Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Rodzina Bezpieczne dziecko Pływanie, to nie tylko sport

Pływanie, to nie tylko sport

 

Nauka pływaniaW Stanach Zjednoczonych, gdzie ilość basenów na jednego mieszkańca znacznie przekracza średnią ogólnoświatową, modne stało się nauczanie bezpiecznego zachowania w wodzie już kilkumiesięcznych dzieci. Jak sprawa pływania ma się w naszym kraju?

 

Według statystyk i badań opinii publicznej co trzeci Polak nie potrafi pływać. Co gorsza  nieliczni widzą potrzebę wprowadzenia obowiązkowych kursów pływania dla dzieci w wieku szkolnym. Według badania Interaktywnego Instytutu Badania Rynkowego z 2011 roku tylko co trzeci Polak chciałby, żeby uczniowie szkół podstawowych lub gimnazjalnych obowiązkowo zaliczali kurs na basenie.

Nauka pływania w szkołach

Źródło: IIBR dla Newsweek.pl

Jak wiele jeszcze mamy do zrobienia w tej dziedzinie corocznie potwierdzają zatrważające statystyki utonięć. Zgodnie ze statystykami policyjnymi w 2011 roku od kwietnia do września w Polsce utonęło 368 osób. Oczywiście większość z nich to osoby dorosłe, które były pod wpływem alkoholu, jednak w tych smutnych statystykach jest też miejsce dla dzieci i niemowlaków.

Od kiedy warto więc uczyć nasze dzieci pływania, lub też po prostu sztuki utrzymywania się na wodzie. Odpowiedź jest może nieprawdopodobna, ale na basen można, a nawet zaleca się zabrać dziecko już w 2 (słownie drugim) miesiącu życia. Okazuje się, że jest to wskazane z wielu względów. Pływanie pobudza dzieci do rozwoju zarówno fizycznego jak i psychicznego. Dzieje się tak, dlatego, że woda dostarcza małym brzdącom nowych bodźców, których nie mają szans doznać w domowym środowisku. Ma szczególne znaczenie dla maluchów, gdyż jeszcze niedawno były one przecież w brzuchu mamy pełnym wody i dobrze się czuły w takim środowisku. Ważne jest, żeby w miarę możności, jak najszybciej uczyć dzieci pływać.

W krajach takich jak: Anglia, Australia, Francja, Holandia, Japonia, Niemcy, Rosja czy USA nauczanie pływania niemowlaków jest praktykowane od wielu lat. W Polsce ta sztuka dopiero raczkuje. Nie mniej jednak w większych miastach i coraz częściej także i tam gdzie parki wodne czy kompleksy basenów są bardzo popularne takie zajęcia zdobywają sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Kontakt z ?dużą wodą? powoduje, że maluch nabiera dobrych nawyków, które mogą okazać się przydatne, a czasami mogą nawet uratować życie naszej pociechy. Pływanie stymuluje rozwój ruchowy i wpływa na koordynację ruchów. Dodatkowo stanowi wspaniałą gimnastykę dla mięśni i stawów, wspomaga odporność na choroby, daje poczucie bezpieczeństwa, gdyż małe brzdące, będąc przez 9 miesięcy środowisku wodnym dobrze je poznały. Wspólne zajęcia z rodzicami prowadzą do rozwinięcia więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem,
Poniżej prezentujemy film, na którym pokazane są efekty kursu przetrwania dla niemowląt we wspomnianych wcześniej Stanach Zjednoczonych Ameryki. Takie zajęcia znajdują za oceanem coraz większą rzeszę zwolenników.

Wniosek? Uczmy pływać. Nas i nasze pociechy!

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt