. Żegnając stary rok i witając nowy, w sylwestrową noc podziwiamy fantastyczne kształty mieniące się milionem barw.

 

Kupienie fajerwerków w obecnym czasie i nie stanowi to problemu, jednak nie będziemy w tej chwili podawać nazwy sklepu oraz adresu ? była by to niepotrzebna reklama. Jednak chcielibyśmy uczulić wszystkich rodziców dzieci niepełnoletnich i prosić o zainteresowanie się tym tematem. Łatwo można nabyć te produkty, chociaż sprzedaż osobom niepełnoletnim jest zabronione prawem.

 

Kto może kupić fajerwerki?

Przede wszystkim osoba pełnoletnia, legitymująca się dowodem osobistym. Podczas sprzedaży powinien sprzedawca sprawdzić czy osoba kupująca posiada dowód osobisty. Tak jak w przypadku sprzedaży alkoholu i papierosów. Sprzedaż osobie niepełnoletniej jest karalne.

 

Co może stać się jeżeli niewłaściwie uruchomimy zapalniki naszych ogni sztucznych?

Odpusty, sylwester, imprezy osiemnastkowe. Każda z tych okazji jest dobra dla młodego człowieka, aby pobawić się sztucznymi ogniami. Odrobina ryzyka i niesamowity efekt, jaki dają poprawnie ?odpalone? fajerwerki sprawia, że coraz chętniej młodzież garnie się do tego typu zabaw, zapominając lub puszczając mimo uszu ostrzeżenia rodziców. Niepokoi fakt, że po fajerwerki sięgają coraz młodsi ludzie, najczęściej bez wiedzy rodziców. Niestety, większość z nich nie ma pojęcia, jak groźnie może skończyć się taka zabawa. Każdego roku, 1 stycznia słyszymy w wiadomościach o wypadkach, jakie przydarzyły się w sylwestrowy wieczór przez nierozsądne używanie sztucznych ogni. Wydaje się, że można za taki stan rzeczy winić rodziców i nierozumnych sprzedawców kierujących się tylko chęcią powiększenia zysków. Bo to od nich zależy, czy zabawa pozostanie zabawą, czy skończy się tam, gdzie nikt nie chciałby się znaleźć w sylwestrowy wieczór w szpitalu.

Niewłaściwie odpalane fajerwerki to poparzone ręce a nawet pokaleczone dłonie z pourywanymi palcami. Efekt tych zabaw zostanie do końca naszego życia i będzie przypominać nam o naszej głupocie. Pokaleczone dłonie zaważą w późniejszym życiu o naszej karierze zawodowej. Nie będziesz już lotnikiem, marynarzem, policjantem czy też strażakiem. To Cię wykluczy.

 

Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki?

Każdy wyrób posiada instrukcję obsługi. Należy przeczytać uważnie a jeżeli jest nam to niezrozumiałe ? to przeczytajmy jeszcze raz. Jest tam określona strefa bezpieczeństwa tzn. w jakiej odległości powinniśmy stać podczas odpalania fajerwerka.

Opisane są w punktach poszczególne czynności podczas odpalania.

Omówione są warunki terenowe ? gdzie możemy odpalać i przeciwwskazania ? gdzie nie wolno.

Co roku słyszymy w radiu, że po nocy sylwestrowej jest sporo uszkodzonych samochodów z powodu wypalonych dziurek w lakierze w wyniku opadania iskier i fragmentów sztucznych ogni.

Jest to zły wybór miejsca.

Na terenie osiedli mieszkaniowych, ulic z ciasną zabudową oraz w pobliżu budynków gospodarczych odpalanie fajerwerków jest zabronione. Wynika to z przepisów przeciwpożarowych. Wystarczy źle ustawiony fajerwerk /przekrzywiony/ a podczas wystrzału wpadnie pod dachówki i mamy pożar dachu gotowy ? wielu się o tym przekonało. Zamiast tańczyć, bawić się - musisz ratować budynek.

Na koniec w imieniu Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie st. kpt. Jana Połubiejko z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2010 życzymy wszystkim mieszkańcom naszego powiatu dużo szczęścia, zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń, aby czas spędzony z najbliższymi mijał spokojnie i bezpiecznie, aby Nowy Rok 2011 był równie dobry.

 

Źródło: Straż Pożarna Mrągowo

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt