Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Rodzina Bezpieczne dziecko Sprawdź, czy plac zabaw w Twojej okolicy jest bezpieczny

Sprawdź, czy plac zabaw w Twojej okolicy jest bezpieczny

 

 

Bezpieczny plac zabawZastanawiasz się jak sprawdzić, czy Twoje dziecko jest bezpieczne na placu zabaw, który zwykle z nim odwiedzasz? Z pomocą przyjdą Ci rady naszego eksperta, Dominika Berlińskiego z Centrum Kontroli Placów Zabaw. Oto kilka podstawowych wskazówek, którymi powinien się kierować każdy rodzic:

- Przyjrzyj się placowi jako całości

Sprawdź, czy plac jest czysty i czy sprawia wrażenie zadbanego? Rozejrzyj się, czy jest tablica z adresem placu i numerem do administratora terenu. Jeżeli na placu występuje wzniesienie, upewnij się że, podczas zbiegania, dziecko nie zderzy się z ogrodzeniem lub innym urządzeniem. Popatrz jak bawią się inne dzieci - czy myślisz, że są bezpieczne?

- Obejrzyj nawierzchnię

Dzieci bawią się nie tylko na urządzeniach, przyjrzyj się więc czy z podłoża nie wystają ostre krawędzie, korzenie lub beton. Pod huśtawkami i kolejką linową powinna być zastosowana specjalna nawierzchnia amortyzująca upadki ? ziemia bądź trawa nie zapewnią dostatecznego bezpieczeństwa. Także w przypadku urządzeń, gdzie istnieje ryzyko upadku z wysokości powyżej 1 metra powinna być dodatkowa nawierzchnia amortyzująca. Takie podłoże zabezpiecza przed najpoważniejszymi wypadkami związanymi z urazem głowy.

- Popatrz na ogrodzenie

Jest ono konieczne, aby ograniczyć wstęp psom i oddzielić plac od strefy ruchu samochodowego lub rowerowego. Ogrodzenie jest niezbędne także w przypadku sąsiedztwa boiska sportowego, z którego w każdej chwili, w kierunku bawiących się dzieci, może wystrzelić niekontrolowana piłka. Samo ogrodzenie nie powinno mieć wystających drutów lub ostrych krawędzi.

- Przyjrzyj się rozmieszczeniu urządzeń

Czy odległości między nimi gwarantują bezpieczną zabawę? Czy huśtawka lub kolejka linowa jest zamontowana z dala od biegających dzieci i szlaków komunikacyjnych? Odpowiednie normy szczegółowo określają sposób wyznaczania tych odległości, jednak zdrowy rozsądek rodzica także może pomóc we wstępnej ocenie zagrożeń. Dobrze jest również sprawdzić, czy zjeżdżalnia na którą bezpośrednio świeci słońce nie jest zbyt nagrzana.

- Oceń zużycie sprzętu

Czy drewno nie jest spróchniałe, a stal przerdzewiała? Czy urządzenia są kompletne? Przyjrzyj się dokładniej ich stabilności, którą najlepiej sprawdzić poprzez energiczne potrząsanie. Nie każde uszkodzenie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Zazwyczaj próchnienie i rdza najszybciej postępują na styku urządzenia z nawierzchnią lub przy braku odpływu wody. Większa wilgoć znacznie przyśpiesza procesy biodegradacji. Jeżeli drewno jest popękane i pada na nie deszcz, proces próchnienia zajdzie szybciej w górnych częściach elementów. Jest to szczególnie niebezpieczne przy drewnianych huśtawkach, gdzie nadwątlona próchnicą główna belka może pęknąć w momencie najintensywniejszego użytkowania. Warto sprawdzić także łańcuchy, które najszybciej przecierają się na końcach oraz inne ruchome części.

- Oceń zgodność z normą

Pełna ocena zgodności wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, jednak każdy rodzic może samodzielnie wykryć wiele istotnych wad. W tym celu dobrze jest wczuć się w rolę dziecka, schylić się i zajrzeć tam gdzie ono zagląda. Mamy wtedy szansę dostrzec wystające gwoździe pod podłogą wieży lub przerdzewiałą konstrukcję. Powinniśmy być uczuleni na wszelkie ostre krawędzie lub zbyt szorstkie powierzchnie. Wszystkie urządzenia powinny być solidnie przytwierdzone do podłoża, bez możliwości ich przenoszenia. Bardzo niebezpiecznym urządzeniem może okazać się stara huśtawka z twardym siedziskiem zawieszonym na sztywnych prętach.

- Oceń dostosowanie urządzeń do wieku dzieci

To kryterium oceny także wynika z określonych norm, gdzie przyjęto prostą zasadę: jeżeli dziecko o małych umiejętnościach ma łatwy dostęp do urządzenia, to należy je odpowiednio chronić przed upadkiem. Łatwy dostęp zapewniają schody, pochylnia lub drabinki z nisko umieszczonym szczeblem. Właściwą ochronę będzie tu stanowiła barierka, blokująca przejście pod nią lub pomiędzy jej elementami. Inaczej, jeżeli urządzenie jest trudno dostępne. Tu bariera ochronna w postaci zawieszonej poprzeczki może być zamieszczona wyżej.

źródło: placezabaw.minimini.pl, Centrum Kontroli Placów Zabaw

 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt