Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Rodzina Bezpieczne finanse Na co trzeba uważać robiąc zakupy w sieci

Na co trzeba uważać robiąc zakupy w sieci

 

Zakupy w sieciWprowadzenie w życie prostych, ale ważnych zasad dotyczących bezpieczeństwa w Internecie przez e-konsumentów, może korzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo transakcji w sieci. W związku z tym, że zbliża się okres wakacji i podróży a my korzystamy z coraz większej liczby urządzeń, warto pamiętać o absolutnych podstawach jeśli chodzi o bezpieczeństwo transakcji dokonywanych online.

Zasada 1: Regularnie aktualizuj oprogramowanie oraz system operacyjny

Każde oprogramowanie może posiadać luki, które mogą okazać się groźne dla bezpieczeństwa Twoich danych. Aby je wyeliminować regularnie instaluj zalecane aktualizacje na każdym urządzeniu. Dotyczy to nie tylko komputerów, ale również smartfonów, za pośrednictwem których coraz częściej robimy zakupy i płacimy za nie, wykonujemy przelewy, korzystamy z serwisów społecznościowych.

Pamiętaj też, aby nie pozostawiać komputera czy telefonu bez nadzoru - zwłaszcza, jeśli w przeglądarce internetowej lub aplikacji włączona jest opcja "zapamiętaj hasło". Warto za każdym razem wylogować się nie tylko ze strony internetowej banku, lecz także z poczty e-mail lub portalu społecznościowego. Dzięki temu nikt niepowołany nie zdobędzie dostępu do poufnych danych.

Zasada 2: Korzystaj z antywirusa i firewalla

Niektórzy nie wiążą bezpieczeństwa zakupów ze stanem własnego komputera. A tymczasem może się zdarzyć, że wirusy komputerowe lub tzw. złośliwe oprogramowanie wyłudzające dane spowodują nie tylko awarię sprzętu, lecz także wykradną prywatne informacje. Aby skutecznie przeciwdziałać takim sytuacjom, zainstaluj program antywirusowy i możliwie jak najczęściej aktualizuj bazę wirusów.

Zasada 3: Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi

Dostęp do Internetu możemy mieć dziś niemal wszędzie: w kawiarni, w centrum handlowym, na placu czy w autobusie. Przed połączeniem się z siecią Wi-Fi warto jednak sprawdzić jaki jest jej status. Jeśli jest to sieć "publiczna" istnieje ryzyko "podejrzenia" przez osoby trzecie przesyłanych danych, w tym tych podawanych podczas zakupów online czy wykonywania przelewu. Dlatego bezwzględnie unikaj wykorzystywania wrażliwych danych w miejscach publicznych, gdzie łatwo można paść ofiarą cyberprzestępców. Najbezpieczniej jest korzystać z sieci oznaczonych jako "prywatna", które wymagają podania hasła przed ich włączeniem.

Zasada 4: Pomyśl, zanim umieścisz coś w Sieci

Wszystko, co zostaje zamieszczone w Internecie ma dużą szansę pozostać tam na zawsze. Prawda, że przerażające? Dlatego warto zastanowić się zawsze dwa razy, przed opublikowaniem czegoś na Facebooku czy innym portalu społecznościowym lub przed wysłaniem e-maila. Czasami zwykły zbieg okoliczności może sprawić, że dane, które podajesz zaufanym osobom w prywatnej wiadomości zostaną ujawnione.

Zasada 5: Uważaj na podejrzane maile i strony internetowe

Niektóre e-maile, które trafią do twojej skrzynki, mogą być próbą wyłudzenia danych - np. tych używanych do logowania na stronie banku. Na maile takie nie wolno odpowiadać, klikać w zawarte w nich linki, ani też podawać żadnych informacji.

Fałszywy e-mail przekierowuje do strony logowania, która została przygotowana w celu przechwycenia twoich danych. Zwracaj więc za każdym razem uwagę jak taka strona wygląda i jeśli różni się choćby nieznacznie od tej, którą znasz - zaniechaj dalszych kroków i nie podawaj na niej żadnych danych. W przeciwnym razie możesz paść ofiarą tzw. phishingu, czyli wyłudzenia poufnych informacji przez witrynę podszywającą się np. pod stronę WWW banku.

Strona logowania, na której podajemy najbardziej wrażliwe dane, np. hasło do konta bankowego, hasło do serwisu płatności online, hasło do sklepu internetowego lub serwisu aukcyjnego musi być zawsze zabezpieczona specjalnym protokołem szyfrującym "https", który zapobiega przechwyceniu wpisywanych danych przez osoby trzecie. Adres bezpiecznej strony rozpoczyna się od skrótu ?https? w miejscu zwykłego ?http?.

Dodatkowo w pasku adresu pojawia się symbol kłódki lub charakterystyczne zielone pole, w zależności od rodzaju przeglądarki ? mówi Adrian Witkowski, Compliance Manager PayU i radca prawny. - Wszystkie dane podawane na takiej stronie są szyfrowane za pomocą tzw. protokołu SSL, który zapewnia bezpieczne logowanie - dodaje.

Zasada 6: Zadbaj o bezpieczne hasło

W miarę możliwości staraj się stworzyć inne hasło dostępu do każdego serwisu internetowego, z którego korzystasz. Pamiętaj też, aby co jakiś czas hasło zmieniać, dzięki czemu zminimalizujesz szanse na jego przejęcie czy włamanie na swoje konto. Dobrą praktyką będzie także każdorazowe wpisywanie haseł ręcznie, zamiast zapisywania ich w pamięci przeglądarki.

Źródło: PayU i Gazeta Prawna

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt