Rozmiar czcionki: 

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Reklama
Start Rodzina Bezpieczne dziecko Piaskownica może być niebezpieczna

Piaskownica może być niebezpieczna

 
Spis treści
Piaskownica może być niebezpieczna
Strona 2
Wszystkie strony

PiaskownicaWiosenna pogoda sprawia, że coraz częściej wybieramy się z dziećmi na spacery. W miejscach gdzie tuż pod naszymi oknami znajdują się place zabaw dzieciaki chętnie korzystają z przygotowanych dla nich atrakcji na nowo odkrywając po zimowej przerwie znane im karuzele czy huśtawki. Lada chwila wskoczą do piaskownic by tam tworzyć najprzeróżniejsze piaskowe babki.

Nie wszyscy rodzice zdają sobie jednak sprawę, iż zabawa w piasku niesie ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia dziecka. Corocznie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w całym kraju przeprowadzają wyrywkowe kontrole stanu piasku i piaskownic na swoim terenie. Co roku też ujawniają kilka przypadków, gdzie w badanych piaskownicach można znaleźć bakterie coli, salmonelli oraz pasożyty wywołujące toksokorozę. Dzieci mogą się zarazić tasiemcem, glistą psią i innymi pasożytami przewodu pokarmowego. Do piasku trafiają one za pośrednictwem zwierząt, wraz z ich odchodami. Mogą je tu zostawiać także inne zakażone dzieci. W piaskownicach, które mają za sobą kilka zimowych miesięcy nasze pociechy mogą również trafić na inne "skarby" takie jak niedopałki, stłuczone butelki itp.
Konieczna jest więc okresowa wymiana piasku. Przepisy sanitarno-epidemiologiczne nie określają jak często powinno wymieniać się piasek, jednakże Główny Inspektor Sanitarny zaleca konieczność wymiany piasku na wiosnę i co najmniej dwukrotnie w sezonie. Ponadto zaleca również aby piaskownica była ogrodzona tak, żeby zwierzęta, głównie psy i koty, nie mogły w piaskownicy załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych, dodatkowo w porze kiedy nie jest użytkowana powinna być przykryta folią, plandeką bądź siatką . Rodzice mogą, a nawet powinni domagać się od administratorów piaskownic, a więc samorządów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, by zadbali o czystość piasku. W każdej chwili jeżeli mamy podejrzenia co do jakości piachu czy czasu jego wymiany możemy z tym faktem zwrócić się właśnie do pracowników SANEPiD-u.
Teren, na którym zlokalizowana jest piaskownica powinien posiadać informację o zakazie przebywania obok i wprowadzania do piaskownicy zwierząt (psów i kotów).


Aby zminimalizować ryzyko zarażenia się przez twoje dziecko pasożytem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

PAMIĘTAJ:

 1. Dokładnie myj dziecku ręce, szczególnie przed jedzeniem, po wyjściu z ubikacji, po zabawie w piaskownicy lub ogrodzie, po zabawie ze zwierzętami.
 2. Dbaj, by miało krótko obcięte paznokcie.
 3. Podczas zabawy w piasku, pilnuj, aby maluch nie brał do ust kamyków, foremek ani zabrudzonych rączek. Nie pozwalaj mu wtedy jeść i pić. Gdy skończy się bawić, wytrzyj mu ręce wilgotną chusteczką, a po powrocie do domu natychmiast starannie umyj ciepłą wodą z mydłem. Zabawki z piaskownicy również dokładnie umyj i przechowuj oddzielnie, nigdy zaś z pozostałymi zabawkami malucha.
 4. Myj warzywa i owoce, zwłaszcza spożywane na surowo, podobnie owoce leśne i grzyby.
 5. Nie podawaj rodzinie surowego lub niedogotowanego mięsa.
 6. Jeśli masz psa lub kota, pamiętaj, aby go okresowo odrobaczać.
 7. Pilnuj, aby piasek w piaskownicy był wymieniany przynajmniej raz w roku. Zadbaj o zabezpieczenie na noc piaskownicy siatką lub specjalna pokrywą.
 8. Protestuj, gdy ktoś pozwala na zabawę w piaskownicy swojemu czworonogowi. Sama również do tego nie dopuszczaj.

  

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt