Większość ekspozycji słonecznej przypada na okres wieku dziecięcego, a kształtowanie zachowań profilaktycznych we wczesnym dzieciństwie ma wpływ na ryzyko rozwoju raka i czerniaka skóry w wieku dorosłym. Badania naukowe dowodzą jednocześnie, że świadomość rodziców dotycząca ochrony przeciwsłonecznej dzieci wciąż jest niedostateczna.
Rodzice bardzo często nie stosują kremów zawierających środki ochrony przeciwsłonecznej. Jeśli tak, to zazwyczaj charakteryzują się one o niedostatecznym wskaźnikiem SPF (poniżej 15). Narażają również dzieci na ekspozycje słoneczne w godzinach najbardziej intensywnego nasłonecznienia wówczas, kiedy w ogóle nie powinny one korzystać ze słońca (czyli pomiędzy godziną 10.00 a 16.00).
Zasady profilaktyki UV
Prawidłowa profilaktyka przeciwsłoneczna dotyczyć powinna zarówno doboru odpowiednich preparatów jak i przestrzegania zasad bezpiecznej ekspozycji słonecznej.
Wybierając produkty do ochrony przeciwsłonecznej pamiętaj o następujących kwestiach:
- Preparaty do ochrony przeciwsłonecznej należą do tzw. kosmeceutyków i powinny posiadać właściwości blokujące oba zakresy promieniowania ultrafioletowego - UVA i UVB
- Wskaźniki ochronne stosowanych preparatów UVB - SPF oraz UVA (wyrażane, jako PPD) powinny być maksymalnie wysokie.
- Przy doborze najwłaściwszego środka ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci powinniśmy wziąć pod uwagę wartość wskaźnika SPF, która powinna być maksymalnie wysoka (+50), wartość współczynnika SPF: PPD - 3.
- Idealny preparat ochrony przeciwsłonecznej powinien być fotostabilny, wodoodporny, hipoalergiczny, bezzapachowy, zapewniający ochronę przeciwsłoneczną na poziomie komórkowym.
- Ważna jest także konsystencja preparatów zawierających środki ochrony przeciwsłonecznej, która powinna ułatwiać jego nakładanie. Dostępne preparaty w postaci mleczek lub w sprayu umożliwiają szybkie, dokładne nałożenie preparatu, co często jest trudne do wykonania u ruchliwych maluszków.
- Preparaty powinny dobrze się wsmarowywać, nie pozostawiając tłustej warstwy, nie barwiąc ubranek czy nie pozostawiając klejącego filmu na skórze, do którego łatwo będą przyklejać się ziarenka piasku, np. podczas letnich zabaw.
- Bardzo ważne jest odpowiednie aplikowanie preparatów zawierających filtry ochronne. Lekarze i farmaceuci bardzo często zalecają stosowanie filtrów o maksymalnym wskaźniku ochrony (+50), gdyż większość z nas nakłada preparaty w niedostatecznej ilości, zazwyczaj tylko raz i prawie nigdy nie powtarza tej aplikacji. W badaniach europejskich stwierdzono, że przebadani ochotnicy aplikowali tylko 10% zalecanej ilości preparatu na skórę. Najchętniej smarowano okolice dekoltu często zapominając o stopach i małżowinach usznych.
Często rodzice niechętnie smarują skórę dzieci preparatami ochrony przeciwsłonecznej, gdyż obawiają się, że zaburzy to syntezę witaminy D3 w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. To nieprawda! Już kilkuminutowe przebywanie na słońcu zapewnia odpowiednią produkcję tej witaminy, a skutki braku stosowania preparatów ochrony przeciwsłonecznej są olbrzymie i szczególnie niekorzystne, gdyż ujawniają się w późniejszych okresach życia naszych dzieci.
Autor:
Dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek specjalista dermatolog
Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Dermatologii, Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii, Światowego Towarzystwa Dermatoskopii, członek Zarządu Doradczego Światowego Towarzystwa Teledermatologii
Źródło: placezabaw.minimini.pl, La Roche-Posay